چهل سال دوم بهتر از چهل سال اول خواهد بود

بازنگاهی به رهنمودهای رهبرحکیم انقلاب در دیدار با رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت

0
604

رئیس‌جمهور و هیئت دولت در آستانه هفته دولت با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند. این اولین دیدار هیئت دولت با رهبر انقلاب در سال 1398 بود. جلسه‌ای که چون سال‌های گذشته ترسیم‌گر نقشه راه آینده دولتمردان جمهوری اسلامی است و نقشه راهی که جز برای پیشرفت و آبادانی کشور ترسیم نمی‌شود. صحبت‌های معظم‌له در این جلسه نشان می‌دهد که نگاه ایشان به عدالت اجتماعی و پیشرفت کشور چگونه است. هرچند با نگاهی به موضوعات مطرح شده در این دیدار درمی‌یابیم موضوع جدیدی در آن مطرح نشده و برخی موضوعات از چند دهه پیش از سوی ایشان همواره مطرح می‌شود. در این نوشتار به بخش‌هایی از صحبت‎های رهبر معظم انقلاب در این دیدار خواهیم پرداخت.

پرهیز از حواشی
یکی از موضوعاتی که رهبر فرزانه انقلاب همواره در دیدار با اقشار مختلف بدان پرداخته‌اند، داستان اصلی و فرعی کردن موضوعات است. پرداختن به موضوعات اصلی و چشم‌پوشی از اتفاقات فرعی یکی از دغدغه‌های ایشان است که در این دیدار هم بدان اشاره می‌کنند. «از فروع و از حواشی، به جد پرهیز کنید. من می‌بینم متأسفانه‌ـ مال امروز و دیروز هم نیست‌ـ در غالب دوران‌ها ما زیاد دچار حواشی و فروع بوده‌ایم… اما حالا با پدید آمدن فضای مجازی و این حواشی‌ای که در فضای مجازی و مانند اینها هست، بیشتر هم این فروع و این حواشی و امثال اینها زیاد می‌شود. از آنها هرچه ممکن است پرهیز کنید.»
امروز جنگ اقتصادی اروپا و آمریکا با ملت ایران موضوعی انکارنشدنی است. اصلی‌ترین و مهم‌ترین موضوعی که تمام بخش‌های نظام باید تمرکز خود را روی آن قرار دهند، رسیدگی به معیشت مردم و مبارزه با مفسدان و سودجویانی است که در یک سال گذشته وضعیت جنگی را برای ملت ایران سخت‌تر کرده‌اند. نظرسنجی‌های مختلف نشان می‌دهد دغدغه عموم مردم در کشور همین موضوع اقتصادی است؛ در حالی که برخی مسئولان می‌کوشند تا به مسائل دست چندم و حواشی بپردازند و در سایه سر و صداهای ایجاد شده کم‌کاری‌هایشان را توجیه کنند.
اتکا نداشتن به نفت
نفت و صادرات آن موضوعی است که سال‌های سال رهبر معظم انقلاب درباره آن نگرانند. آنجا که فرمودند: «من دو سه سال قبل از این گفتم که آرزو می‌کنم یک روزی در چاه‌های نفت‌مان را ببندیم و به دنیا اعلام کنیم که می‌خواهیم یک مدت نفت نفروشیم.»
این چند سطر از صحبت‌های رهبر معظم انقلاب که خواندیم مال امروز نیست، بلکه دو دهه قبل آن را عنوان کرده‌اند. دو دهه البته زمان کمی نیست و می‌شد طی آن اقتصاد نفتی را کاملاً از کشور برچید و پایه‌های اقتصادی کشور را اصلاح کرد؛ اما متأسفانه نفت سهل‌الوصول‌ترین منبع برای دولت‌های گوناگون بوده و البته مؤلفه‌های دیگری که سبب شده است هنوز هم در بر همان پاشنه بچرخد و رهبر انقلاب در دیدار اخیرشان با هیئت دولت باز هم این موضوع را گوشزد کنند: «این یک بلای بزرگی است برای کشور، یک راه درآمد راحتی است که نفت را از چاه بکشیم بیرون و برویم به یک قیمتی بفروشیم، یک درآمد مفت و آسان! از اول‌ـ از دوران‌های قبل‌ـ به این شیوه عادت کرده‌ایم. این به ضرر ما تمام شده، واقعاً به ضرر ما تمام شده.»
این صحبت‌ها هم جنبه اقتصادی دارد و هم جنبه سیاسی؛ زیرا معظم‌له معتقدند کنترل اقتصاد نفتی دست دیگران است. «اختیار نفت دست آمریکا و اروپا و اتباع اینهاست، قیمت‌گذاری دست آنهاست، کارهای گوناگون دست آنهاست.» همین موضوع هم سبب شده تا برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس که نفت تولید می‌کنند به هر سازی که آمریکا می‌زند برقصند؛ زیرا اقتصاد این کشورها به شدت وابسته به نفت است و اختیار نفت دست آمریکایی‌ها. درست است که جمهوری اسلامی با اقتداری که در منطقه و در جهان دارد می‌تواند با روش‌های مختلف نفت خود را به فروش برساند؛ اما اگر روزی را تصور کنیم که اقتصاد ایران کاملاً مستقل از نفت باشد، قطعاً قدرت تأثیرگذاری کشور در منطقه بیشتر خواهد شد.
توجه به تولید ملی
در بخش دیگر معظم‌له باز هم گریزی به بحث تولید می‌زنند. موضوع تولید سال‌هاست که مورد توجه ایشان قرار گرفته است و تلاش کرده‌اند تا در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند. فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی در میان مردم تا حدودی شکل گرفته است؛ اما این به تنهایی کافی نیست. با نگاه به کشورهای دیگر که در تولید و اقتصاد پیشرفت چشمگیری داشته‌اند متوجه می‌شویم تا زمانی که دولت‌ها حمایت از تولید را سر لوحه کار خود قرار نداده و به وسط میدان نیامده‌اند توفیقی رخ نداده است. کشور ما هم قطعاً از این قاعده مستثنا نیست و دولت باید باور کند که رونق تولید تنها راه برون رفت از مشکلات فعلی اقتصادی است. رهبر معظم انقلاب با انتقاد از نوع نگاه به تولیدکننده‌ها فرمودند: «من عرض می‌کنم نگاه مجموعه‌ دولت و مسئولان کشور به آن فرد تولیدکننده، باید نگاه به یک رزمنده باشد. مگر نمی‌گویید «جنگ اقتصادی»، رزمنده‌‌ این جنگ اقتصادی کیست؟ آن کسی که اقتصاد داخلی را تقویت می‌کند؛ اقتصاد داخلی هم عمدتاً با تولید تقویت می‌شود؛ پس این تولیدکننده را شما به چشم یک رزمنده نگاه کنید.»
اگر به تولیدکننده به درستی نگاه شود و به جای آنکه به فکر مالیات‌های آن چنانی و سنگ‌اندازی جلوی پای تولیدکننده‌ها باشیم، به فکر حمایت از آنها باشیم، نه تنها دیگر شاهد تعطیلی کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدکننده محصولات ایرانی نخواهیم بود، بلکه خواهیم دید روح تازه‌ای در کالبد اقتصاد کشور دمیده خواهد شد.
توسعه عدالت اجتماعی
مهم‌ترین موضوعی که از سوی رهبر حکیم انقلاب بدان پرداخته می‌شود، موضوع اقتصادی است. ایشان به دنبال پیشرفت اقتصادی کشور تنها برای آنکه همه در دنیا ایران را یک کشور توسعه یافته بدانند، نیستند، بلکه به دولت توصیه می‌کنند عدالت اجتماعی را توسعه دهند و فقر را ریشه‌کن کنند. معظم‌له مدل غربی را که عده‌ای در رفاه و آسایش بی‌حد و حصر باشند و عده‌ای دیگر در فقر مطلق نمی‌پسندند. «رونق اقتصاد کشور، پیشرفت اقتصاد کشور، هدف اصلی‌اش چیست؟… هدف این است که ما بتوانیم عدالت اجتماعی را در جامعه تأمین کنیم، فقر را ریشه کن کنیم… باید این ثروت در خدمت ریشه‌کنی فقر باشد، در خدمت گسترش عدالت باشد. با این نگاه و با این رویکرد باید حرکت کرد.»
تنها نگاه انقلابی به مسئله اقتصاد همین است. در این نگاه بی‌توجهی به فقرا و کمک به ثروت‌اندوزی ثروتمندان وجود ندارد. اینکه عده‌ای در یک برهه از تاریخ انقلاب چنین می‌گفتند که ایرادی ندارد اگر عده‌ای زیر چرخ‌های توسعه له شوند، مورد تأیید رهبر معظم انقلاب نیست. هر چند بازمانده‌های کسانی که چنین تفکری در سر داشتند هنوز هم در اقتصاد کشور وجود دارند، چنین تفکری در مقابل تفکر امامین انقلاب قرار می‌گیرد؛ زیرا رهبر انقلاب معتقدند پیشرفت کشور هدف نیست، بلکه وسیله‌ای برای پیشرفت تمام اجزای کشور است. این موضوع زمانی محقق می‌شود که دولت و تمام دست‌اندرکاران اقتصاد کشور هم چنین نگاهی را به مردم، معیشت و پیشرفت کشور داشته باشند.
در نهایت آن نگاه امیدوارانه رهبر معظم انقلاب به آینده کشور است که مطرح می‌شود: «چهل سال دوم برای ما از چهل سال اول بهتر و برای آنها بدتر خواهد بود؛ این را مطمئن باشید و تردید در این نکنید.»
امیدوار به توان داخلی نیروهای انقلابی و زوال دشمنانی که سال‌های سال است با رؤیای براندازی نظام اسلامی سرکار می‌آیند و می‌روند؛ اما نظام اسلامی با اتکا بر قدرت مردم حضور دارد و روز به روز قدرتمندتر و پیشرفته‌تر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید