پرهیز از دوقطبی‌سازی جامعه

نحوه مواجهه با بدحجابی در گفت‌وگو با «حجت‌الاسلام خیری» بررسی شد

0
1336

حجت‌الاسلام دکتر حسن خیری، عضو انجمن جامعه‌شناسی حوزه علمیه و رئيس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه آزاد اسلامی است. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، پدیده بدحجابی در کشور را تحلیل و عوامل خرد و کلان پیدایش آن را بررسی کرده است.
* شما بدحجابی را معلول چه عواملی می‌دانید؟ از این میان چه سهمی را به عوامل کلان و ساختاری و چه سهمی را به عوامل خرد می‌دهید؟
درباره چرایی این پدیده در حوزه کلان، یک بخش به کم‌کاری ما در ارائه الگوی سلوک دینی و نظام هنجاری اسلامی از نظر اخلاقی و حقوقی مربوط می‌شود. ما هنوز نتوانسته‌ایم در حوزه امر به معروف و نهی از منکر الگوی مشخصی ارائه کنیم و تکالیف دقیقاً مشخص نیست؛ تنها کاری که صورت گرفته، تصویب قانونی در حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر بوده است. مضاف بر اینکه در چنین مباحث اجتماعی باید جامع‌نگری وجود داشته باشد. در واقع خلاصه کردن بحث حجاب و عفاف به مسائلی مانند پوشش، تقلیل دادن این موضوع است و نشان‌ می‌دهد از نظام هنجاری جامع محرومیم. به نظر می‌رسد در سطح کلان چنین آشفتگی‌ای وجود دارد که متولیان امور نه از جهت نظری و نه از نظر عملی نتوانسته‌اند اندیشه و مبنایی تولید کنند.
از سوی دیگر، طبیعی است در چنین وضعیتی که انقلاب ما ابعاد ارزشی دارد و حجاب و عفاف مورد توجه خاص نظام است، هجوم دشمنان را هم در پی داشته باشد و به صورت خاص برای مقابله با حجاب برنامه‌ریزی کنند. اما در سطح خرد، آشفتگی‌هایی که در رفتارهای‌مان از نظر سیاسی، فرهنگی و اجتماعی داریم، در سطح جامعه بروز پیدا می‌کند. وقتی در انتخابات، مسائل اخلاقی رعایت نمی‌شود، غیبت رواج پیدا می‌کند، اشرافی‌گری و امثال اینها مشاهده می‌شود باید منتظر پیامدهای آن هم باشیم. همچنین ممکن است مدارس ما کم‌کاری کرده باشند یا تأثیر خانواده‌ها به دلیل گسترش فضای مجازی و امثال اینها کاهش پیدا کرده باشد؛ همچنین مسائلی، مانند بیکاری، بالا رفتن سن ازدواج و… در واقع آشفتگی‌های روانی و رفتاری تولید می‌کنند.
* چقدر نقش دشمن را در این مسئله پررنگ می‌دانید؟
کار دشمن سازمان‌دهی شده است. پول می‌دهند، خرج می‌کنند و آدم‌هایی را به کار می‌گیرند که این رفتارها را از خود بروز دهند. حتی در الگوی لباس مداخله کرده و فیلم تولید می‌کنند. افرادی را در کوچه و خیابان اجیر می‌کنند و…؛ اما اینها وقتی کارساز است که ما هم دچار آشفتگی‌های داخلی باشیم. این عوامل همگی شبکه‌ای پیچیده هستند که بخشی از آن به نابسامانی‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی برمی‌گردد و بخشی به تبلیغات که باید همه این عومل را با هم دید.
* به نظر می‌رسد، دوقطبی‌سازی جامعه یکی از علل اصلی توجه به مسئله حجاب از سوی دشمن و جریان‌های خاص است؛ رفتار صحیح در این خصوص که مانع از تحقق این دوقطبی می‌شود، چه ویژگی‌هایی دارد؟
جبهه انقلاب باید تلاش کند در عین حال که نسبت به نفس حجاب، پوشش و عفاف حساسیت دارد و کار فرهنگی می‌کند، اقدامات طردی و از خود راندن را به حداقل برسد. اینکه جبهه انقلابی این افراد را غیر خودی تلقی کند، همان چیزی است که دشمن می‌خواهد. فرض ما باید بر این باشد که اینها بیماران اجتماعی هستند و باید درمان سرپرستی صورت بگیرد. در حقیقت، به هیچ وجه نباید بدپوششی را یک عمل ضد انقلابی تعریف کرد مگر جاهایی که سازمان‌یافته است و آن را باید برملا کنیم؛ یعنی جامعه متوجه شود سازمان‌های استکباری پشت این قضیه هستند.
بی‌تردید باید مراقبت کرد حساسیت نسبت به حجاب کم نشود؛ اما مراقبت این نیست که دوگانگی‌های تند ایجاد کنیم؛ یعنی باید به مضامین امر به معروف و نهی از منکر و احساس مسئولیت برگردیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید