یکی از گزینه‌های مورد توجه برای برخی افراد در خرید تلفن‌همراه، SAR یا نرخ جذب خاص است؛ به ویژه زمانی که برای افراد سالخورده قصد خرید تلفن‌همراه دارید، توجه به این موضوع، اهمیت بسیاری دارد.
با پیشرفت فناوری و تأثیر مثبت آن بر زندگی انسان‌ها و بیشتر شدن لوازم الکترونیکی، زندگی انسان‌ها با این گونه وسایل به طرز شگفت‌آوری گره خورده و زندگی بدون تلفن همراه برای بسیاری از افراد مشکل است. باید این را هم بدانید که در یک زندگی شهری پیشرفته در گردابی از امواج الکترومغناطیسی گرفتار هستید؛ اما آنچه اهمیت دارد، این است که میزان جذب این انرژی از طریق بدن به چه میزانی است؟
«SAR» مخففSpecific Absorption Rate (نرخ جذب خاص) در واقع میزان انرژی جذب شده از طریق بدن است که با واحد وات بر کیلوگرم اندازه‌گیری می‌شود. استاندارد حداکثر میزان آن در آمریکا 6/1 w/kg بر یک گرم وزن بدن و در اروپا ۲ w/kg بر ۱۰ گرم وزن بدن است.
اگر این نرخ در تلفن همراهی نتواند از یک مقدار خاص که برای بدن ضرر نداشته باشد، کمتر شود، تولید آن تلفن ‌همراه متوقف می‌شود و اجازه فروش در بازارهای دنیا را نمی‌یابد؛ اما با خرید تلفن‌های مشابه اصلی یا به اصطلاح های‌کپی و برندهای متفرقه، خود را در خطر امواج قرار می‌دهید؛ زیرا این مدل‌ها آزمایشی بر روی آنها انجام نمی‌شود.
هرچه میزان SAR کمتر باشد، جذب بدن از امواج کمتر و اثرات زیان‌آور وسیله مذکور کمتر خواهد بود. آیا به راستی باید نگران امراج الکترومغناطیسی اطراف خود باشیم؟ وقتی فردی از گوشی همراه استفاده می‌کند، بیشتر اثرات گرمایشی در اطراف سطح سر او به وجود می‌آیند و سبب می‌شود دمای سر حدود کسری از درجه افزایش پیدا کند. این دما کمتر از گرمایی است که در اثر تابش مستقیم خورشید به وجود می‌آید. در این هنگام، جریان [انتقال خون] مغز قادر است با بیشتر کردن جریان خون در آن قسمت گرما را به جاهای دیگر منتشر کند؛ اما قرنیه چشم این سامانه تعدیل‌سازی دما را ندارد و آزمایش تابش ۲ تا ۳ ساعته در چشم‌های خرگوش‌ها نشان داده، باعث به وجود آمدن آب مروارید در آنها شده ‌است. برخی شواهد نشان می‌دهد، تشعشعات فرکانس رادیویی در سطوحی که تلفن همراه تولید می‌کند، روی کانال‌های یونی و پروتئین‌های غشاء نورون‌ها در مغز تحت شرایط نرمال نیز اثر می‌گذارد. این تأثیرات ممکن است سبب تغییرات ظریفی در عملکرد سلول شود؛ اما میزان اهمیت این تأثیرات در سلامت انسان هنوز مبهم است.
SAR در گوشی یعنی بدن انسان چقدر انرژی از امواج موبایل را جذب می‌کند. SAR برای بدن بسیار مضر است و اغلب خبرهایی دال بر مشاهدات جراحت و بیماری بر اثر این انرژی ایجاد شده بر بدن در جراید منتشر می‌شود. بیشترین مقدار تولید شده SAR زمانی است که مکالمه تلفنی انجام می‌شود یا امواج وای فای یا داده روشن هستند. معمولاً بیشترین مقدار SAR گوشی در بدترین موقعیت را اندازه‌گیری کرده و به صورت عمومی اعلام می‌کنند.
استفاده از تلفن همراه ممکن است اثرات زیان‌آوری روی عملکردهای ادراکی انسان، مانند حافظه و تمرکز ایجاد کند؛ اما با این وجود مطالعاتی که تشعشعات امواج فرکانس رادیویی با سطح پایین، یعنی محدوده فرکانس موبایل ۸۰۰ مگاهرتز تا ۲ گیگاهرتز را بر روی حیوانات بررسی کرده‌اند، تأثیری در عملکردهای ادراکی گزارش نکرده‌اند.
گزارش‌های اخیر درباره بی‌خطر بودن تلفن‌های همراه در طولانی‌مدت نشان می‌دهد، استفاده از موبایل باعث افت حافظه، تغییرات در حواس و نوسان فشار خون می‌شود. همچنین فقط قسمت‌هایی از مغز که به گوش نزدیک‌ترند، تحت تشعشع قرار می‌گیرد.
جذب امواج مضر به وسیله کاربر یا SAR یکی از گزینه‌های است که خریداران موبایل قبل از خرید هر تلفن ‌همراه، می‌توانند آن را در مشخصات سازنده بررسی کنند و به دنبال دستگاهی با کمترین خطر بگردند. این نرخ در تلفن‌های ساخت برندهای معتبر و معروف بسیار کم است و خرید برندهای غیرمعتبر که آزمایش‌های لازم بر روی آنها انجام نشده، برای کاربران حساس مانند کودکان و سالخوردگان بسیار خطرناک است. از این به بعد به این گزینه، مانند کیفیت دوربین و حافظه اهمیت دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید