۶۲۰ | ارزش دامنه‌دار کردن مفاهیم

0
273

619
۱ـ مفاهیم گردآمده در ذهن انسان محصول شناخت عناصر موجود در هستی است. شناخت برآمده از نگاه به عناصر به شکل مستقل، یعنی مستقل دیدن عناصر و تک و بی‌ارتباط دیدن آنها با یکدیگر، معنا و مفهوم ساده و محدود ایجاد می‌کند، در حالی که شناخت ناشی از در ارتباط دیدن عناصر با یکدیگر معنا و مفهوم دامنه‌دار به همراه دارد. شناخت از سنگ، خاک، چوب، آب و … به شکل مستقل، در حد همان ماده است، اما وقتی بین آنها ارتباط منطقی و مصداقی ایجاد می‌شود، «خانه» معنا می‌یابد که نسبت به آن مواد، مفهوم دامنه‌داری دارد. مفهوم روستا دامنه‌دارتر از یک تک‌خانه و مفهوم شهر دامنه‌تر از یک روستا است.
۲ـ کسب تخصص و غور در آن کار بسیار شایسته‌ای است مشروط بر آنکه متخصص محصور در آن نشود و بتواند با پیوند آن به تخصص‌ها و مسائل دیگر برای آن مفهوم دامنه‌دارتر و ارزش‌های جدید ایجاد کند.
۳ـ در حال حاضر در بسیاری از کشورهای غربی افراد ویژه، کسب تخصص و غور در آن می‌کنند و گروه‌های خاص عمل پیوند دادن آنها به یکدیگر و تولید مفاهیم دامنه‌‌دار را به عهده دارند.
۴ـ امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) معمولاً در دیدار جوانان و نخبگان بحث دو بخشی و مرکب دارند. یعنی هم به مسائل ویژه آنها می‌پردازند و هم با پیوند آن به مسائل بنیادی نظام، موضوعات را دارای مفهوم‌های بسیار دامنه‌دار می‌کنند تا بر ارزش‌های آن افزوده شود. معظم له در بخشی از بیانات‌شان در دیدار با نخبگان جوان در هفته گذشته با اشاره به صحبت یکی از حاضران فرمودند: «بدیهی است که یک کشور همه فصول و سطوح مورد نیاز در مسائل علمی و فناوری را نمی‌تواند. خودش تهیه کند، باید از دیگران هم بگیرد، اما این گرفتن از دیگران به صورت دست دراز کردن به سوی دیگران نیست؛ به صورت معامله‌ای برابر و پایاپای [است]؛ علم می‌دهید، علم می‌گیرید؛ فناوری می‌دهید، فناوری می‌گیرید؛ احترام‌تان هم در دنیا محفوظ است.» ابتدای انقلاب که بحث خودکفایی در کشور مطرح شد، کسانی که گمان می‌کردند بهتر از سایرین دنیا را می‌شناسند، با شعار خودکفایی مخالف بودند و آن را مسخره می‌کردند و می‌گفتند، مگر می‌شود که یک کشور همه نیازهای خود را برآورده کند، الآن هم بسیاری همین نظر را دارند. انتهای این تفکر، بی‌تحرکی و وابستگی و در نهایت ذلیل بودن است، امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در فراز فوق با پیوند زدن تخصص نخبگان به جایگاه کلان کشور و پیوند هر دو به علوم و حکومت اجانب این مفهوم دامنه‌دار را ایجاد کردند که با دارا بودن توان علمی می‌توان وارد معامله هم سطح شد و از وابستگی و حقارت دور ماند و با اقتدار و سرافرازی و بدون اسیر شدن در کمند وابستگی که ملت‌ها را ذلیل می‌کند به شکل غیرمستقیم خودکفا شد و نیاز کشور را برطرف کرد. معظم‌له در دامنه‌دار کردن مفهوم، به این هم بسنده نکردند و در ادامه فرمودند: دشمنی جبهه ای که امروز در مقابل ایران اسلامی قرار گرفته و دشمنی می‌کند، متمرکز روی همین نقطه قدرتمند شدن ایران است. نمی‌خواهند این اتفاق بیفتد. این نگاه کلان را باید در همه حوادث و قضایا ـ قضایای سیاسی، قضایای اقتصادی، قضایای گوناگون بین‌المللی و منطقه‌ای که مربوط به کشورتان است ـ همواره در نظر داشته باشید، فراموش نکنید. یک جبهه سیاسی پرقدرتی امروز در دنیا وجود دارد که نمی‌خواهد ایران اسلامی تبدیل شود به یک کشور قدرتمند، به یک ملت قدرتمند؛ از اول انقلاب هم همین‌جور بود.» با اضافه شدن این بیان به بیان اول و افزایش دامنه مفهوم، نخبگانی که این سخنان را می‌شنوند دیگر در پوسته تخصص و نخبگی‌شان نمی‌مانند و با قراردادن تخصص و استعدادشان در بستر این مفهوم دامنه‌دار، به ارزش کار و تخصص‌شان در عرصه انقلاب اسلامی که از طریق آن به جهان متصل می‌شود پی‌می‌برند و انگیزه و تلاش انقلابی در رفتار و عمل‌شان شکل می‌گیرد. ان‌شاء‌الله

علی رئوفی

دريافت نسخه پي دي اف
دريافت نسخه متني

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید