گزارشی از عملکرد تهی

گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولت یازدهم مهم‌ترین رویداد اقتصادی هفته گذشته بود. شالوده و محور اصلی این گزارش که از سوی رئیس‌جمهور از طریق تلویزیون و رادیو به طور مستقیم پخش شد حول مسائل و موضوعات اقتصادی کشور بود و مردم هم بیش از همه منتظر شنیدن همین بخش از گزارش ۱۰۰ روزه بودند. همانگونه که انتظار میرفت این گزارش از عملکرد در حوزه اقتصادی تهی و فقیر بود و به‌جای آن به ارائه آمار و عملکرد دولت‌های قبلی خصوصاً به سیاه‌نمایی از دولت نهم و دهم پرداخته شد که انتقادات زیادی را هم به همراه داشت.
۱ـ اولین نقدی که به این گزارش وارد است این نکته است که مگر آقای روحانی تا پیش از قبول مسئولیت از این آمار و ارقام (که کارشناسان به صحت و سقم برخی از آنها معترضند) و وضعیت آن روزهای کشور با خبر نبودند که شعارهای انتخاباتی و برنامه‌های اقتصادی خود را با همکاری مشاوران مطرح کردند؟ اگر پاسخ خیر است که کوتاهی و کم‌کاری از ایشان و گروه همراه وی بوده است که نتوانسته‌اند وضعیت موجود اقتصاد را درک کنند و اگر پاسخ به این پرسش مثبت است چرا وعده‌ها و برنامه‌های اعلام شده ( بهبود وضعیت معیشتی در ۱۰۰ روز ابتدایی) به سامان نرسید و عملکردی از آنها در این گزارش ذکر نشد و تنها به مشکلات گذشته پرداخته شد که به آن علم داشتند!
۲ـ هیئت دولت و رئیس‌جمهور محترم از ابتدای شروع به کار دولت و در این گزارش به تکرار از وضعیت نامطلوب اقتصاد کشور به صراحت و بدون پرده سخن گفته‌اند که از جمله آنها می‌توان به «خزانه خالی دولت»، «اثربخشی تحریم‌ها»، «بدهی‌های زیاد دولت قبلی» و «مشکلات عدیده دولت قبلی» اشاره کرد که همگی، این موضوع را به ذهن مردم القا می‌کنند که در زمینه اقتصادی، حالا حالاها نباید از این دولت انتظار بهبود و پیشرفت داشت و همین که بتواند این وضعیت را کنترل کند و چاله‌های قبلی را پر کند، کفایت می‌کند!
۳ـ اگر دولت نابسامانی‌های کنونی در حوزه اقتصاد را ناشی از عملکرد دولت گذشته می‌داند، چرا افتخارات و موفقیت‌های ورزشی را در کارنامه خود درج کرده است و آنها را ناشی از عملکرد دولت فعلی می‌داند؟!
۴ـ حال که به قول حامیان دولت، قفل اقتصاد با کلید دیپلماسی باز شده است، چه لزومی دارد این گونه اوضاع اقتصادی کشور را ناامن و غیر قابل اتکا جلوه دهیم که سرمایه‌گذاران خارجی از انتقال سرمایه خود به داخل کشور مأیوس شوند و اقتصاد کشور از موهبت جذب سرمایه خارجی محروم شود.
۵ـ جای خالی راهکارهای عملیاتی از سوی دولت برای فائق آمدن بر این مشکلات اقتصادی که گفته شد در گزارش به وضوح دیده می‌شد که در این یکصد روز، حتی برنامه‌ها و طرح‌های میان‌مدت و کوتاه‌مدت اقتصادی هم بیان نشد.
بر این اساس روا نیست که دولت محترم این چنین وضعیت اقتصادی کشور را عریان و بی‌پرده به تصویر بکشد و زحمات دولت‌های قبلی را (هرچند که اشتباهات و نقص‌هایی هم داشته‌اند) از اذهان پاک کند و برخی موفقیت‌های آنان را این‌چنین نادیده بگیرد و جانب انصاف را رها کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>