688 | شماره جدید هفته نامه

0
287

688

22 بهمن روز نمایش اقتدار
و دستان باز ایران در مذاکرات

اگر گوش‌های شنوا و چشمان بینایی در غرب و خصوصاً در میان آمریکایی‌ها باشد،‌ حتماً پیام ملت ایران در حماسه حضور یوم‌الله 22 بهمن را دریافت می‌کند. البته تجربه 36 سال گذشته نشان می‌دهد چنین گوش‌ها و چشمانی، حداقل در میان دولتمردان کشورهای سلطه‌گر و ضد بشری غرب مشاهده نمی‌شود. دشمنان غربی ملت ایران را کفار،‌ مشرکان و صهیونیست‌ها تشکیل می‌دهند و این جماعت از منظر قرآن کریم از ویژگی‌هایی چون؛ جاهل و گمراه، بی‌منطق و هوچی‌گر، منحرف، جنگ‌افروز و شبهه‌افکن، یار شیطان،‌ کور و کر برخوردار می‌باشند. آری، همین ویژگی‌های دشمنان انقلاب اسلامی و ملت بزرگ ایران سبب شده تا آنان طی 36 سال گذشته قادر به درک و فهم حقایق نگردند. سال‌ها قبل‌، ‌وزیر امور خارجه وقت آمریکا طی مصاحبه‌ای اعلام داشت، آمریکا باید بررسی کند که چرا طی 25 سال گذشته تمام سیاست‌هایش در قبال ایران با شکست مواجه شده است. به اعتقاد نگارنده، دلیل این ناکامی‌ها و شکست‌ها را حضرت امام (ره) در یک جمله کوتاه بیان داشته است. در زمان حیات پر برکت حضرت امام خمینی(ره) هر گاه توطئه آمریکایی‌ها و متحدان‌شان علیه ملت با شکست مفتضحانه‌ای روبه‌رو می‌شد،‌ آن عزیز سفر کرده می‌فرمودند: «شما ملت ایران را نشناخته‌اید.»
آمریکایی‌ها باید بدانند دلیل اصلی تمامی شکست‌های‌شان در قبال ملت بزرگ ایران از مقطع پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز، در همین جمله کوتاه رهبر کبیر انقلاب خلاصه می‌شود.
جالب است که آمریکایی‌ها با وجود این تجربه طولانی، هنوز هم به اشتباهات راهبردی خود در شناخت ملت ایران ادامه می‌دهند و براساس برآوردها و محاسبات غلط، سخن گفته و تصمیم می‌گیرند. از آخرین نمونه‌های این نوع برآوردهای غلط و اشتباهات راهبردی، سخنان «دیوید کوهن» معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا درخصوص تحریم‌ها و مذاکرات هسته‌ای است. آقای کوهن که از وی به عنوان «معمار تحریم‌های ایران» یاد می‌شود، چند روز پیش در گفت‌وگویی با روزنامه «وال‌استریت ژورنال» با این ادعا که بهبود اقتصاد ایران بدون سازش این کشور با غرب بر سر برنامه هسته‌ای امکان‌پذیر نیست، گفت: «این موضوع اهرم فشار آمریکا در مذاکرات نهایی را افزایش می‌دهد.» کوهن در این مصاحبه گفت: «آنها (ایرانی‌ها) گیر افتاده‌اند. آنها بدون کاهش تحریم‌ها نمی‌توانند این اقتصاد را ترمیم کنند. فکر می‌کنم آنها با دست‌های بسته به مذاکرات آمده‌اند.»
رهبر فرزانه انقلاب اسلامی نیز همانند حضرت امام خمینی(ره) دلیل اصلی شکست‌های پی‌درپی آمریکایی‌ها در قبال ملت ایران را در شناخت نادرست آنان از مردم ایران می‌دانند. مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش در روز نوزدهم بهمن‌ماه، با یادآوری سخنان برخی از سیاستمداران آمریکایی در سال‌های اخیر که بغض و کینه خود را با ملت ایران، صراحتاً بیان کردند، گفتند: «آنها از ایستادگی ملت ایران عصبانی هستند و هدف اصلی آمریکا و همراهانش به زانو درآوردن و تحقیر ملت ایران است که البته دچار خطا و اشتباه در تحلیل هستند.»
در این دیدار حضرت امام خامنه‌ای، علت ناکامی‌های پی‌درپی آمریکایی‌ها در مسائل منطقه و به‌ویژه مسائل ایران را، همین خطای محاسباتی و اشتباهات راهبردی دانستند و افزودند: «یک نمونه از این خطاها، اظهارات چند روز پیش یک مقام آمریکایی است که گفته بود، ایرانی‌ها در مذاکرات هسته‌ای، دست بسته هستند و گیر افتاده‌اند.» رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به چنین اظهارات نابخردانه و به دور از واقعیت‌ها، تأکید کردند: ‌«در روز ۲۲ بهمن شما خواهید دید که ملت ایران چه حضوری خواهد داشت و آن موقع معلوم خواهد شد که آیا ملت ایران دست بسته است؟»مقام معظم رهبری در ادامه سخنان خود با پیش‌بینی حماسه‌ای بزرگ از حضور ملت ایران در راه‌پیمایی یوم‌الله ۲۲ بهمن، خاطرنشان کردند: «دست ملت و مسئولان ایران هیچ‌گاه بسته نبوده و این موضوع را در عمل نشان داده‌اند و از این پس با ابتکارات و شجاعت خود، آن را نشان خواهند داد.» رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در ادامه، واقعیت موجود را این‌گونه بیان داشتند: «آن طرفی که فعلاً گیر افتاده و دچار مشکل است، آمریکا است و همه واقعیات این منطقه و در خارج منطقه، اثبات‌کننده این حقیقت است.»

در این راستا دو نکته اساسی و قابل تأمل وجود دارد:
الف ـ ابتکار و شجاعت رهبر معظم انقلاب اسلامی در بر هم زدن محاسبات و نقشه‌های آمریکا برای فرسایشی کردن مذاکرات با هدف تحقیر ملت ایران، پس از انتشار سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با کارکنان و فرماندهان نیروی هوایی، آمریکایی‌ها به شدت عصبانی شده و به هم ریختند. عصبانیت آمریکایی‌ها از این سخنان را در اظهارات جان کری، وزیر امور خارجه این کشور می‌توان ملاحظه کرد. آمریکایی‌ها براساس همان اشتباه محاسباتی از شرایط ایران فکر می‌کردند می‌توانند با دو مرحله‌ای کردن توافقات به توافق سیاسی بر روی کلیات و توافق بر روی جزئیات، ایران را در دام یک مذاکرات فرسایشی طولانی‌مدت و بی‌فایده برای منافع‌شان گرفتار سازند. تصور دولتمردان آمریکایی بر مبنای تحلیل‌های غلط مانند آنچه آقای «دیوید کوهن» بیان داشت، ‌این بود که ایرانیان دست بسته در پای میز مذاکره، چاره‌ای جز پذیرش سناریوی دو مرحله‌ای توافق ندارند. اما آمریکایی‌ها به‌ناگاه این تصورشان مانند تصورات پیشین فرو ریخت، هنگامی که از سخنان حکیمانه، داهیانه و مدبرانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با خبر شدند که معظم‌له در دیدار با کارکنان و فرماندهان نیروی هوایی، با اشاره به برخی مباحث مطرح شده درخصوص توافق دو مرحله‌ای که ابتدا توافق بر اصول کلی و پس از مدتی، توافق بر جزئیات باشد، فرمودند: «چنین توافقی پسندیده نیست، زیرا با تجربه‌ای که از رفتار طرف مقابل داریم، توافق صرف در کلیات، وسیله‌ای خواهد شد برای بهانه‌گیری‌های پی‌درپی در جزئیات. اگر توافقی انجام شود، باید در یک مرحله و در برابر دارنده کلیات و جزئیات، با یکدیگر باشد. مفاد این قرارداد نیز باید روشن، واضح و غیرقابل تفسیر و تأویل باشد و مفاد توافق نباید به‌گونه‌ای باشد که طرف مقابل که عادت به چانه‌زنی دارد، در قضایای مختلف بهانه‌جویی کند.»
ب ـ پیام صریح ملت ایران در راه‌پیمایی حماسی و غرورانگیز یوم‌الله ۲۲ بهمن مبنی بر ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی آمریکایی‌ها و ذلت‌ناپذیری. مردم ایران با حضوری وصف‌ناپذیر پس از گذشت ۳۶ سال از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به دشمنان اثبات کردند که در برابر هیچ قدرتی دستان‌شان بسته نیست و با تمام وجود از انقلاب اسلامی، از حقوق ملی، از استقلال، از عزت، از ولایت و رهبری و از برنامه هسته‌ای دفاع خواهند کرد و تسلیم باج‌خواهی و زورگویی هیچ قلدر و زورگویی نخواهند شد. آری یوم‌الله ۲۲ بهمن، روز نمایش اقتدار و روز نمایش باز بودن دستان ایران در مذاکرات هسته‌ای و مقابله با دشمنان بود. مردم ایران در ۲۲ بهمن نشان دادند که تحریم‌ها و تهدیدها، هیچ خللی در عزم و اراده آنان در پیمودن راه انقلاب ایجاد نکرده است.
دکتر یدالله جوانی

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید