630

۶۳۰ | اعتمادسازان؟!

630

پس از توافق هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱ در ژنو، صهیونیست‌ها که اجرای برنامه‌های بسیار سخت‌گیرانه‌تری علیه ایران را خواستار بودند از اعمال فشار دست بر نداشتند و به کمک لابی با نفوذ خود در ساختار قانون‌گذاری آمریکا خطی را دنبال کردند که در ظاهر خلاف سیاست دولت اوباما بود و در واقع با فشاری که بر ایران وارد می‌کرد باعث تقویت مواضع و هدف پنهان دولت آمریکا می‌شد. این خط، تشدید تحریم‌ها علیه ایران بود که سنای آمریکا انجام آن را به عهده گرفت. چند روز پیش بیست‌وشش نفر از سناتورهای سنا به رهبری «رابرت منندز» رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا، طرحی را برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران آماده کردند که قصد دارند پس از تعطیلات سال نوی میلادی آن را ارائه کنند. «جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این طرح گفت: «چنانچه تحریم‌های جدیدی علیه ایران به تصویب برسد، اوباما مصوبه سنا را وتو خواهد کرد.» به این ترتیب به نظر می‌رسد مقامات آمریکا با جدی گرفتن بحث «بی‌اعتمادی» با تکیه بر حمایت برخی از پایگاه‌های رسانه‌ای‌شان در ایران بازی «پلیس خوب و پلیس بد» را آغاز کرده‌اند. برخی از اتفاقات اخیر، دولت آمریکا را واداشت تا بحث بی‌اعتمادی را موضوعی مهم و اولویت‌دار بداند. از جمله این اتفاقات تکرار عبارت «بی‌اعتمادی به آمریکا» بود که امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) پیش از مذاکرات، آن را بارها بر زبان جاری ساختند که این عبارت در حین مذاکرات و پس از آن و به ویژه زمانی که وزارت خزانه‌داری آمریکا و وزارت‌خارجه آن، تحریم‌های اخیر را اعمال کردند، به اشکال مختلف در داخل تکرار و درباره آن اظهارنظر شد. پس از آن بود که آمریکایی‌ها متوجه شدند تا زمانی که فضای حاکم بر اذهان مردم ایران «بی‌اعتمادی به آمریکا» است آنها به‌راحتی نمی‌توانند بر روی رسیدن به اهداف‌شان حساب بازکنند و این در حالی است که آمریکایی‌ها برای دور بعدی و اصلی مذاکرات به حداقل تغییرات ذهنی مردم ایران نسبت به خودشان نیاز دارند که در این بازه زمانی مناسب‌ترین اقدام برای رسیدن به این حداقل، راه‌انداختن بازی «پلیس خوب و پلیس بد» است.
در این مرحله به سبب حساسیت و خاص بودن موضوع، به جای دادن این نقش‌ها به افراد، دو نهاد اجرایی و قانون‌گذاری آمریکا یعنی دولت و سنا آن را به عهده گرفته‌اند و این نکته‌ای است که پیشتر روزنامه واشنگتن‌پست در تاریخ (۱۱/۹/۹۲) آن را از زبان «رابرت منندز» اینگونه بیان کرده بود: «از نظر من قانون تحریم‌های جدید، موضع دولت آمریکا را برای توافق نهایی تقویت می‌کند… برای من جالب است که ایرانی‌ها می‌توانند با تندروهای خودبازی پلیس خوب و پلیس بد را در کشور خود پیش‌ ببرند… در حالی که ما نمی‌توانیم.» حدود سه هفته بعد، زمانی که منندز دوباره از تحریم‌های جدید صحبت کرد اوباما در حینی که از او انتقاد می‌کرد به جمله‌ای اشاره کرد که تأیید بازی پلیس خوب و پلیس بد بود، وی گفت: «فکر می‌کنم ایرانی‌ها شکی نداشته باشند که کنگره از وضع تحریم‌های جدید خوشحال می‌شود.» راه‌انداختن این بازی زمانی برای آنها سود دارد که با آب و تاب در ایران بازتاب پیدا کند که متأسفانه برخی از مطبوعات داخلی فریبکارانه آن را بازتاب دادند.
برخی از مطبوعات داخلی وظیفه خود می‌دانند که افکار عمومی را آماده پذیرش گفت‌وگوهایی کنند که آمریکایی‌ها آن را هدایت می‌کنند. وجود تیترهای اولی مانند: اوباما تشدید تحریم‌ها را وتو می‌کند، اوباما مصوبه احتمالی تحریم‌ علیه ایران را وتو می‌کند، اوباما تحریم‌های جدید علیه ایران را وتو می‌کند، سنا تحریم کند اوباما وتو می‌کند و… در روزنامه‌های داخلی، یعنی اوباما پلیس خوبی است که مردم ایران باید به او اعتماد کنند!

رضا گرمابدری

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>