چهل سال دفاع مقدس را تجربه کرده‌ایم

فرمانده سپاه شهدای استان آذربایجان غربی در گفت‌وگو با صبح صادق

0
2876

استان‌های آذربایجان غربی و شرقی به تعبیر رهبر معظم انقلاب سر ایران هستند. این حقیقت نه تنها در شکل نقشه، بلکه در واقعیت صحنه هم نمود دارد و دشمنان انقلاب با علم به اهمیت این استان‌ها همواره طی چهل سال گذشته به دنبال ناامن کردن آنها بودند؛ به ویژه استان آذربایجان غربی که تلفیقی از قومیت‌های گوناگون را در خود دارد. در این میان، مؤثرترین مجموعه‌ای که توانسته در این استان حضور داشته باشد و در کنار مردم منطقه امنیت را برقرار کند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. در ادامه و در گفت‌وگویی کوتاه با سردار «حبیب شهسواری»، فرمانده سپاه شهدای استان آذربایجان غربی ابعاد این حضور مؤثر را بررسی می‌کنیم.

* در سال‌های پس از پیروزی انقلاب شاهد توطئه‌های فراوانی از سوی دشمنان در مرزهای شمال غرب به ویژه استان آذربایجان غربی بودیم. در این باره و در مورد رمز غلبه بر این نقشه‌ها توضیح دهید.

آذربایجان غربی مطمع نظر دشمنان بوده و هست. دقیقاً از فردای پیروزی انقلاب، این استان تا همین امروز دفاع مقدس چهل ساله و نه هشت ساله را تجربه کرده است.
جریان‌های ضد انقلاب به کمک دشمنان فرامرزی ما سودای جدا کردن این استان را از کشور داشتند. در این میان، حماسه‌آفرینی سرداران، سربازان و سلحشورانی مانند شهید بزرگوار صیاد شیرازی، شهید مهدی باکری، شهید امینی، شهید آبشناسان و ده‌ها و صدها رزمنده دلاور و ولایت‌مدار در تقابل با ضد انقلاب توانست حماسه‌های ماندگاری را در آذربایجان غربی رقم بزند. بوکان آزاد شد، محاصره اشنویه شکست و شهرهای استان از لوث ضد انقلاب و ایادی وابسته به خارج کاملاً پاکسازی شد. استان آذربایجان غربی در هشت سال دفاع مقدس نیز جزء پنج استان درگیر در جنگ بوده و بعد از استان خوزستان که بیشترین عملیات دوران دفاع مقدس در آن اتفاق افتاده، در رتبه دوم قرار دارد. رزمندگان استان آذربایجان غربی در عین حال که برای دفاع از کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی به مناطق جنوب اعزام می‌شدند، در استان نیز با متجاوزان بعثی و جریان‌های ضد انقلاب مقابله می‌کردند. این استان 12 هزار شهید گلگون کفن تقدیم انقلاب کرده که در رأس آنها آقا حمید باکری است.

*اصولاً جریان‌های ضد انقلاب در استان شما چه کسانی هستند؟

گروهک‌های دموکرات، کومله و ده‌ها جرثومه فساد سیاسی و نظامی دیگر و گروه‌هایی مانند پ.ک.ک و غیره.

* این استان مرزی با چه مخاطراتی روبه‌رو بوده و هست؟

آذربایجان غربی با داشتن 976 کیلومتر مرز و همسایگی با ترکیه، عراق و اقلیم عراق استان مرزی مهمی محسوب می‌شود. ما در مناطق مرزی عراق و اقلیم عراق به دلایل مختلف شاهد ناامنی هستیم و زمینه برای حضور جریان‌های ضد انقلاب و عوامل وابسته فراهم است که باید تدابیر لازم را برای تقابل با آنها بیندیشیم.

* ساختار و سازمان مرزبانی در استان چگونه است؟

سراسر طول مرز ما از پایگاه‌ها، مقرها و برجک‌های گوناگونی تشکیل شده است. برای صیانت و دفاع از مرزها بنا بر تصمیم‌های بالادستی اولویت صیانت با سپاه و برادران مرزبانی تحت امر مجموعه قرارگاه حمزه سیدالشهدا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند. به واسطه تلاش‌های شبانه‌روزی فرماندهان و نیروها و مجموعه‌های مختلف، امروز به ضرس قاطع عرض می‌کنیم که آذربایجان غربی با وجود همه تهدیدات متعدد از نظر امنیت از استان‌های امن کشور محسوب می‌شود. این آرامش و این امنیت اتفاق نمی‌افتاد مگر به کمک دو عامل؛ اقتدار و صلابت نیروهای نظامی مستقر در پایگاه‌ها و مرزهای مقدس نظام جمهوری اسلامی و همراهی، همدلی، همکاری و همیاری مردم نجیب، ارزشمند و معتقد استان.
امروز امنیت استان آذربایجان غربی برگرفته از تفکر و تدابیر رهبر معظم انقلاب است. ایشان در تشریف‌فرمایی خود در اردیبهشت‌ماه 1388 به استان کردستان فرمودند: «امنیت پایدار مردمی» و ما این شاخص و الگو را از معظم‌له گرفتیم و به لطف خدا امروز امنیت به واسطه در میدان بودن فرزندان این استان بومی و پایدار شده است.
در گذشته برخی کم‌کاری‌ها برای مردم استان وجود داشت که عاملی برای عضوگیری ضد انقلاب به شمار می‌آمد؛ اما امروز خیلی از این کسری‌ها به مدد برادران سپاه مرتفع شده و در بخش‌های مختلف تلاش‌ها ادامه دارد. محرومیت‌زدایی مهم‌ترین عامل امنیت‌زاست و ما در واقع در کنار همه تهدیدات، به مقابله با تهدید محرومیت هم پرداخته‌ایم. محرومیت‌زدایی از روستاها و شهرها ثبات امنیت را به همراه داشته و آن را هم از نظر کمی و کیفی مضاعف کرده است.

* درباره نحوه اجرای برنامه محرومیت‌زدایی در استان توضیح دهید.

اعتبارات این موضوع از سوی نیروی زمینی و قرارگاه حمزه سیدالشهدا در اختیار ما قرار می‌گیرد و ما تلاش می‌کنیم کمبودها را در حوزه‌های مختلف راهسازی، بهداشت و درمان، آبرسانی و در شهرها و روستاهای مختلف استان برطرف کنیم. سالیانه بیش از 20 میلیارد تومان در راستای رفع محرومیت در روستاها و مرزهای دورافتاده کمک در اختیار مردم متدین این مناطق قرار می‌دهیم. قرارگاه پیشرفت و آبادانی محرومیت‌زدایی سپاه هم در حوزه محرومیت‌زدایی به منظور توسعه و تکمیل این زنجیره فعالیت‌های خوب و ارزشمندی در هفت دهستان از دهستان‌های استان انجام می‌دهد.
ما هرچه در وسع خود داریم، برای این مردم انجام می‌دهیم و کمک کار آنها هستیم. همچنین سیاست واحدی در کلان موضوع در پیش گرفتیم. با دشمنان در فراسوی مرزها اشداء علی الکفار هستیم و هزینه اقدامات ناامن‌سازی آنها را هر روز بیشتر می‌کنیم؛ اما با مردم و دوستان خود در مرزها رحماء بینهم هستیم. ما خادم مردم و خدمتگزار آنها هستیم.

* آیا استان آذربایجان غربی در حوزه راهیان نور هم فعال است؟

بله، چندین سال است راهیان نور شمال غرب کلید خورده و زیرساخت‌های آن نیز در حال تکمیل است. همچنین یادمان‌‌های دفاع مقدس در استان دایر شده و پذیرای مردم خوب کشورمان هستیم. در سال 1397 ما میزبان و خادم 320 هزار زائر سرزمین نور آذربایجان غربی بودیم که محبت فرمودند و از این مناطق بازدید کردند. امسال نیز بر اساس افق برنامه‌ریزی‌ها این تعداد به 400 هزار نفر و در سال آینده به 500 تا 600 هزار نفر خواهد رسید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید