دکتر محمدحسین قوسیان، دبیر کل جمعیت هلال احمر

تأمین واکسن مطمئن اولویت ماست

جمعیت هلال احمر به منزله یک سازمان بین‌المللی تاکنون توانسته 20 میلیون دوز واکسن سینوفارم را که مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی است، از چین وارد کشور کند و طبق قول‌هایی که داده شده، قرار است حجم گسترده‌ای از واکسن کرونا را در ماه جاری وارد کشور کند. درخصوص موانع واردات واکسن به کشور با دکتر محمدحسین قوسیان، دبیر کل جمعیت هلال احمر گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:

از چه زمانی مجوز واردات واکسن برای سازمان جمعیت هلال احمر صادر شده است و تا الان چه واکسن‌هایی و از کدام کشورها از طریق این جمعیت وارد کشورمان شده است؟
سال‌هاست که سیاست کلی کشور ما در زمینه مجوز ورود هر نوع دارو و واکسن از کشورهای دیگر، این است که این مجوز باید از طریق سازمان غذا و دارو صادر شود و معمولاً هم این سازمان به هر کسی که بخواهد در این زمینه فعالیت کند، مجوز می‌دهد. در مجوزها هم نوع، میزان و کشور تولیدکننده دارو یا واکسن درج می‌شود و تا وقتی کسی این مجوز را نداشته باشد، اجازه واردات ندارد و اگر غیر از این باشد، کاری غیرقانونی قلمداد می‌شود. هلال احمر از گذشته‌های دور در زمینه داروهای تک نسخه‌ای فعالیت داشته است و داروخانه‌های هلال احمر در این خصوص معروف هستند که اگر کسی نتواند داروی مدنظر خود را پیدا کند، از این داروخانه می‌تواند تهیه کند. روال کار به این صورت است که داروهای مورد نظر سازمان غذا و دارو به هلال احمر گفته می‌شود و هلال احمر پس از تهیه، آن را به وزارت بهداشت و درمان تحویل می‌دهد، سپس وزارت بهداشت و درمان، داروها را طبق سهمیه‌های مشخص در همه داروخانه‌ها، از جمله داروخانه‌های هلال احمر توزیع می‌کند. بحث واکسن کرونا که پیش آمد، هر حوزه‌ای که درخواست واردات این واکسن را داشت، به سازمان غذا و دارو می‌داد؛ اولین مجوز واردات واکسن کرونا برای جمعیت هلال احمر در 14 فروردین ماه 1400 صادر شد که بعد از آن، تلاش‌ها برای پیدا کردن واکسن مناسب شروع شد؛ البته دو سه ماه قبل از صدور مجوز پیگیر واکسن مناسب بودیم. در شش ماهه اول سال 1399 به دنبال واردات واکسن آنفولانزا برای کشور بودیم که اوایل شروع بیماری کرونا بود و نگران این موضوع بودیم که اگر بیماری آنفولانزا با بیماری کرونا همراه شود، چه اتفاقی در کشور می‌افتد که به هر حال به دلیل تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه کشورمان وجود دارد و با وجود تمام تلاش‌های انجام شده برای واردات 2 میلیون دوز واکسن آنفولانزا، توفیق پیدا نکردیم. از همین رو در شش ماهه دوم سال 1399 به دنبال بحث واردات واکسن کرونا بودیم که وقتی مجوز آن در 14 فروردین ماه 1400 صادر شد، اولین محموله واردات واکسن در همین ماه، وارد کشور شد که اهدایی صلیب سرخ کشور چین به جمعیت هلال احمر ایران بود. بعد از آن و از 12 اردیبهشت ماه، واردات واکسن را شروع کردیم. تا قبل از آن وارداتی که به کشور انجام گرفته بود، خیلی سنگین نبود، برای نمونه بزرگ‌ترین محموله‌ای که وارد کشور شده بود، 500 هزار دوز بود. اولین بار در اردیبهشت ماه بود که هلال احمر توانست یک میلیون دوز واکسن کرونا به کشور وارد کند که پس از آن زمان، دیگر این واردات به صورت هفتگی انجام شد و تا الآن حدود 18 محموله واکسن وارد شده است که در مجموع 20 میلیون دوز بوده است. تصمیم داریم ان‌شاءالله 20 میلیون دوز دیگر وارد کنیم که ورود محموله سنگین حدود پنج میلیون دوزی واکسن اخیر از این جمله است.

این واکسن‌ها را از کدام کشورها وارد می‌کنید؟
چین

کلا واردات واکسن کرونا فقط از کشور چین انجام می‌شود؟
آمار مجموعه واکسن‌هایی را که به کشور وارد می‌شود، گمرک ایران دارد؛ اما فعلا طرف حساب جمعیت هلال احمر با صلی