گفتمان اقتصاد مقاومتی راهکار اقتصاد کشور

پس از گذشت حدود دو سال از مطرح کردن راهکار و برنامه اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، حال سیاست‌های کلی آن از سوی ایشان ابلاغ شد. در طول این مدت، مقام معظم رهبری به کرار درخصوص این گفتمان در محافل مختلف راهنمایی و تبیین کرده‌اند. ولی اکنون با ابلاغ سیاست‌های کلی این گفتمان به نوعی حجت را بر تمامی بخش‌های مرتبط با مسائل اقتصادی و همچنین سیاسی کشور تمام کردند. سیاسی از آن نظر که بسیاری از این سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، پس از طی مسیر درست دیپلماسی خارجی و تکیه آن بر توان داخلی و نداشتن امید به دست بیگانگان حاصل می‌شود. بر اساس این دستور فوری، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با رویکردی جهادی، انعطاف‌پذیر، فرصت‌ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا در جهت تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله، ابلاغ شده است.
از زمان اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه اقتصاد کشور، رهبری معظم به درستی راهکار اقتصاد مقاومتی را پیشنهاد و تجویز کردند، ولی به علت خطای دید برخی از مسئولان و کارشناسان اقتصادی ناشی از اقتصاد غرب که همان اقتصاد سرمایه‌داری است، گفتمان اقتصاد مقاومتی را با برنامه غربی، اقتصاد ریاضتی تعبیر و تفسیر کردند. حال آنکه در تعاریف و ابعاد اقتصاد مقاومتی، هیچ نوع برنامه و طرحی که به‌دنبال فشار وارد کردن بر مردم و بنگاه‌های تولیدی باشد، وجود ندارد. اصل و شالوده این نوع اقتصاد بر کاهش مصارف و بودجه دستگاه‌های دولتی، افزایش تولیدات راهبردی(در بخش صنعت و کشاورزی)، تکیه بر عوامل داخلی اقتصاد (درون‌زا و برون‌گرا) و عدم وابستگی شدید اقتصاد به درآمدهای نفتی استوار است. ولی در طرف دیگر، اقتصاد ریاضتی که برنامه اصلی کشورهای اروپایی برای برون‌رفت از بحران‌های اقتصادی پیش آمده مطرح شده، بیشتر ظرفیت و تأکید خود را بر افزایش مالیات‌های مستقیم قرار داده است و از آثار و نتایج آن نیز همین بس که از زمان اجرای این طرح تاکنون، روزی نبوده که در یکی از این کشورهای بحران‌زده، شاهد اعتراض، اعتصاب و درگیری نباشیم.
ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در حالی است که توافق‌های مقدماتی با کشورهای ۵+۱ شکل گرفته و این کشورها در حال مذاکره با ایران برای توافق نهایی هستند. زمان ابلاغ این سیاست‌های کلی به دولت خصوص تیم اقتصادی این نکته را متذکر می‌شود که چشم دوختن و انتظار کشیدن آنها برای فائق آمدن بر مشکلات از طریق وزارت خارجه امکان‌پذیر نیست و این راهکار، راه به جایی نمی‌برد. همچنین مدتی است که مقام معظم رهبری در رهنمودهای‌شان بسیار از تکیه به عوامل و نیروی داخلی و درون‌زای اقتصاد تأکید می‌کنند.
موضوع دیگری که درخصوص این ابلاغیه و فصل‌الخطاب وجود دارد؛ مقوله «حماسه اقتصادی» است که شعار و چشم‌انداز سال جاری نیز هست. در متن دستور اقتصاد مقاومتی دو مرتبه به هدف حماسه اقتصادی اشاره شده است که در هر دو مورد، اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را راه رسیدن و تحقق حماسه اقتصادی دانسته‌اند.
واضح و مبرهن است که اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر عهده قوای سه‌گانه کشور خصوص قوای مجریه و مقننه است که هرچه سریع‌تر باید بدون درنظر گرفتن منافع جناحی و حزبی در جریان گفتمان اقتصاد مقاومتی قرار گیرند و دستورات رهبری را با ابلاغ این سند به زیرمجموعه‌های خود و سرلوحه قرار دادن مفاد آن در رفتارها و تصمیمات، حماسه اقتصادی را در این جنگ نابرابر و تحمیلی اقتصادی به ارمغان آورند. همچنین در طرف دیگر، همانگونه که در این ابلاغیه آمده است؛ محیط‌های علمی، آموزشی و رسانه‌ای، وظیفه تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی، گفتمان‌سازی و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی را دارند.

سعید مهدوی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>