662 | شماره جدید هفته نامه صبح صادق

0
343

 تقدم سرمایه ملی بر منافع ملی

662
امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) هفته گذشته در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران ایران در کشورهای خارجی عبارت «سرمایه ملی» را در کنار عبارت «منافع ملی» نشاندند و آنگاه با اضافه کردن چند عبارت تشریحی علت این با هم نشاندن شیرین و هوشمندانه را توضیح دادند. سه عامل شناخت، حفظ و به‌کارگیری «سرمایه ملی» تسهیل‌کننده «تأمین منافع ملی» است.
۱ـ شناخت؛ «سرمایه ملی» از جنس داشته‌های یک ملت است که در بستر زمان و با آزمون و خطا و پرداخت هزینه‌های بعضاً گزاف به دست می‌آید. «سرمایه ملی» شاخص و معیار دقیق و صادقی برای سنجش وزن و اعتبار ملت‌ها و کشورها است. صرف بازشناسی داشته‌های یک ملت، چنانچه دقیق و واقعی انجام پذیرد و درست بازتاب داده شود و بتوان افکار یک ملت را با آن درگیر ساخت، می‌تواند اعتماد به نفس ملی ایجاد کند که از طرق دیگر امکانپذیر نیست. امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) برای نمونه چند تا از این داشته‌ها را چنین برشمردند: «هویت ملی، اسلامی، انقلابی، تاریخی، استقلال بر آمده از انقلاب اسلامی، دین، ملت مومن، جوانان انقلابی، سخن قاطع در مقابل زیاده‌خواهان، دانشمندان، نخبگان و فعالیت‌های علمی…»
۲ ـ حفظ؛ «سرمایه‌های ملی» معمولاً با سه آفت خطرناک مواجهند که درصدر آن فراموشی و قدرناشناسی قرار دارد. این آفت سبب می‌شود که «سرمایه ملی» رفته‌‌رفته در دل حوادث پی‌درپی تاریخ فرو رفته و پس از مدتی بی‌اثر و نشان و نابود شود. آفت بعدی دست‌اندازی است که این روزها بیشتر باب شده است و علت آن پی‌بردن به ارزش این سرمایه‌ها و هویت‌بخشی آن به ملت‌ها و کشورها است. برخی از کشورهایی که به این مهم پی‌برده‌اند و خود را بی‌نصیب از آن می‌دانند به دست‌اندازی و سرقت این سرمایه‌ها روی آورده‌اند. آفت دیگر نابود و بی‌اثر ساختن برنامه‌ریزی شده «سرمایه‌های ملی» است. به نظر می‌رسد این آفت از دو آفت پیش گفته خطرناک‌تر است؛ زیرا این آفت دقیقاً بر آن بخش از «سرمایه‌های ملی» تمرکز یافته که در وسط میدان و روزآمد به کار ملت و نظام می‌آیند و در موارد بسیاری فعال بودن این بخش از «سرمایه ملی» برای دشمن مشکل‌سازی می‌کند و در رویارویی با آن برنامه‌هایش را خنثی می‌سازد. تحرکات تخریبی و ایذایی دشمن در عرصه «سرمایه‌های ملی» بیانگر آن است که دشمن از این سرمایه‌ها و کارکرد آن شناخت خوبی دارد که لازم است با یافتن راهکارهای مناسب مانع آسیب‌زدن دشمن به این سرمایه‌ها شد.
۳ ـ به‌کارگیری؛ پرسش اساسی در این بحث، چگونگی «به‌کارگیری» سرمایه‌های ملی برای «تسهیل در تأمین منافع ملی» است. پاسخ به این پرسش مهم به مجال و فرصت دیگری نیاز دارد؛ زیرا عرصه «منافع ملی» بسیار گسترده است و اقدامات سلبی و ایجابی را با هم در برمی‌گیرد؛ اما به اقتضای مخاطبان امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) که مسئولان وزارت امور خارجه بودند، می‌توان به چند جمله اشاره کرد. مخاطبان اصلی وزارت امور خارجه و طرف‌های آنها مردم و یا مقامات کشورهای خارجی هستند؛ از این رو لازم است تا نمایندگان ایرانی تمامی داشته‌های ارزشمندی را که پیشتر درباره آن نکاتی گوشزد شد، به طور کامل در رفتار و مواضع‌شان، نشان دهند. یعنی طرف خارجی در هر موقعیتی که قرار دارد باید با مشاهده نماینده ایرانی عظمت‌های مختلف ملت ایران را که در شکل‌های متفاوت انواع قدرت، سیاست، فرهنگ، دین، انسانیت و… قابل رویت است، خوب متجلی و آشکار ببیند به نحوی که ناخواسته در پیشگاه آن تواضع و فروتنی کند. این مهم شدنی است مشروط بر آنکه به حقیقت «تقدم سرمایه ملی بر منافع ملی» و «ضمانت آن برای موفقیت»، ایمان قطعی وجود داشته باشد.
رضا گرمابدری

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید