نسل پنجم تلفن همراه

0
301

در شماره پیش سیر تاریخی نسل‌های تلفن همراه را بررسی کردیم و به نسل پنجم تلفن همراه رسیدیم. نسل پنچم یا 5G، جدیدترین نسل ارائه شده برای شبکه تلفن‌های همراه است. در این نسل، شاهد رشدی باورنکردنی در ویژگی‌های فنی هستیم.
در شماره قبل این پرسش را مطرح کردیم که با وجود نسل چهارم و سرعت قابل قبول آن، چه نیازی به نسل بعدی است؟ هنگامی که یک فناوری معرفی می‌شود و در دسترس همگان قرار می‌گیرد، پاسخگوی نیازهایی است که حداقل از 10 سال پیش به آنها فکر شده‌ است! می‌توان گفت دانشمندان حوزه فناوری، نوعی پیشگویی انجام می‌دهند، به این صورت که آنها نیازمندی‌های کاربران در آینده را خلق می‌کنند و سپس برای رفع آن نیازمندی به دنبال راهکار می‌گردند. پویایی حوزه فناوری در همین نکته است که دانشمندانش همیشه یک گام جلوتر از نیازها قرار دارند؛ به همین دلیل شاید در حال حاضر نیاز به نسل پنجم شبکه تلفن‌های همراه احساس نشود، اما این شبکه و نسل، زیرساخت رفع بسیاری از نیازمندی‌هایی است که دانشمندان برای رفع آن برنامه‌ریزی کرده‌اند. مواردی مانند واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده، ارتباط و مدیریت از راه دور، خودروهای خودران و… نیازهایی هستند که باید برای آنها چاره‌ای اندیشید. مفاهیم تعریف شده در قبل، مانند اینترنت اشیا و شهر هوشمند همگی به ارتباطی باکیفیت و سرعت بالا نیاز دارند.
امواج نسل پنجم در فرکانس‌های بالای طیف بی‌سیم، یعنی 30 تا 300 گیگاهرتز جا می‌گیرند که به آنها طیف موج‌های میلیمتری می‌گویند که طول موجی برابر با یک تا ده میلیمتر دارند. امواج معمول تلفن‌های همراه امروزی طول موج چندین سانتی‌متری دارند. این امواج سرعت بالایی دارند و داده‌ها را بسیار سریع‌تر از امواج دیگر، مانند نسل چهارم انتقال می‌دهند. در این نسل تأخیر، قطعی و… بسیار کم شده ‌است. مشکل بزرگ نسل پنجم، تأثیر موانع و شرایط فیزیکی محیط انتقال بر کیفیت خدمات ارائه شده است. برای جلوگیری از این مشکل، آنتن‌های خدمات‌دهی باید بسیار بیشتر شوند تا به کیفیت فعلی شبکه‌های تلفن‌همراه برسیم. یکی از راهکارها برای حل این مشکل،‌ کوچک‌تر کردن آنتن‌ها و در مقابل افزایش تعداد آنها برای پوشش کامل نقاط گوناگون شهر است. ورودی‌ـ خروجی چندگانه و فرم‌دهی پرتو از دیگر راهکارها برای مدیریت امواج در نسل 5 است.
نسل 5 شبکه‌ تلفن‌های همراه استاندارد‌هایی دارد؛ مانند سرعت انتقال داده‌ها در این نسل حداقل یک گیگابیت بر ثانیه است که تا 10 گیگابیت بر ثانیه هم افزایش پیدا می‌کند. این سرعت را با سرعت چند مگابیت بر ثانیه‌ای ADSLهای خانگی مقایسه کنید! افزایش ۱۰ تا ۱۰۰ برابری تعداد دستگاه‌های متصل، استاندارد بعدی است. دسترسی 999/9۹ درصدی، پوشش ۱۰۰ درصدی، کاهش ۹۰ درصدی در مصرف انرژی شبکه و… از استانداردهای مورد نیاز برای رسیدن به نسل 5 است. یکی از استانداردها تأخیر یک میلی‌ثانیه‌ای در انتقال اطلاعات است. نرخ پایین تأخیر سبب رضایتمندی بیشتر استفاده‌کنندگان از خدمات می‌شود. نرخ تأخیر پایین مزایای بسیاری دارد. ماه گذشته در استان «فوجیان» چین، اولین عمل جراحی از راه دور با استفاده از تجهیزات نسل 5 انجام شد. تأخیر در این ارتباط تنها یک صدم ثانیه بوده ‌است و همین عامل سبب شده ربات کنترلی از راه دور به وسیله پزشک، واکنش‌های سریع‌تری داشته باشد و شانس موفقیت‌آمیز بودن عمل بسیار بالا رود. در آینده شاهد خواهیم بود پزشکان حاذق بیماران خود را در سراسر جهان از راه دور عمل می‌کنند.
خبر بد برای کاربران اینترنت همراه این است که تا به امروز تعداد گوشی‌هایی که می‌توانند از این فناوری پشتیبانی کنند، بسیار کم است و برای استفاده از این فناوری باید دستگاه تلفن همراه جدید خریداری کرد.
«مضر بودن امواج نسل پنجم» تیتر بسیاری از اخبار آینده خواهد بود! بسیاری از انجمن‌های محیط زیستی و حتی جامعه‌های پزشکی، بر مضر بودن امواج نسل 5 اعتقاد دارند؛ اما همان‌طور که هیچ وقت این ضرر در نسل‌های قبلی ثابت نشد، در این نسل هم ثابت نخواهد شد. گفته شد، یکی از مزایای نسل 5 تأخیر پایین و کمک به مداوا و عمل بیماران از راه دور است. نکته طنز این است که این فناوری مداواکننده خود بیماری‌زا باشد! شاید سود بسیار بالای غول‌های فناوری مانع از انتشار اثبات مضر بودن امواج تلفن‌های همراه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید