686 | شماره جدید هفته نامه

0
384

686

آغاز عصر پیروزی‌ها

حمله بالگردهای رژیم صهیونیستی به دو خودروی حزب‌الله لبنان در منطقه قنیطره سوریه که به شهادت سردار «محمدعلی الله‌دادی» فرمانده ایرانی و شش رزمنده حزب‌الله لبنان منجر شد و نیز پاسخ کوبنده حزب‌الله چند روز بعد از این اقدام تروریستی، این کنش و واکنش سریع را به معادله‌ای تبدیل کرد که احتمالاً در منازعات آتی منطقه نقش تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت؛ از این‌رو در نوشتار حاضر این کنش و واکنش به اختصار در پنج محور بررسی و به تأثیر آن در رخدادهای احتمالی آینده اشاره می‌شود.
۱ـ علت حمله رژیم صهیونیستی به کاروان حزب‌الله
مقامات رژیم صهیونیستی پس از حمله به کاروان نیروهای حزب‌الله اعلام کردند، نیروهای حزب‌الله وارد این منطقه شدند تا با شناسایی دقیق منطقه راه‌های حمله احتمالی به رژیم صهیونیستی از این منطقه را بررسی کنند. آنها با چنین اظهارنظری قصد داشتند جنایت خود را توجیه کنند و آن را اقدامی پیش‌دستانه و بازدارنده نشان دهند. با اینکه یکی از رسانه‌های عربی نزدیک به حزب‌الله نیز علت حضور این نیروها در منطقه قنیطره را حرکت تمهیدی برای نصب سکوهای پرتاب موشک اعلام کرد، اما نه ادعای رژیم صهیونیستی و نه خبر این رسانه عربی به هیچ‌وجه نمی‌توانست مجوز این اقدام تروریستی باشد. از منظری دیگر که بی‌ارتباط با دو نکته پیش‌گفته نیست، می‌توان گفت رژیم صهیونیستی با محاسباتی درصدد زهر چشم گرفتن از حزب‌الله لبنان بود.
۲ـ در انتظار واکنش حزب‌الله
پیش از اینکه مقامات رژیم صهیونیستی درباره حمله به کاروان حزب‌الله واکنش روشنی نشان بدهند، این رسانه‌های رژیم صهیونیستی بودند که به این موضوع پرداختند و با شناختی که از رفتار و عملکرد حزب‌الله داشتند، هر یک به نوعی اعلام کردند که رژیم صهیونیستی باید در انتظار پاسخ حزب‌الله باشد. دو موشکی که چند روز پس از حمله به کاروان حزب‌الله به جولان اشغالی اصابت کرد، بیم و هراس در سرزمین‌های اشغالی را افزایش داد و با وجود آنکه مقامات رژیم صهیونیستی از ترس انتقام حزب‌الله ملتمسانه نزد روس‌ها رفتند تا آنها با وساطت مانع از انتقامجویی حزب‌الله شوند، این اقدام نیز نتوانست آرامشی را که خود صهیونیست‌ها مسبب بر هم خوردن آن بودند به آنها بازگرداند و آنها همچنان هراسان و وحشت‌زده لحظات را سپری می‌کردند. دراین میان آنچه که مهم بود و مقامات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی را به شدت درگیر کرده بود، زمان، مکان و نوع انتقام‌گیری حزب‌الله از صهیونیست‌ها بود.
۳ـ حمله به نقطه‌قوت نظامی صهیونیست‌ها
انتظار صهیونیست‌ها دیرزمانی نپایید که عملیات انتقام‌جویانه حزب‌الله، صاعقه‌وار انجام گرفت. اگرچه انجام این عملیات به انتظار مرگبار و هراسناک صهیونیست‌ها پایان داد؛ اما وحشت کشنده‌تری را جایگزین آن کرد. حزب‌الله با محاسبه‌ای هوشمندانه و دقیق به جای پرتاب چند موشک به شهرک‌های صهیونیستی که ظاهراً برخی صهیونیست‌ها انتقام حزب‌الله را به این شکل پیش‌بینی می‌کردند! در حالی که ارتش و مراکز امنیتی رژیم صهیونیستی در هوشیاری و آمادگی کامل به سر می‌بردند، به قوی‌ترین یگان نظامی صهیونیست‌ها یعنی تیپ ویژه «گولانی» حمله کردند و بیش از دو برابر نیروهای حزب‌الله که در حمله بالگردها به آنها شهید شده بودند، نیروهای این تیپ را به هلاکت رساندند. سیدحسن نصرالله(حفظه‌الله تعالی) دبیر کل حزب‌الله پس از این حمله دلاورانه و انتقام‌جویانه در مراسم بزرگداشت شهدایی که در حمله بالگردهای صهیونیستی در قنیطره شهید شده بودند به این موضوع اشاره کرد و گفت: «مقاومت در روز روشن پاسخ خود را داد؛ اما طرف اسرائیلی از درک و فهم اتفاقات رخ داده ناتوان ماند و این همان پیام عملیات حزب‌الله به دوست و دشمن است.»
۴ـ واکنش صهیونیست‌ها به حمله حزب‌الله
صهیونیست‌ها به دو شکل می‌توانند به حمله حزب‌الله واکنش نشان دهند، یکی حمله نظامی به مراکز حزب‌الله که امکان آن کم است و با این حال لازم است مراقب بود و دیگری گذشتن آبرومندانه از کنار آن است. دولت نتانیاهو برای اینکه از این حمله آبرومندانه چشم‌پوشی کند، اعلام کرد در این رابطه سیاست «مهار تنش با حزب‌الله» را در پیش گرفته است که با انتقاد شدید «لیبرمن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی مواجه شد. «لیبرمن» برای انتقادش توجیهاتی نیز داشت؛ اما یقیناً اگر وی هم در این وضعیت به جای نتانیاهو بود، مجبور بود همین تصمیم را بگیرد؛ چراکه سیدحسن نصرالله(حفظه‌الله تعالی) در مراسم پیش‌گفته صریحاً اعلام کرد: «از این پس مقاومت، پاسخ هر تجاوز اسرائیل را در هر زمان و مکان و هر طوری که بخواهد، خواهد داد و چیزی که آن را قواعد بازی می‌نامند، برایش اهمیت ندارد و آن را به رسمیت نمی‌شناسد.»
۵ـ بیم صهیونیست‌ها از شعله‌ور شدن آتش جنگ
رفتار چند سال اخیر حزب‌الله و گروه‌های مقاومت فلسطین، صهیونیست‌ها را متوجه قدرت آنها کرده است و حمله اخیر حزب‌الله به نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی آنها را کاملاً متقاعد کرده که حزب‌الله به قدرت شبه‌نظامی تبدیل شده که توان پاسخ دادنی بسیار فراتر از هر حرکت نظامی رژیم صهیونیستی را دارد. صهیونیست‌ها دریافته‌اند که با وضعیت جدید حزب‌الله، نه اینکه امنیت مرزهای رژیم صهیونیستی کاملاً مخدوش شده که سرزمین‌های اشغالی نیز فاقد امنیت شده‌اند، نه فقط به سبب موشک‌های حزب‌الله که از ناحیه نیروهای پیاده که به گفته سیدحسن نصرالله(حفظه‌الله تعالی) می‌توانند سرزمین‌های اشغالی را به تصرف خود در آورند. شاید در بین تلخ‌کامی‌های رژیم صهیونیستی دستاورد حمله انتقام‌جویانه حزب‌الله به نیروهای تیپ «گولانی» برای صهیونیست‌ها این باشد که باور کرده‌اند اگر در منطقه جنگی بین حزب‌الله و رژیم صهیونیستی درگیرد، طرفی که در شعله‌های این جنگ می‌سوزد و خاکسترش به باد می‌رود، رژیم صهیونیستی خواهد بود. احتمالاً سیدحسن نصرالله(حفظه‌الله تعالی) پس از مشاهده نشانه‌های این باور بود که اعلام کرد: «عصر پیروزی‌ها آغاز شد.» ان‌شاءالله
جواد رضایی

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید