دکتر محمدحسین قوسیان، دبیر کل جمعیت هلال احمر

تأمین واکسن مطمئن اولویت ماست

جمعیت هلال احمر به منزله یک سازمان بین‌المللی تاکنون توانسته 20 میلیون دوز واکسن سینوفارم را که مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی است، از چین وارد کشور کند و طبق قول‌هایی که داده شده، قرار است حجم گسترده‌ای از واکسن کرونا را در ماه جاری وارد کشور کند. درخصوص موانع واردات واکسن به کشور با دکتر محمدحسین قوسیان، دبیر کل جمعیت هلال احمر گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:

از چه زمانی مجوز واردات واکسن برای سازمان جمعیت هلال احمر صادر شده است و تا الان چه واکسن‌هایی و از کدام کشورها از طریق این جمعیت وارد کشورمان شده است؟
سال‌هاست که سیاست کلی کشور ما در زمینه مجوز ورود هر نوع دارو و واکسن از کشورهای دیگر، این است که این مجوز باید از طریق سازمان غذا و دارو صادر شود و معمولاً هم این سازمان به هر کسی که بخواهد در این زمینه فعالیت کند، مجوز می‌دهد. در مجوزها هم نوع، میزان و کشور تولیدکننده دارو یا واکسن درج می‌شود و تا وقتی کسی این مجوز را نداشته باشد، اجازه واردات ندارد و اگر غیر از این باشد، کاری غیرقانونی قلمداد می‌شود. هلال احمر از گذشته‌های دور در زمینه داروهای تک نسخه‌ای فعالیت داشته است و داروخانه‌های هلال احمر در این خصوص معروف هستند که اگر کسی نتواند داروی مدنظر خود را پیدا کند، از این داروخانه می‌تواند تهیه کند. روال کار به این صورت است که داروهای مورد نظر سازمان غذا و دارو به هلال احمر گفته می‌شود و هلال احمر پس از تهیه، آن را به وزارت بهداشت و درمان تحویل می‌دهد، سپس وزارت بهداشت و درمان، داروها را طبق سهمیه‌های مشخص در همه داروخانه‌ها، از جمله داروخانه‌های هلال احمر توزیع می‌کند. بحث واکسن کرونا که پیش آمد، هر حوزه‌ای که درخواست واردات این واکسن را داشت، به سازمان غذا و دارو می‌داد؛ اولین مجوز واردات واکسن کرونا برای جمعیت هلال احمر در 14 فروردین ماه 1400 صادر شد که بعد از آن، تلاش‌ها برای پیدا کردن واکسن مناسب شروع شد؛ البته دو سه ماه قبل از صدور مجوز پیگیر واکسن مناسب بودیم. در شش ماهه اول سال 1399 به دنبال واردات واکسن آنفولانزا برای کشور بودیم که اوایل شروع بیماری کرونا بود و نگران این موضوع بودیم که اگر بیماری آنفولانزا با بیماری کرونا همراه شود، چه اتفاقی در کشور می‌افتد که به هر حال به دلیل تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه کشورمان وجود دارد و با وجود تمام تلاش‌های انجام شده برای واردات 2 میلیون دوز واکسن آنفولانزا، توفیق پیدا نکردیم. از همین رو در شش ماهه دوم سال 1399 به دنبال بحث واردات واکسن کرونا بودیم که وقتی مجوز آن در 14 فروردین ماه 1400 صادر شد، اولین محموله واردات واکسن در همین ماه، وارد کشور شد که اهدایی صلیب سرخ کشور چین به جمعیت هلال احمر ایران بود. بعد از آن و از 12 اردیبهشت ماه، واردات واکسن را شروع کردیم. تا قبل از آن وارداتی که به کشور انجام گرفته بود، خیلی سنگین نبود، برای نمونه بزرگ‌ترین محموله‌ای که وارد کشور شده بود، 500 هزار دوز بود. اولین بار در اردیبهشت ماه بود که هلال احمر توانست یک میلیون دوز واکسن کرونا به کشور وارد کند که پس از آن زمان، دیگر این واردات به صورت هفتگی انجام شد و تا الآن حدود 18 محموله واکسن وارد شده است که در مجموع 20 میلیون دوز بوده است. تصمیم داریم ان‌شاءالله 20 میلیون دوز دیگر وارد کنیم که ورود محموله سنگین حدود پنج میلیون دوزی واکسن اخیر از این جمله است.

این واکسن‌ها را از کدام کشورها وارد می‌کنید؟
چین

کلا واردات واکسن کرونا فقط از کشور چین انجام می‌شود؟
آمار مجموعه واکسن‌هایی را که به کشور وارد می‌شود، گمرک ایران دارد؛ اما فعلا طرف حساب جمعیت هلال احمر با صلیب سرخ چین است و تا الان هم واکسن سینوفارم وارد کرده‌ایم؛ اما در کشور ما انواع دیگری از واکسن‌های کرونا وارد می‌شود؛ مانند واکسن اسپوتنیک روسیه و آسترازنکا که البته در کشورهای مختلف تولید می‌شوند. برای نمونه، چندین کشور هستند که واکسن آسترازنکا را می‌سازند و چند کشور هم واکسن اسپوتینک می‌سازند که محموله‌های این واکسن‌ها که به کشور ما وارد می‌شود، سهمیه‌هایی برای ایران بوده که از طریق کواکس خریداری شده است و کم کم وارد کشور شده است، اما عمده واکسن‌های وارد شده حدود 20 میلیون دوز واکسن سینوفارم بوده که هلال احمر وارد کرده است.

تا به حال چه موانعی سد راه واردات واکسن از طریق جمعیت هلال احمر است؟
بحث واکسن در دنیا پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و مهم این است که باید بتوانید از یک جای مطمئن واکسن وارد کنید. خیلی‌ها تا الآن ادعا کرده‌اند که من الان 20 میلیون دوز واکسن دارم که مشخص نیست این واکسن، واکسنی باشد که آن را دقیقا از تولیدکننده گرفته یا از کشور ثالث گرفته است یا اینکه معلوم نیست واکسن چرخه سرما را از دست داده یا خیر، بنابراین از هر جایی نمی‌شود این واکسن را تهیه کرد. از طرف دیگر، خود کشورهای تولیدکننده واکسن، به این واکسن نیاز دارند و خیلی نمی‌توانند در حجم‌های بالا آن را به دیگر کشورها بفروشند؛ چراکه باید در حجم بالا برای مردم خود استفاده کنند. نکته بعدی تعداد متقاضیان کشورهای مختلف است که باید به همه اینها مقداری واکسن بدهند و به همین دلیل به هر کشوری، سهم کمی می‌رسد، همان مسئله‌ای که در سه تا چهار ماه پایانی سال 1399 و اوایل سال 1400 هم برای ایران بوده است و طی این مدت واردات ما همیشه حدود 150 هزار و 200 هزار دوز بوده و به شکل عمده نبوده است. بنابراین به این صورت نبوده که در جایی، مقدار زیادی واکسن تولید شده باشد و کسی از کشور ما برای خرید آن نرفته است یا در این باره، سهل‌انگاری و کم‌کاری صورت گرفته باشد یا اینکه گفته شود پول برای خرید آن داده نشده است. مشکلاتی که عرض کردم در همه جای دنیا وجود دارد، به هر حال حدود 8 میلیارد نفر جمعیت دنیاست که کل واکسن ساخته شده نهایتاً 3 میلیارد دوز باشد، بنابراین چند برابر این واکسن‌های ساخته شده، جمعیت دنیا هستند و نکته دیگر اینکه هر فرد باید دو دوز از این واکسن را برای ایمنی لازم دریافت کند، به عبارتی به تعداد زیادی واکسن نیاز است تا همه جمعیت دنیا واکسینه شوند و بتوان گفت این بیماری ریشه‌کن یا از حالت وحشی خود خارج می‌شود، پس کمبود واکسن در همه جای دنیا وجود دارد و هیچ سهل‌انگاری از طرف کشور ما در خصوص واردات انجام نگرفته است. به هر حال مسئله دیگر در کشور ما بحث تحریم‌هاست و با وجود ادعایی که کشورهای غربی می‌کنند، اگر برای خرید واکسن گذرمان به سمت بانک‌هایی بیفتد که غربی هستند، احتمال بلوکه شدن پول‌های‌مان وجود دارد، پس خرید واکسن برای کشور از هر جایی امکان‌پذیر نیست و هر منبعی نیز مطمئن نیست. همه این نکات موانعی است که سد راه این شده تا بتوان مقدار بیشتری واکسن وارد کشور کرد، اما ان‌شاءالله امیدوار هستیم تولیدات داخلی واکسن به سرانجامی برسد تا بتوانیم حجم گسترده‌ای از واکسن را داشته باشیم.

مدتی است که درباره واکسن‌های سینوفارم در فضای مجازی حرف و حدیث‌هایی رد و بدل می‌شود مبنی بر اینکه برخی کشورها اعلام کرده‌اند برای ورود به کشورهای مذکور باید واکسن‌های مورد تأیید آنها را تزریق کرده باشید که سینوفارم جزء آنها نیست و حتی راجع به واکسن برکت هم این حرف‌ها وجود دارد، نظر شما در این باره چیست؟
درباره این بحث تخصصی، سازمان غذا و دارو روی آن نظر می دهد و تعیین‌کننده اصلی هستند و همانطور که در ابتدا توضیح دادم، مجوزهای لازم را سازمان غذا و دارو صادر می‌کند. اگر به فهرست کشورهای دنیا که واکسن‌های مورد تأیید خود برای ورود به آن کشورها را لحاظ کرده‌اند، نگاه کنید، متوجه می‌شوید که هر یک سه تا چهار واکسن را اعلام کرده‌اند که برخی کشورها نیز واکسن سینوفارم را هم اعلام کرده‌اند. اعتبار واکسن‌ها را سازمان بهداشت جهانی اعلام می‌کند که سینوفارم جزء واکسن‌هایی بوده که مورد تأیید این سازمان است، ضمن اینکه اگر بخواهید از نظر میزان مصرف در دنیا نگاه کنید، چین بیش از یک میلیارد دوز از این واکسن را استفاده کرده است و اینطور نبوده که 50 میلیون یا 100 میلیون دوز از آن تولید شده باشد. طبیعی است واکسنی که بخواهد در سطح جهانی به آن اعتبار جهانی دست پیدا کند و مدنظر دولت‌ها قرار گیرد، باید در خیلی از کشورها مورد استفاده قرار گرفته باشد.
کشورهایی که این فهرست‌ها را داده‌اند، به واکسن‌هایی اشاره کرده‌اند که در کشور خود از آن استفاده کرده‌اند و اگر به این جدول نگاه کرده باشید، اسامی واکسن‌ها در کشورهای مختلف، متفاوت است. در فهرست برخی کشورها هم در بین چهار واکسن مدنظر، اسم واکسن سینوفارم هم هست و این به کشورها بستگی دارد.
آقای دکتر اگر صحبت دیگری در خصوص واردات واکسن از طریق هلال احمر دارید، بفرمایید.
به جز واردات واکسن از کشور چین، در تلاش هستیم تا اگر فرصتی فراهم شود، بتوانیم از کشورهای شرقی دیگر و کشورهای غربی و از طریق جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ جهانی، واکسن مناسب پیدا کنیم و مجوز واردات آن را از سازمان غذا و دارو دریافت و نسبت به واردات آن اقدام کنیم؛ اما به هر حال مسیری که در حال حاضر قابل دسترس بیشتر است، کشور چین است که ان‌شاءالله بتوانیم 20 میلیون دوز دیگر را در شهریور ماه وارد کنیم.

پس مردم امیدوار باشند که حجم گسترده‌تری از واکسن کرونا وارد کشور می‌شود؟
قطعاً همینطور خواهد بود؛ ما کار واردات را از فروردین ماه سال جاری شروع کردیم و توانستیم تا آخر تیرماه 9 میلیون دوز واکسن وارد کنیم، در مردادماه به تنهایی 8 میلیون و 900 هزار دوز وارد کردیم، یعنی طی یک ماه به اندازه سه تا چهار ماه وارد کردیم و اگر خدا یاری کند، طبق برنامه‌ریزی‌ها در شهریورماه 20 میلیون دوز وارد می‌کنیم که این نشان می‌دهد، هر چه به سمت جلو پیش می‌رویم، میزان واردات‌مان بیشتر می‌شود.

به جز جمعیت هلال احمر ایران ، آیا سازمان‌ها یا نهادهای دیگری در کشورمان هم اقدام به واردات واکسن کرونا می‌کنند؟
آنچه ما در جلسات شنیدیم و آنطور که دوستان اعلام می‌کنند، می‌گویند که به شرکت‌های مختلفی مجوز داده‌ایم، حتی یک جا شنیدم که گفته شد تا الان بیش از یک میلیارد دوز مجوز واردات داده‌اند، منتها واردات واکسن کرونا به راحتی سایر کالاها نیست؛ زیرا اولاً باید مطمئن بود این واکسن مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی و مراجع علمی کشور است، ثانیاً باید مطمئن شد که از تولیدکننده به دست ما می‌رسد و یک وقت خدایی نکرده چرخه سرما و کیفیت خود را از دست نداده باشد، نکته دیگر اینکه در فرودگاه نیز باید از سازمان غذا و دارو تأییدیه بگیرد تا وارد کشور شود.
بنابراین با توجه به اینکه باید این مراحل را طی کند، کار راحتی نیست؛ اما به هر حال مجوزها صادر شده است و ادعا در خصوص واردات زیاد بوده است، اما وقتی پای مذاکره می‌آیند و وقت واردات می‌شود، اگر هر کدام از این مسائلی که گفتم دچار مشکل باشد، نمی‌توانند وارد کنند.


قتل با دو دُز

مدرنا از کاخ سفید تا توکیو

ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (24/9/1398) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. از این بیماری در ابتدا به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (9/10/1398) به صورت رسمی شیوع ویروس «کووید۱۹» را در چین اعلام کرد. اکنون دو سال است کووید19 مهمان ناخوانده ریه بیماران کرونایی شده، برخی از این بیماری گریخته و برخی به سبب ضعف سیستم ایمنی یا مراجعه دیرهنگام و درگیری شدید ریه یا به دلیل برخی عوارض داروهای درمانی که هنوز هم تأثیرگذاری صد درصدی‌شان روی درمان مسجل نشده، جان خود را از دست داده‌اند.

تولید واکسن از آمریکا تا ایران
همه‌گیری شدید کووید19 در جهان سبب شد دولت‌ها برای مقابله به دنبال راه چاره باشند و کشورهای مختلفی همزمان به تحقیقات دست زدند تا بتوانند واکسن و داروی درمان آن را کشف کرده و دنیا را از یک کشتار وحشتناک نجات دهند. بر این اساس آمریکا در 19 آبان 1399 اعلام کرد، واکسن فایزر را با 90 درصد ایمنی ساخته و شرکت مدرنای آمریکا هم ۲۵ آبان همان سال اعلام کرد، واکسن تولیدی این شرکت برای کرونا تا حدود ۹۵ درصد مؤثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است. در کشور خودمان نیز تولید واکسن برکت وارد مرحله انسانی شد و قرار شد وارد خط تولید شود، هند بهارات و انگلیس آسترازینکا و روسیه هم اسپوتنیک را ساختند؛ اما مسئله اینجاست که کووید19 مدام در حال تغییر چهره و جهش است و واکسن‌های تولیدی شاید نتوانند جلوی نوع جهش یافته آن را بگیرند.
واکسن ساخت انگلیس و آمریکا وارد نشود
با این حال دیگر کشورها برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری و ایمنی بیشتر شهروندان خود اقدام به خرید و ورود واکسن از کشورهای تولیدکننده کردند؛ اما رهبر معظم انقلاب 19 دی ماه 1399 در یک سخنرانی با توجه به تجربه‌های تاریخی، ورود واکسن‌های ساخت انگلیس و آمریکا را ممنوع اعلام کردند؛ امری که واکنش مخالفان و غربگرایان بسیاری را در پی داشت. این امر به ویژه با جهش جدید کووید19 موسوم به دلتا و نیاز فوری به واکسیناسیون عمومی برای ایمنی بیشتر جامعه و کاهش آمار فوت‌شدگان، واکنش‌های بیشتری را به دنبال داشت. بسیاری این مسئله را بُلد کردند که جان مردم مهم نیست که تحریم و مخالفت با شیطان بزرگ از ورود واکسن ساخت آمریکا جلوگیری کرده و نجات جان مردم را به چالش می‌کشاند. این امر 20 مرداد 1400 و این سخن رهبری که «واکسن چه از راه واردات و چه با تولید داخلی باید با تلاش مضاعف و به هر شکل ممکن تأمین شود و در اختیار همه مردم قرار بگیرد.» بار دیگر از سوی رسانه‌های خارجی با هیاهو مواجه شد که رهبر معظم انقلاب مجوز ورود صادر کردند. در حالی که ایشان پیش از این هم تنها اعلام کرده بودند ورود واکسن انجام شود؛ اما ساخت انگلیس و آمریکا نباشد و همان زمان هم تعداد زیادی واکسن‌های خارجی آسترازینکا وارد کشور شده بود؛ امری که دغدغه رهبری را به خصوص بعد از کشف ذرات خارجی از ویال‌های مدرنای وارد شده به ژاپن دو چندان کرد. جهانپور هم همان زمان عنوان کرده بود ورود واکسن مشکلی ندارد و تنها نباید ساخت آمریکا و انگلیس باشد. این به معنای آن است که به این دو کشور که سابقه دیرینه‌ای در تلاش برای جنگ بیولوژیک علیه کشورها داشته و دارند، نمی‌توان اعتماد کرد.
واکسن‌های آمریکایی آلوده در ژاپن
پس از آنکه مقامات ژاپن از تعلیق تزریق 63/1 میلیون دُز واکسن کروناویروس شرکت مدرنا را به دلیل انتشار گزارش‌هایی مبنی بر آلودگی برخی از ویال‌های این واکسن خبر دادند، بار دیگر واکنش‌ها بالا گرفت. این در حالی است که شرکت مدرنا تأیید کرده است مواردی از وجود «ذرات خارجی» در ویال‌های واکسن کووید-۱۹ مشاهده شده است. چنانچه به نقل از رویترز، شرکت مدرنا اعلام کرده است این آلودگی می‌تواند به دلیل بروز مشکل در یکی از خطوط تولید واکسن در اسپانیا باشد. با این حال وزارت بهداشت ژاپن می‌گوید دو مرد 30 ساله در این کشور چند روز پس از دریافت دُز دوم واکسن مدرنا جان خود را از دست داده‌اند، هر چند علت مرگ آنها در دست بررسی است؛ اما با توجه به شواهد و مستندات موجود و آلودگی‌هایی که در واکسن‌های آمریکایی مدرنا بوده، می‌توان علت را حدس زد!
گزارش‌های مرگ از واکسن‌های آمریکایی
این بار اول نیست و پیش از این نیز مرگ‌های مشکوک دیگری پس از دریافت واکسن‌های آمریکایی در دنیا گزارش شده است؛ نظام سلامت نروژ اعلام کرده است، درباره تأثیرات واکسن کرونا شرکت فایزر روی افراد مسن ضعیف تحقیق خواهد کرد. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که 23 شهروند نروژی سالمند به فاصله اندکی پس از تزریق واکسن فایزر در گذشتند. پیش از این نیز گزارشی در خصوص 55 مرگ مشکوک پس از دریافت واکسن‌های فایزر و مدرنا در آمریکا که طی چند روز بعد از دریافت واکسن فوت شده‌اند، منتشر شده بود. خبر دیگری نیز مبنی بر مرگ 32 هزار نفر در پی تزریق واکسن در برزیل وجود دارد که هنوز محتوایش تأیید نشده است و نمی‌توان روی آن استناد کرد؛ اما مهم این است که واکسن‌های آمریکایی ارسال شده به ژاپن آلوده بود و خیلی از کشورهای دیگر نیز از عوارض و مرگ پس از تزریق این واکسن‌ها خبر داده‌اند.
رسوایی بزرگ!
حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در واکنش به واکسن‌های آلوده آمریکایی در ژاپن در صفحه شخصی خود می‌نویسد: «ارسال یک و نیم میلیون واکسن آلوده آمریکایی به ژاپن و پیدا شدن مواد خارجی مشکوک در آن که رسانه‌های غربی خبر آن را منتشر کرده‌اند، برای جهان نگران‌کننده است. ایالات متحده سابقه متعدد آزمایش‌های دارویی خطرناک روی مردم جهان دارد. نباید تحت تأثیر جوسازی‌ها، جان مردم را به خطر انداخت.» زهرا شیخی مبارکه، نماینده مردم اصفهان نیز در صفحه خود می‌نویسد: «چرا جبهه غرب گرا در برابر رسوایی بزرگ ارسال محموله واکسن آلوده آمریکایی به ژاپن سکوت کرده است؟ مگر شما نبودید که تا دیروز مقصر واکسن آمریکایی و انگلیسی را به مصلحت جان مردم ندانسته بودند؟!» حال سؤال اینجاست در مورد کشوری که حتی مردم خودش به واکسنی که تولید کرده، اعتماد ندارند و دانشمندانش از فوت ناشی از واکسن‌های دستکاری ژنتیکی شده و تأثیر مخرب روی ژنوم انسان می‌گویند و از همه بدتر خبر فوتی‌های ناشی از دریافت آن هر روز از گوشه‌ای از جهان به پا می‌خیزد و حالا هم محموله بزرگی از واکسن‌های آلوده آمریکایی در ژاپن معلق می‌ماند، چه باید گفت؟ آن هم کشوری که سابقه دیرینه‌ای از عداوت و جنگ‌افروزی و تسلط بر دنیا دارد و به اذعان خودشان جنگ بیولوژیک یکی از اهداف آنهاست! وقتی ماجرای یک بام و دوهوای واکسن‌های آمریکایی را می‌بینیم، واکسن‌هایی که در آمریکا سالم است؛ ولی وقتی قرار است محموله‌ای برای کشوری که سال‌های پیش دشمن بوده، ارسال شود همه واکسن‌ها آلوده می‌شود، یاد بصیرت رهبری در اعلام ممنوعیت ورود واکسن‌های ساخت آمریکا و انگلیس می‌افتیم!


قربانیان همه‌گیری کووید-۱۹ از آمریکا تا خاور دور

کرونا در کجا بیشتر قربانی گرفت؟

دنیا این روزها موج پنجم شیوع کرونا و شاید یکی از بدترین پیک‌های این ویروس منحوس را می‌گذراند، روزهایی که کرونا به نوع دلتای خود جهش یافته و جهش ساختاری روی جهش ابتلای افراد هم تأثیر گذاشته است تا جایی که در ناباوری انتقال شدید این ویروس، خانواده‌های بسیاری درگیر شده و به همان نسبت مرگ و میر و فوتی‌های ناشی از آن، خانوادگی و آمار به مراتب بالاتر رفته است. رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و برخی سوء مدیریت‌ها و مهم‌تر از همه عدم احساس خطر از سوی عموم جامعه سبب شده است هم مردم در رعایت پروتکل‌ها تعلل داشته باشند و آن را خیلی جدی نگیرند و هم مسئولان خصوصا در دولتی که گذشت، خیلی جدی به فکر واکسیناسیون عمومی و کاهش خطر انواع بعدی کرونا برای کشور نباشند.

بی‌مبالاتی‌های مرگ‌آفرین در برابر دشمن ناشناخته
شاید همین امر سبب شده است، این جمله معروف به ذهن نگارنده این گزارش بیاید که «مرگ از آنچه می‌پندارید به شما نزدیک‌تر است!» وقتی مردم با عادی‌انگاری و سهل‌انگاری جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند و آقای وزیر هم با همین شیوه نجات جان همشهریان و هموطنان خود را با اهمیت نمی‌پندارد که اگر غیر از این بود، برای ورود واکسن و عمومی کردن آن لحظه‌ای درنگ را جایز نمی‌دانست! نه آنکه در موقعیتی چنین خطیر به جای تصمیمی درست و آمادگی در برابر دشمنی ناشناخته با این ذهنیت که «مردم ما موش آزمایشگاهی نیستند» از ورود بهنگام واکسن جلوگیری کند.
مبتلایان کرونا از آمریکا تا آسیا
به هر روی آمار جهانی مبتلایان به کرونا و فوتی‌های آن از آمریکا تا خاور دور این واقعیت را به خوبی نشان می‌دهد که کرونا مشکل همه ساکنان این کره خاکی و نه فقط ایران اسلامی است . نگاهی به این آمارها حکایت‌های تلخی را روایت می‌کند. تا کنون در سراسر دنیا 218 میلیون و 341 هزار و 130 نفر به ویروس کووید19 مبتلا شده‌اند که از این تعداد 195 میلیون و 210 هزار و 175 نفر بهبود یافته و 4میلیون و 530 هزار و 175 نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. باید گفت، تعداد 223 کشور و آماری برابر 18 میلیون و 600 هزار و 780 نفر در قالب بیماران تحت درمان در کل دنیا با آن دست به گریبانند. در جدولی متشکل از 223 کشور درگیر کرونا ایالات متحده آمریکا با 40 میلیون و 11 هزار و 553 بیمار کرونایی از ابتدا تا کنون در رتبه اول دنیا و در صدر جدول قرار گرفته است. رتبه بعدی تعداد مبتلایان به هند و آمار 32 میلیون و 810 هزار و 884 نفر می‌رسد.

جان‌‌باختگان کرونایی از رتبه اول تا نهم دنیا
رتبه سوم این جدول به برزیل و بیش از 20 میلیون نفر مبتلا می‌رسد. روسیه، انگلستان، فرانسه، ترکیه، آرژانتین و ایران به ترتیب در رتبه‌های چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم و نهم قرار گرفته‌اند. تعداد بیماران مبتلا در ایران تاکنون 4 میلیون و 992 هزار و 63 نفر بوده‌اند که از این آمار تاکنون 107 هزار 794 نفر جان خود را از دست داده‌اند. اما به روایت آمارهای سازمان بهداشت جهانی و به اذعان مقامات بهداشتی ایالات متحده آمریکا در این کشور بیشترین آمار مرگ و میر را از ابتدای پاندمی کرونا داشته و به روایتی عنوان می‌شود این آمار به 42 نفر در هر ساعت و روزانه بیش از 1000 نفر رسیده است؛ چنانچه تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در این کشور اکنون 657 هزار نفر است.

قربانیانی که در آمارها نیستند
این آمار در هند 490 هزار نفر و در برزیل 580 هزار نفر بوده است. حتی آمار فوتی‌های کرونایی در انگلستان و فرانسه بیش از آمار اعلام شده علوم پزشکی ایران را نشان می‌دهد؛ چنانچه تاکنون در انگلستان 132 هزار نفر و در فرانسه 114 هزار نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند. این بدان معناست که ویروس کووید19 با قساوت تمام در همه دنیا جولان می‌دهد و در حال قربانی گرفتن است و آمار فوت و مرگ و میر عزیزان به ایران ختم نمی‌شود!
هر چند برخی جریان‌های ضد انقلاب با افزایش آمار کرونا به دنبال ایجاد جنجال و حمله به نیروهای انقلابی و نظام اسلامی بوده و در نقاب دلسوزان همیشه در صحنه با هیاهو به دنبال تزریق تشویش و اضطراب و نگرانی به مردم هستند که آمار کشته‌های کرونایی در ایران بیش از این آمارهاست؛ اما مسئله این است که کرونا تنها در ایران نیست و باید همه دنیا را در کنار هم در نظر داشت.

اشتباه پس از اشتباه
اما به هر روی اینکه آمار کشته‌شدگان ایرانی کمتر از آمار واقعی نشان داده می‌شود، دور از ذهن نیست و شاید مسئولان این را راه فراری از آسیب‌های روانی جامعه و شاید هم راه فراری برای عدم پاسخگویی به جامعه می‌دانند که چنین امری را در پیش گرفته‌اند! امری که به باور عموم درست نیست و باید همه واقعیات را به مردم گفت که شاید همین مسئله سبب‌ساز این موج عظیم از ساده‌انگاری در رعایت پروتکل‌ها باشد. حال این سؤال پیش می‌آید که آیا آماری که مقامات بهداشتی دیگر کشورها با عنوان آمار کشته‌شدگان ناشی از کرونا در آن کشورها اعلام می‌کنند، با واقعیت‌ها همخوانی دارد؟ که حالا جریان‌هایی که به دنبال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود هستند از این شرایط بغرنج و درد و رنج مردم و غم از دست دادن عزیزان‌شان سوءاستفاده می‌کنند تا به مقاصد خود و برهم زدن آرامش روحی و روانی جامعه برسند؟ اینکه چرا مسئولانی که دست‌شان می‌رسید و در زمان مقتضی کاری برای واکسینه کردن به موقع مردم نکردند، یک سر ماجراست و سر دیگر ماجرا را باید آنهایی پاسخگو باشند که به خیال خام برخی دلسوزانند؛ اما نقاب‌های دهشتناکی بر چهره دارند و به دنبال جنجال و مقاصد شوم دیگری هستند نه دلسوزی برای مردم!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید