پدافند اقتصادی یا مؤلفه‌های نظامی برای اقتصاد مقاومتی

اینکه فرمانده کل قوا، یک فرمان نظامی صادر کند و از سربازانش بخواهد که تا صبح ظفر، مرارت‌ها و دشواری‌های نبرد را تحمل کنند انتظاری بجاست، اما به‌جز صبوری سربازان، نقش مهمی هم برای مسئولان و سران نظام باید متصور بود، چرا که اقتصاد مقاومتی، در واقع تکلیف دیگری است برای تعالی همین ملت و فرمانی است حکیمانه از سوی سکاندار کشتی انقلاب.
فراخور آنچه درخصوص نبرد آموخته‌ایم و با توجه به اینکه آنچه در رویکرد دشمنان نسبت به وضعیت اقتصادی ایران می‌بینیم، چیزی شبیه یک جنگ تحمیلی است. در این نبرد متفاوت، اصول جنگ را بازخوانی می‌کنیم:
۱ـ وحدت فرماندهی: در نظام مقدس جمهوری اسلامی توجه ویژه‌ای به اصل ولایت‌فقیه وجود دارد. بیانات مقام معظم رهبری که در منصب نظامی، فرمانده کل قوا هستند، در سایر امور هم فصل‌الخطاب است و مردم و مسئولان همواره به فرامین ایشان توجه می‌کنند.
۲ـ اصل تمرکز قوا: در اقتصاد مقاومتی لازم است همه ارکان نظام، با برنامه‌ای منسجم و با هدف ارتقای وضعیت اقتصادی کشور و مقابله با تحریم‌ها و پیامدهای آن و بهبود وضع معاش مردم تلاش کنند؛ به این ترتیب یک جبهه مقاومتی مستحکم با حضور همه مردم تشکیل خواهد شد.
۳ـ اصل هدف: اهداف نظام در وضعیت اقتصادی پیش از این در چشم‌انداز بیست‌ساله نظام تعریف شده و لازم است مسئولان نظام دست‌کم برای اینکه پیاده‌نظام نبرد اقتصادی با دشمن (یعنی مردم) مسیر و هدف را به‌درستی بشناسند، آنچه در چشم‌انداز نظام، هدف‌گذاری شده را بارها و بارها برای خود و مردم بازخوانی و عملکردها را براساس میزان تقرب به اهداف نظام ارزیابی کنند.
۴ـ اصل سادگی: علاوه بر مدیریت کلان و هوشمند بر اقتصاد مقاومتی کشور، لازم است نقش عمده مردم هم مورد توجه قرار گیرد و همان‌طور که حضور ظفرآفرین مردم در دفاع مقدس سدی عظیم در برابر دشمن پدید آورد، حضور همه‌جانبه مردم در جبهه اقتصادی نیز برنامه‌ریزی شود. مردمی که روزگاری جان و فرزندان‌شان را برای حفظ نظام به میدان آورده‌اند، برای این فتح عظیم و ماندگار هم یقیناًً مهم‌ترین سرمایه‌گذار خواهند بود.
۵ـ اصل تحرک(مانور): فعالان بخش اقتصادی اگر بخواهند در همان جایگاه و وضعیتی که تاکنون حضور داشته‌اند باقی بمانند، یقیناًً در وضعیت امروز متوقف خواهیم ماند. لازم است در حوزه اقتصاد همواره یک یا چند گام بیشتر از برنامه‌ریزی و محاسبه‌های دشمنان برداریم تا آنکه خواسته‌هایش را تحمیل می‌کند، ما باشیم.
۶ـ اصل غافلگیری: غافلگیرى یعنی واردساختن ضربه به دشمن در زمان، مکان و حالتى که انتظار و آمادگى پذیرش و واکنش لازم علیه آن را نداشته باشد. باید همواره بخشی از توانمندی‌ها به صورت پنهان حفظ شود تا در صورت لزوم با ارائه نمونه‌هایی از این عوامل برترساز، دشمن را غافلگیر و ناگزیر به تسلیم کنیم.
۷ـ اصل صرفه‌جویی در قوا: صَرف تمام توان اقتصادی و نیروی مولد کشور در یک حوزه و عدم پیش‌بینی شرایط جایگزینی برای نظام، یکی از آسیب‌های نظام خواهد بود و نظامی که یک‌جانبه حرکت و رشد کند به شدت ضربه‌پذیر خواهد بود. برای گریز از این آسیب‌ها باید ضمن تدارک برنامه زمانی مناسب، ابزار و راه‌حل‌های برترساز را هم تدارک ببینیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>