639 | نواخت زنگ شروع استحکام درونی

0
317

639

امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) با ابلاغ سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» در دوره یخبندان اقتصاد، امید و گرمای بسیار دلنشینی را روانه دل‌های چشم انتظار مردم کرد و بار بسیار سنگینی را بر دوش مسئولان گذاشت. یادداشت‌ حاضر در راستای تبیین این مهم اشاره‌گونه به این موضوع می‌پردازد که «اجرای صحیح سیاست‌های کلی ابلاغی اقتصاد مقاومتی» گام بزرگی در راستای استحکام‌بخشی درونی نظام است و آسیب‌پذیری‌های انقلاب را در حوزه‌های مختلف به‌شدت کاهش می‌دهد.
استحکام‌بخشی درونی نظام‌های سیاسی از دغدغه‌های مهمی است که ذهن اندیشمندان سیاسی و دولتمردان کشورهای مختلف را به‌شدت به خود معطوف داشته است. در جهان امروز کشورهایی قدرتمند محسوب می‌شوند و قادرند در برابر ارتعاشات شدید داخلی و خارجی مقاومت کنند و سالم بمانند که از مولفه‌های بیشتر استحکام‌بخشی برخوردارند. در نقطه مقابل کشورهایی قرار دارند که مولفه‌های حداقلی از استحکام‌بخشی درونی دارند؛ این کشورها اگر در ظاهر هم با ثبات و قدرتمند باشند، تحمل فشارها و ناملایمات اندک را هم ندارند و در مواجهه با آنها زود تسلیم می‌شوند و فرو می‌ریزند. استحکام درونی نظام از جمله مسائلی است که به سبب اهمیت حیاتی آن امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) درباره آن صحبت و تأکیدات جدی داشته‌اند. یکی از شاخصه‌های اصلی این بحث و احتمالاً مهم‌ترین آن مقوله اقتصاد است که باز هم امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) از قریب به دو دهه پیش در این حوزه مطالباتی داشتند که به آن کمتر توجه شد تا اینکه هفته گذشته سیاست‌های کلی آن را ابلاغ فرمودند.
یکی از عجائب انقلاب اسلامی که شاید مواردی از آن در انقلاب‌های دیگر نیز وجود داشته باشد، ایفای نقش آموزگاری است که به سبب دخیل بودن دشمن در آن، این مسئله در جمهوری اسلامی برجسته‌تر است. انقلاب در این نقش در کنار توطئه‌های پی‌درپی دشمن، مسائل عدیده‌ای را به انقلابیون آموخت که در غیر از این وضعیت کمتر قابل تصور است. برای نمونه به درخواست گروهک‌های اول انقلاب برای انحلال ارتش اشاره‌ می‌شود که حضرت امام(ره) هوشمندانه با آن مخالفت کردند و افزون بر آن دستور تشکیل سپاه و بسیج را هم دادند و با دسیسه‌های تجزیه‌طلبانه گروهک‌های ضدانقلاب و وابسته و سپس جنگ تحمیلی، اهمیت حفظ ارتش و تشکیل سپاه و بسیج مشخص شد. این درس مهم انقلابیون بود. مشکلات نظامی در جنگ تحمیلی، عامل اصلی پیشرفت ایران در حوزه نظامی‌گری پس از جنگ بود. این هم درس دیگر انقلاب به انقلابیون است. از این نمونه‌ها در انقلاب اسلامی به وفور یافت می‌شود. در این میان انقلاب بارها درس دیگری نیز به انقلابیون گوشزد و پیشنهاد می‌کرد، اما انقلابیون به این درس و هشدار کم‌توجهی کردند و شاید هم با اتکا به برخی تکیه‌گاه‌های نه چندان مطمئن از گرفتن این درس ابا می‌کردند و این درس چیزی نبود به غیر از «اقتصاد و معیشت». معیشت در اینجا همان اقتصاد خرد شده در حیطه زندگی خانواده‌‌ها است و اقتصاد هم همان معیشت فربه شده در جغرافیای کشور است. ضرورت‌های سال‌های اول انقلاب مانع از آن شد تا کسی صدای انقلاب را درباره «اقتصاد و معیشت» درست بشنود، پس از سپری شدن این دوران هم، ادعاهای ناپخته میدان‌دارانی که در نهایت منجر به ضرر و زیان‌های زیاد برای نظام می‌شد، اجازه ندادند درس انقلاب دوباره برای انقلابیون درست حلاجی شود تا چند سال اخیر که برای رسیدگی به اقتصاد و سروسامان دادن به آن تلاش‌هایی صورت گرفت، اما باز هم به علل عدیده‌ به توفیقی دست نیافت؛ گویا برای توفیق در این مهم نیز دوباره به آموزگاری انقلاب در کنار دشمنی و توطئه‌ دشمن نیاز بود که تشدید تحریم‌های دشمن در دو سه سال اخیر، این با هم بودن (انقلاب و دشمن) را ایجاد کرد و در پی آن هم نظام دریافت که باید هشدارهای پیاپی رهبر معظم انقلاب را جدی بگیرد و پای این درس بنشیند. سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» محصول مبارک این درس مهم است.
دشمن بارها و بارها اعلام کرده، تحریم‌های اقتصادی، ایران را به پای میز مذاکره کشانده است و با این تحلیل هر از گاهی برای مرعوب ساختن ایران، تهدید می‌کند که اگر فلان شود یا نشود، تحریم‌ها را تشدید می‌کند. در دوران تشدید تحریم‌ها هم مشکلاتی برای نظام و مردم ایجاد شد. با اینکه اهمیت اقتصاد در نظام اسلامی بارها آشکار شده بود و به‌ویژه در سال‌های اخیر که کشور روند جدیدی را برای پیشرفت آغاز کرده بود، اما هیچ‌کدام از آنها به نحو محسوس و ملموس به نحوی که توجه به آن را جدی و قطعی کند، خودنمایی نکرد و این مسئله زمانی به ضرورت آنی تبدیل شد که دشمن با گروگان‌ گرفتن آن (اقتصاد) می‌کوشید نظام را به عقب‌نشینی وادارد. پس از آن بود که نظام با رویکرد مناسب به این بحث تصمیم گرفت با رفتن به سمت به جریان انداختن «اقتصاد مقاومتی» هم حربه دشمن را کند کند و هم همچون گذشته با استفاده از تهدیدهای دشمن و تبدیل آن به فرصت، دست به کار بزرگی بزند که به عللی در وضعیت عادی در پرداختن به آن موفق نبود. با ابلاغ سیاست‌های کلان «اقتصاد مقاومتی» وقت موفقیت بزرگ و کاستن از آسیب‌های انقلاب در حوزه‌های مختلف فرارسیده است که با همت همگان این موفقیت‌ در دسترس است. ان‌شاء‌الله
جواد رضایی

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید