پاسداشت بصیرت | فتنه رسانه‌ای غرب برای اثرگذاری بر دولت یازدهم

رویکرد تبلیغی ـ تحلیلی رسانه‌ها، نهادها و مقامات غربی از ماه‌های آغازین دولت یازدهم حاکی از تلاش‌های هدفمند، سازماندهی‌شده و جریان‌ساز برای در اختیار گرفتن قوای فکری و اجرایی دولت در راستای ایجاد یک گفتمان مشترک در داخل و خارج بر پایه «حصرطلبان و آزادیخواهان» است.
بر مبنای گفتمان حصرطلبان و آزادیخواهان، سناریوهای پیش رو از طرف بیگانگان و دشمنان انقلاب صورت می‌پذیرد:
۱ـ غرب و جبهه رسانه‌ای وابسته به او تلاش می‌کند طرفداران نظام که خواهان مجازات و کیفر فتنه‌گران و تخریب‌کنندگان حیثیت سیاسی و اجتماعی نظام هستند را در جبهه حصرطلبان قرار داده و جریان‌های حامی فتنه و برانداز که درصدد کودتای حداقلی بر حداکثری بوده‌اند را به عنوان آزادیخواهان معرفی نماید. ۲ـ با شدت گرفتن دوگانه فوق، فشار رسانه‌ای و پارلمانی از ناحیه غرب آنگونه علیه نظام و مردم شدت می‌گیرد که کسی جرئت قرار گرفتن در جبهه‌ای به جز آزادیخواهان نداشته باشد. ۳ـ دولت به عنوان یک نهاد مدنی که سوگند دفاع از حقوق مردم را بر زبان جاری کرده است با یک مطالبه‌خواهی بین‌المللی در مسیر خواسته‌های ‌حامیان فتنه قرار می‌گیرد که اگر تحت تأثیر تبلیغات رسانه‌ای قرار بگیرد سه حالت برای دولت اتفاق می‌افتد؛ الف) به سرعت و در حالت انفعالی نسبت به ساختارهای نظام واکنش نشان داده و خواهان آزادی و مماشات با فتنه‌گران می‌شود. ب)-قوانین و لوایح حمایت از مجرمان را برای ایجاد اعتبار بین‌المللی به تصویب رسانده و دوقطبی حصرطلبان و آزادیخواهان که توسط عوامل بیگانه مطرح شده است را پر رنگ می‌کند. ج) فضای داخلی کشور را برای فتنه‌گران و فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی آنها فراهم کرده و به برخی از آنان مسئولیت‌ها و مناصب آموزشی، اجرایی و فرهنگی می‌دهند.
اما بخش دوم حمایت جریان رسانه‌ای و پارلمانی غرب از فتنه‌گران این است که جریان فتنه پس از حماسه ۹ دی و حمایت گسترده مردم از نظام در چاه ویلی که ناشی از اعمال منافقانه و محارب‌آمیز آنان است گرفتار آمده است. از این‌رو طرف غربی به دلایل پیش رو درصدد تقویت و حمایت از فتنه‌گران است: ۱ـ اثبات نظر: غرب در فتنه ۸۸ به دنبال اثبات این دیدگاه بود که نظام اسلامی یک نظام دیکتاتوری است که ارزشی برای صندوق‌های رأی و آرای حاصل از آن قائل نیست و رفع حصر فتنه‌گران بدون هیچ‌گونه محاکمه، کیفر و مجازاتی، این نتیجه فلسفی را به دنبال خواهد داشت که ادعای تقلب فتنه سبز واقعیت داشته و نظام پاسخی به این ادعاهای کذب نداشته است! ۲ـ گروه آینده‌دار: یکی دیگر از دلایل حمایت غرب از فتنه‌گران این است که غرب آنها را تنها گروه مخالف داخل حاکمیت می‌داند که امکان ورود به قدرت و تغییر ساختارهای نظام و تأثیرگذاری بر آن را دارند و در عین حال بهترین گزینه غرب برای پیشبرد اهدافش نیز هستند. ۳ـ غلبه بر حماسه ۹ دی: قدرت، عمومیت و پیام ۹ دی به‌گونه‌ای بود که با یک جریان‌سازی ساده رسانه‌ای و یا حتی یک سکوت گسترده نمی‌توانست خاموش شود، به همین دلیل آنها تلاش‌های خود را هنوز در رقابت با ۹ دی حفظ کرده‌اند و درصددند که جامعه و مردم را به این نتیجه برسانند که برندگان و بازندگان ۹ دی در آینده مشخص خواهند شد!
آنچه که در روزهای اخیر مشاهده می‌شود بیانگر آن است که ظاهراً تلاش سازماندهی شده حامیان داخلی و خارجی فتنه اثراتی را بر دولت پدید آورده که هیچ‌گونه نسبتی با مطالبات مردمی از آن ندارد، زیرا بنا بر نظرسنجی‌های خود دولت، مهم‌ترین مطالبات مردم مطالبات اقتصادی و معیشتی است حال آنکه که برخی در دولت مهم‌ترین دغدغه‌های دولت را فضاسازی برای فتنه‌گران و حمایت تلویحی از آنان القا می‌کنند که جای تأمل دارد.

فرهاد مهدوی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>