635 | درباره کُری‌خوانی‌های کَری

0
246

635

در روزهای اخیر ملت ایران و دیگر جهانیان، شاهد کُری‌‌خوانی‌های کَری و دیگر مقامات آمریکا در قبال جمهوری اسلامی بودند. وزیر امور خارجه آمریکا در آخرین اظهاراتش در قبال ایران، مجدداً از حربه نخ‌نمای «تهدید نظامی» استفاده کرد. وی در مصاحبه با شبکه العربیه، بار دیگر تهدید کرد در صورتی که ایران به توافق هسته‌ای پایبند نباشد و آن را نقض کند، گزینه نظامی فوراً باز خواهد گشت! جان کری در این گفت‌وگو، ضمن طرح اتهاماتی علیه ایران، سوریه و حزب‌الله لبنان، مدعی شد کشورهای خاورمیانه پس از توافق هسته‌ای با ایران، امن‌تر شده‌اند! پیش از این جان کری در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی، منظورش از پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را براساس نیات دولت آمریکا بیان کرده بود. وزیر امور خارجه آمریکا در این مصاحبه که در اواخر آذرماه انجام شده، با صراحت می‌گوید در دور بعدی مذاکرات با ایران، بر سر برچیده شدن تأسیسات هسته‌ای ایران مذاکره خواهیم کرد. وی در این مذاکره برخلاف اظهارات مقامات ایران مبنی بر پذیرفته‌شدن حق غنی‌سازی ایران در توافقنامه ژنو، می‌گوید: «هیچ حق غنی‌سازی وجود ندارد. ما حق غنی‌سازی را به رسمیت نمی‌شناسیم.» پس از تهدید ایران از سوی کری، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به اظهارات دکتر ظریف مبنی بر اینکه در توافقنامه ژنو هیچ سخنی از «برچیده شدن» تأسیسات هسته‌ای ایران به میان نیامده، اعلام داشت موضوع «برچیده شدن» تأسیسات هسته‌ای ایران در مذاکرات و توافق جامع و نهایی مطرح خواهد شد!
درخصوص این نوع اظهارات مقامات دولت آمریکا در قبال ایران و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، گفتنی‌های فراوان برای مردم ایران، مردم جهان، دولتمردان آمریکا و همچنین دولتمردان کشورمان در دولت یازدهم وجود دارد.
باتوجه به ضرورت رعایت اختصار، فقط به چند نکته اشاره می‌شود:
۱ـ این نوع اظهارات مقامات آمریکایی در قبال ایران با برداشت‌های خاص از متن توافقنامه ژنو، فقط و فقط بر بلندای دیوار بی‌اعتمادی مردم ایران نسبت به دولت ایالات متحده می‌افزاید. مردم ایران با این نوع رفتارها، به حقانیت مواضع رهبر فرزانه خویش بیشتر رهنمون می‌شوند که فرمودند: «آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند.»
۲ـ تفسیرهای خاص آمریکایی‌ها از توافقنامه، دیگر دولت‌ها و ملت‌های جهان را هوشیارتر می‌کند. اکنون بسیاری از ملت‌ها به این نکته می‌اندیشند که در هر توافقی که یک طرف آن آمریکایی‌ها باشند، باید هوشیار بود، زیراکه آمریکایی‌های زیاده‌خواه و سلطه‌طلب، برای رسیدن به منافع خود، نه‌تنها به هیچ معاهده بین‌المللی پایبند نیستند، بلکه با زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی، از طریق حیله و فریب به‌دنبال کلاهبرداری هستند.
۳ـ مقامات آمریکایی باید بدانند در موضوع هسته‌ای جمهوری اسلامی، با یک ملت هفتادمیلیونی روبه‌رو هستند. این یک اشتباه راهبردی خواهد بود که آنان تصور کنند در بحث هسته‌ای ایران، با یک حزب سیاسی و یا یک دولت مواجهند. موضوع هسته‌ای در ایران، به یک امر ملی تبدیل شده و با غرور ایرانیان پیوند خورده است. ملی شدن موضوع هسته‌ای در ایران، به‌گونه‌ای است که هیچ‌کس قادر به معامله بر سر آن نیست.
ریشه‌های درخت هسته‌ای ایران، با خون شهدای هسته‌ای آبیاری شده و این خون‌های پاک که خون غیرت و مردانگی یک ملت است، اکنون در رگ‌های تمامی ایرانیان و به‌ویژه جوانان ایرانی با هر گرایش و سلیقه‌ای جاری است. این خون‌ها، هرگز اجازه نمی‌دهد شاخ و برگ‌های درخت تناور هسته‌ای ایران پژمرده گردد.
۴ـ تکرار تهدیدات نظامی آمریکا علیه ملت ایران جز بی‌اعتبارساختن «عنصر تهدید» ایالات متحده در جهان، هیچ نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت. آمریکایی‌ها سخت در اشتباه خواهند بود اگر تصور کنند با این قبیل تهدیدات، بر روحیه، اراده و تصمیم رهبر انقلاب، دولتمردان جمهوری اسلامی و ملت ایران مبنی بر ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های‌شان می‌توانند تأثیر بگذارند. تهدیدات آمریکا علیه ملت ایران، نه‌تنها تزلزلی در عزم و اراده ایرانیان ایجاد نخواهد کرد، بلکه مردم مسلمان و انقلابی را در پیمودن راه عزت و اعتلای کشور، استوارتر و محکم‌تر خواهد ساخت.
۵ـ آمریکایی‌ها بیش از هر کس دیگری می‌دانند که گزینه نظامی آنها از مدت‌ها قبل دچار زنگ‌زدگی شده و کارایی خود را از دست داده است. ملت ایران از تهدیدات نظامی آمریکا در سال‌های گذشته و به‌ویژه پس از حمله ارتش این کشور به افغانستان که غرور پیروزی برای دولتمردان ایالات متحده در پی داشت، هرگز دچار هراس نشدند، حال که این ملت انقلاب طی دوازده سال گذشته شاهد فرو ریختن قدرت نظامی آمریکا در افغانستان و عراق بوده و از طرفی هم قدرت نظامی رژیم صهیونیستی را در جنگ‌های ۳۳ روزه، ۲۲ روزه و ۸ روزه محک زده، بر چه مبنایی با این قبیل تهدیدات می‌خواهند آن را بترسانند؟ آمریکایی‌ها باید بدانند اشتباه محاسباتی آنان در قبال ملت ایران در استفاده احتمالی از گزینه نظامی، آخرین اشتباه این امپراطوری فرو ریخته خواهد بود.
۶ـ و آخرین نکته خطاب به مقامات ایرانی در دولت یازدهم است. تأمل در مواضع دولتمردان آمریکا و رجزخوانی آنها علیه ملت ایران پس از توافق ژنو که با لبخندهای طرفین صورت پذیرفت، حقانیت کلام الهی را آشکارتر ساخت که فرمود: «و لن ترضی عنک الیهود و لا النصاری حتی تتبع ملتهم» (آیه ۱۲۰، سوره بقره) خداوند می‌فرماید: «هرگز یهود و نصاری از تو راضی نخواهند شد تا به طور کامل تسلیم خواسته‌های آنان شوی و از آیین آنان پیروی کنی.» عجیب آن است که وقتی خداوند ماهیت دشمنان اسلام و مسلمین را این‌گونه افشا می‌نماید، چگونه عده‌ای تصور می‌کنند با دیپلماسی لبخند می‌توان ماهیت دشمن را عوض کرد!
یدالله جوانی

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید