673 | شماره جدید هفته نامه منتشر شد

0
534

673

تبریکی در مقدمه تسلیت به عزاداران حسینی

چند ماهی به محرم مانده بود که برخی از پایگاه‌های مجازی خبری را با این مضمون درج کردند: «در جریان مراسم عزاداری ایام فاطمیه در بیت رهبری، میثم مطیعی از رهبر معظم انقلاب پرسید، نظر شما در مورد برهنه شدن عزاداران برای سینه‌زنی چیست که ایشان نیز اعلام می‌دارند من به هیچ‌وجه موافق نیستم. نه تنها قلباً بلکه زباناً هم به برخی مداحان گفته‌ام که این کار را درست نمی‌دانم.»
پس از انتشار این خبر گفت‌وگو درباره آن در محافل مذهبی و هیئت‌ها و حتی غیر آن شروع شد که با شایعات و اخبار نگران‌کننده‌ای همراه بود؛ زیرا برخی از اخبار پس از این خبر، به نحوی بر عدم استقبال از آن دلالت می‌کرد. با اینکه به شکل غیر عادی و تا حدودی پرسش‌برانگیز تلاش می‌شد شایعات مربوط به عدم استقبال از آنچه که امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) فرموده بودند، واقعی و قطعی دانسته و پذیرفته شود؛ اما برای محک زدن و سنجش این مهم لازم بود تا فرا رسیدن ماه محرم که زمان به جوشش در آمدن اقیانوش عظیم عشق و محبت مردم ایران به ساحت مقدس امام حسین(ع) و اصحاب با وفایش است، صبر می‌شد که چنین نیز شد و محرم با تمام مصائب و حزن و اندوهش از راه رسید.
زمانی که برنامه‌های هیئت یکی پس از دیگری اجرا شد و زمان عزاداری و سینه‌زنی فرا رسید، بی‌صبرانه منتظر بودم تا ببینم این عزداران حسینی که حدود دو هزار نفر و قریب‌به اتفاق جوان بودند و هر سال در چنین ایامی تعداد زیادی از آنها هنگام سینه‌زنی عریان می‌شدند امسال چه می‌کنند، بسیار خوشحال، متعجب اما ناباور مشاهده کردم که به غیر از سه چهار نفر مابقی آنها با زیرپیراهن مشغول عزاداری و سینه‌زنی شدند و تا آخر هم این وضعیت را حفظ کردند و حتی با شور و حالی بیش از گذشته به ساحت مقدس امام حسین(ع) با عزاداری و سینه‌زنی ابراز علاقه کردند. با خود گفتم شاید این هیئت استثنا باشد و هیئت‌های دیگر وضعیت گذشته را حفظ کرده و به همان شکل (عریان) عزاداری می‌کنند. طی یکی دو روز بعد که با برخی دوستان تماس داشتم و همین موضوع را پیگیری می‌کردم، متوجه شدم که هیئت‌های مطرح و بزرگ همگی این‌گونه به استقبال عزاداری و سینه‌زنی رفته‌اند. در زمان اوج اندوه و مصائب امام حسین(ع) این حرکت بسیار شعف‌انگیز بود، این شعف هم جنس کاملاً عاشورایی داشت و از این بابت، پس از شکر به درگاه الهی تصمیم گرفتم در مقدمه تسلیت به عزداران حسینی به آنها تبریک بگویم
که دست به کاری بس بزرگ زده‌اند که در ادامه بیشتر توضیح داده می‌شود.
بر دوست و دشمن پوشیده نیست که انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی و پیامدهای جذاب و بسیار پرمعنایی که به فضای عمومی جهان ارسال داشته‌اند، ریشه در مکتب اسلام دارد و خون امام حسین (ع) عامل اصلی بقای این اسلام عزیز و رستگارساز است. تاریخ انقلاب اسلامی ایران نشان می‌دهد که از ابتدا حرکتش را در بستر عاشورای حسینی آغاز کرده و همچنان در آن راه می‌سپارد. حوادث بزرگ انقلاب و پس از آن و به‌ویژه بزنگاه‌های حساس و خطرناک مانند دوران دفاع مقدس و حتی زمان حاضر که جهان استکبار به شکل دیگری درصدد آسیب زدن به انقلاب است،نشان از آن دارد که ملت ایران با تکیه و مدد از عاشورا با این حوادث و خطرات مواجه شده و توانسته به سلامت آنها را پشت سر بگذارد؛ بنابراین طبیعی است که دشمن درصدد تخریب این منبع الهام‌بخش و تولید قدرت باشد که متأسفانه با تحرکاتی که داشته در بخش‌هایی آسیب‌هایی زده و با افتادن عده‌ای که مدعی دفاع از مکتب امام حسین(ع) هستند، در دام دشمن این روزها مشاهده می‌شود که دشمن با استفاده از عملکرد سوء این افراد چگونه پرتلاش مشغول بدنام کردن این مرام و اندیشه حیات‌بخش است.
آغاز دهه محرم امسال که در مقدمه خود شاهد، اتفاقی بود که در آغاز این نوشتار آمد، زمان مناسبی برای سنجش بخشی از معارف عاشورایی عاشقان عزادار امام حسین(ع) بود که دشمن طمع‌ورزانه سال‌ها در کمین آنها است. ده‌ها و بلکه صدها هزار جوانی که سال‌ها آموخته بودند بهترین راه ابراز محبت به سیدالشهداء(ع) عزاداری با بدن عریان است و تا سرحد جان نیز به این روش عزاداری عشق می‌ورزیدند و پس از آگاهی از نظر ولی‌فقیه درباره روش عزاداری و کنار گذاشتن روشی که خود به آن گرفتار بودند و رضایت اهل‌بیت(ع) را در آن می‌دیدند و در مقابل،‌ نظر ولی‌فقیه را تمکین کردند، نشان دادند که از دریای معارف عاشورا بهره‌مندند و می‌دانند لازمه ارتباط عزاداری آنها با مصائب آل‌الله و اهداف آنها در عاشورا تبعیت از ولی فقیه و رهبری دینی است. اینها با این ولایت‌پذیری آشکار ساختند که از بصیرت عاشورایی برخوردارند و به خوبی نسبت میان تبعیت از رهبری و عاشورا را فهم کرده‌اند و این اتفاقی بس عظیم در تاریخ انقلاب اسلامی است. در تاریخ پس از انقلاب در رابطه با عاشورای حسینی چند حرکت محدود تحول‌آفرین انجام گرفت که یکی از آنها توجه و گردن‌نهادن به موقعیت نماز در عاشورا است که همه آن سهم جناب آقای قرائتی است که انقطاع نماز ظهر عاشورای امام حسین(ع) با عزاداری‌های دوران معاصر را برطرف کرد و نماز عزاداران حسینی دوران معاصر را به آن نماز تاریخی و بی‌نظیر پیوند زد و یکی دیگر که شاید از ابعادی از آن مهم‌تر باشد، گردن‌نهادن جوانان پرشور و بابصیرت حسینی به نظر امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) درباره پوشش هنگام عزاداری است. به نظر می‌رسد عزاداری‌های بسیاری از مردم امسال حسینی‌تر است، زیرا در آن تبلور تبعیت محض از رهبری مشاهده می‌شود که بزرگ‌ترین ویژگی اصحاب امام حسین (ع) در روز عاشورا بود. اصحابی که تا زمانی که یکی از آنها هم باقی بود کسی ندای یاری‌طلبیدن حسین را نشنید و زمانی که همه آنها به شهادت رسیدند این ندای جاودان در پهنه صحرای کربلا طنین‌انداز شد: «هل من ناصر ینصرنی؟ هل من ناصر ینصر الذریه الاطهار؟ هل من ذاب یذب عن حرم رسول‌الله؟… آیا کسی هست که مرای یاری کند؟ آیا کسی هست که نسل پاک پیامبر(ص) را یاری کند؟ آیا کسی هست که از حرم پیامبر(ص) دفاع کند؟…» بابی انت و امی یا حسین
رضا گرمابدری

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید