گرفتن تصمیم‌های بزرگ…؟!

نکته: می‌گویند وقتی طارق‌بن‌زیاد فرمانده بزرگ اسلام (که ایرانی و از قوم کرد بود) قصد داشت از شمال آفریقا پا به جنوب اروپا بگذارد و دروازه‌های آن را بر روی مسلمانان بگشاید. با توجه به تجهیزات و عِده و عُده کم نیروهایش در مقابل سپاه یکصد هزار نفری و مجهز دشمن، با خود اندیشید که امروز باید بزرگ‌ترین تصمیم عمر خود را بگیرد؛ تصمیمی که می‌توانست حیات و ممات او و جایگاه و مقامش در آینده به آن بستگی داشته باشد. تاریخ می‌نویسد: طارق تصمیم بزرگ خود را گرفت و براساس آن تصمیم، تمام کشتی‌هایی که نیروهایش را از شمال آفریقا به سواحل اسپانیا رسانده بود، آتش زد، تا معدود نیروهای متزلزل او بدانند که دیگر هیچ راه برگشتی نخواهد بود؛ یعنی، یا باید پیروز شوند یا کشته شوند! و تاریخ نشان داد، این تصمیم خطرناک و طارق فتحی بزرگ و البته، درسی بزرگ‌تر برای تمام فرماندهان بعدی شد.
نظر: گاه انسان در بزنگاه‌هایی به گرفتن تصمیماتی بزرگ نیاز دارد؛ تصمیماتی که گاه آنقدر خطرش زیاد است که حیات و ممات و جایگاه و پست و مقام و آینده‌اش به آن بستگی دارد، ولی با این‌حال، مردان بزرگ تصمیمات بزرگ می‌گیرند، حتی اگر به‌ظاهر به زیان آنان باشد. انسان اگر ترس از دست دادن پست و مقام و جایگاه و… مادی خود را نداشته باشد و برای خدا و از روی عقلانیت تصمیم درست بگیرد، احتمال موفقیت تصمیمش در همه مسائل زیاد خواهد بود. تصمیمات بزرگ نیازمند مردان بزرگ، شجاع و نترس است!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>