637 | نیاز انقلاب در سالگرد انقلاب

0
284

637

دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش با امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) فرمانده معظم کل قوا در سالگرد بیعت تاریخی همافران با امام خمینی(ره) و بیانات مهم معظم‌له در این دیدار فرصت مغتنمی است برای تأمل در این بیانات در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و بازخوانی دقیق نکاتی که در این روزهای حساس و تعیین‌کننده برای سیر حرکت انقلاب، نیاز جدی به آن است. در این نوشتار به اختصار به چند نکته از این بیانات بسنده می‌شود.
۱ـ راه و روش امام؛ امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) درباره یکی از ویژگی‌های ثابت و برجسته امام خمینی(ره) که راز ماندگاری نظام اسلامی را در آن می‌داند این‌گونه فرمود: راز ماندگاری نظام اسلامی تکیه صریح و شفاف بر اصول و ارزش‌هاست همانطور که امام بزرگوار این‌طور بود. هیچ نباید این صراحت را از دست داد. تاکتیک‌ها را می‌توان عوض کرد ولی اصول باید مستحکم بماند… آن چیزی که می‌تواند استقلال ما را تأمین کند، تکیه کردن صریح و شفاف بر مبانی، اصول و ارزش‌های انقلاب است. امام بزرگوار از روز اول شروع نهضت، حرف خود را صریح و بدون ابهام بیان می‌کردند. آنچه که امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) از رفتار امام خمینی(ره) نقل کردند، دقیقاً همانی است که خود ایشان نیز همانگونه عمل می‌کنند و بازخوانی تاریخ پرفراز و فرود انقلاب هم گواه است که در هر مقوله اساسی و پرخطر که مردم و نظام با تکیه بر اصول و ارزش‌ها و صراحت در مواضع ایستادند، انقلاب پیش رفته و دشمن ناچار به عقب‌نشینی شده است. شاید یکی از دلایلی که سبب شد چندی پیش امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در یکی از بیانات‌شان خود را انقلابی معرفی کنند نه دیپلمات، همین امر باشد. سرشت انقلاب و نظام اسلامی همان است که در بیان امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) بر آن تأکید شده و هر گاه این سرشت، بی‌واسطه عهده‌‌دار امری بوده آن را با قدرت به پیش برده و به نتیجه رسانده است و مشکل از زمانی آغاز می‌شود که به دلایلی بین این سرشت و کار الزاماً واسطه قرار می‌گیرد. برای نمونه می‌توان به موضوع هسته‌ای اشاره کرد که امروزه از مهم‌ترین مسائل کشور به حساب می‌آید. در این نمونه الزاماً دیپلماسی واسطه شده، حال اگر خصیصه ذاتی انقلاب یعنی تکیه صریح بر اصول و ارزش‌ها با ترجمه دقیق و حفظ همه ویژگی‌ها به عرصه دیپلماسی منتقل شود، دیپلماس تقویت می‌گردد و بر ترفندهای طرف مقابل غلبه می‌کند، کما اینکه برای چندین سال این‌گونه بود؛ اما اگر این واسطه یعنی دیپلماسی بدون تأثیرپذیری از خصیصه ذاتی انقلاب بین آن و مسائل اساسی مانند بحث هسته‌ای فاصله بیندازد، دیپلماسی دچار ضعف می‌گردد و دشمن جسور می‌شود و افزون‌خواهی می‌کند که این روزها نمونه عینی آن مشاهده می‌شود.
۲ـ ایجاد اقتدار درونی؛ سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یادآور برجسته‌ترین وجه و عامل پیروزی یعنی «وحدت» است. از این‌رو امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) با اضافه‌ای از جنس «اقتدار درونی» دوباره بر آن تأکید کردند و ابراز داشتند: وحدت، اتحاد و همدلی میان آحاد ملت، مسئولان و نخبگان باید افزایش یابد. امروز متن حرکت ملت ایران، ایجاد اقتدار درونی است. نگذارید حواشی گوناگون، این متن را مخدوش کند. وحدت و همدلی همیشه قرین اقتدار است،نیاز انقلاب در سالگرد انقلاب چه در زمان مبارزه، چه در زمان استقرار حکومت، با این توجه که اسباب تهدید وحدت در زمان استقرار حکومت بیشتر از زمان مبارزه است، حال آنکه حکومت مستقر، برای بقا و مقابله با دشمنانش به تولید «اقتدار درونی» برآمده از وحدت، بیش از زمان مبارزه نیاز دارد. هر چند که ایجاد وحدت در این دوره بسیار مشکل‌تر اما شدنی و شرط آن سازگاری نخبگان با یکدیگر در عرصه مسائل کلان مرتبط با اصل نظام است. چنانچه مجموعه نخبگان، موقعیت انقلاب و دشمن را خوب تشخیص دهند و متوجه شوند برای پیروزی در این رویارویی، اقتدار حرف اول را می‌زند، سازگاری امکان‌پذیرتر می‌شود.
۳ـ مدارای مسئولانه دوطرفه؛ امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) برای اصلاح روابط میان دولت و منتقدان و فرصت‌سازی برای دولت تا بتواند کاملاً بر اوضاع مسلط شود اظهار داشتند: «مسئولان و مردم به هم اعتماد کنند، انتقادها منصفانه باشد، دولت چند ماهی بیشتر نیست که سر کار آمده و باید فرصت داد که کارها را با قدرت پیش برند… هم منتقدان با دولت با شرح صدر برخورد کنند، هم دولت با منتقدان. همه به هم احترام بگذارند و ملاحظه هم را بکنند. دشمنان در داخل کشور نیز عواملی دارند. نگذارید عوامل دشمن از نقاط ضعف استفاده و خللی ایجاد کنند.» توصیه فوق از جنس اخلاق سیاسی و اجتماعی است که رعایت آن از هر سو مانع شکل‌گیری بسیاری از مناقشات بی‌حاصل می‌شود. برای موثرتر واقع شدن آن، توجه دولتمردان به شاخص‌های اصولی نظام که بسیاری از منتقدان عاری از حب و بغض‌های سیاسی جناحی به آن حساسیت دارند، می‌تواند مفید باشد، مشروط بر آنکه انتقاد منتقدان نیز به مسائل پیش افتاده و صرفاً برای مقابله با دولت نباشد و دغدغه مسائل اصولی و تأمین منافع ملی را داشته باشند. ان‌شاءالله.

رضا گرمابدری

دریافت فایل پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید