نسخه متنی | ۶۵۳

فتنه‌گران به‌دنبال دوقطبی‌سازی
این روزها عده‌ای که به ظاهر خود را از حامیان دولت می‌دانند از نقد و انتقاد دیگران به دولت استقبال کرده و سعی در بزرگنمایی و شکاف میان آنها با دولت می‌دارند. این امر در راستای راهبرد دوقطبی‌سازی دولت با یک جریان سیاسی قابل تفسیر است. نحوه انعکاس هرگونه انتقاد از دولت در روزنامه‌های وابسته به اصلاح‌طلبان مؤید این نگاه است.
«شرق» در همین راستا تیتر یک روز اول هفته خود را به «انتقاد مصباح یزدی از روحانی» اختصاص داد و نوشت: «چندی است جدال بر سر آنچه رئیس‌جمهوری آن را راهی کردن زوری مردم به بهشت می‌خواند، محل مناقشه برخی از شخصیت‌های روحانی اصولگرا با روحانی شده است و هر روز شاهد پاسخگویی آنها به اظهارات او هستیم… در تازه‌ترین این واکنش‌ها آیت‌الله مصباح یزدی هم به سخن آمد. وی در جمع اعضای کاروان پیاده عازم حرم امام خمینی(ره) گفته است؛ برخی از افراد عمامه به سر که دارای مسئولیت هستند در واکنش به اجتماع مردم درخصوص بدحجابی و نگرانی علما از وضع دین و فرهنگ و تجمع روحانیت در فیضیه آنها را کسانی معرفی می‌کنند که اسلام را نشناخته‌اند و آنها را متهم به توهم می‌کنند، باید از وی پرسید مگر خود تو دینت را از کجا یاد گرفته‌ای؟ از فیضیه یا انگلستان؟»
این روزنامه همچنین به انتقادات آیت‌الله موحدی کرمانی در خطبه‌های نمازجمعه تهران، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در مراسم ۱۵ خرداد اردکان یزد و حجت‌الاسلام حسین جلالی رئیس دفتر آیت‌الله مصباح یزدی در مراسم ارتحال حضرت امام(ره) اشاره کرد و در سرصفحه خود نوشت: «وزیر اطلاعات می‌گوید مقام معظم رهبری به مسئولان رسانه‌هایی که دروغ‌پراکنی می‌کنند تذکر شدیداللحن داده است.»
«اعتماد» هم در تیتر درشتی «سخنان آیت‌الله مصباح» را بی‌سابقه خواند و روی تصویر بزرگی از یک عضو اصلاح‌طلب مجلس نوشت: «می‌خواهند دولت موفق نشود.»
«آرمان» هم در این روز با اشاره به تلاش تندروها برای تخریب دولت «بخش شبنامه علیه دولت در قم و تهران» را در تیتر اول خود قرار داد و درخصوص سخنان آیت‌الله مصباح یزدی تحت عنوان «صریح باشید نگرانی از چیست؟» نوشت: «ظاهراًً حمایت‌های بزرگان و وعده‌های دولت برای حرکت در مسیر تعیین شده تأثیر آن چنانی در گفتار برخی ندارد. جالب اینکه این افراد در موقع لزوم در صف نخست عمل به توصیه بزرگان قرار می‌گیرند. شاید کمتر کسی انتظار داشت آیت‌الله مصباح یزدی در جمع کاروان پیاده عازم حرم امام خمینی(ره) رئیس دولت را مورد انتقاد شدید قرار دهد.»
«آفتاب یزد»؛ «سخنان جنجالی آیت‌الله مصباح یزدی» را در سرصفحه خود قرار داد و در یادداشتی با عنوان «هشدار مقام رهبری به افراطی‌ها» نوشت: «در سالیان گذشته در زمانی که برخی از افراد که در دوران امام راحل گوشه‌نشین بودند و بعضاًً در مخالفت امام رفتارها و حرکاتی نیز داشته‌اند، به زعم خود به علت درگیری جناح‌ها و تشنج فضای سیاسی مجال رشد و اعلام موجودیت پیدا کردند. ناگفته پیداست که آن گوشه‌نشینی و آن رفتارها قطعاًً ناشی از اختلافات مبنایی و فکری با خط و مکتب گفتمان امام راحل بوده است که البته بعد از رحلت و فقدان امام بسیار تلاش شد تا با انتساب خود به ایشان فضا را برای حرکت و رشد فکری آماده کنند، لکن در برخی برهه‌ها این عقده‌های سربسته، این دمل‌های چرکین، این کینه‌های خاموش، فوران می‌کند و جامعه و رسانهها شاهد اظهار نظرهایی می‌شود که حتی با فضای فکری و ادبیات گفتمان حضرت امام هم سازگاری ندارد.»
«شرق» هم یک روز بعد درصدد پاسخ به انتقاد مصباح یزدی از روحانی برآمد و از قول علی مطهری نوشت: «نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه امروز آقای مصباح یک جمله رئیس‌جمهوری را که قابل تأویل است به سکولاریسم تفسیر می‌کنند و با تندی به وی حمله می‌کنند، افزود؛ لذا این شائبه ایجاد میشود که حب‌وبغض‌ها در اینگونه قضاوت دخالت دارد.»
«آرمان» هم این جمله علی مطهری را تیتر کرد که گفته بود: «چرا در دولت قبل کمتر انتقاد می‌کردید؟»
«آفتاب یزد» هم سرمقاله همین روز(۱۸/۳) را به پاسخ انتقادات از دولت اختصاص داد و از قلم محسن غرویان نوشت: «اخیراً موج جدید حملات و انتقادات علیه رئیس‌جمهور در جریان است، اما باید توجه داشت که مقام معظم رهبری در روز ۱۴ خرداد مطالبی را بیان نمودند که به خوبی حمایت از ………….. را نشان می‌دهد. ایشان فرمودند هر قدرت و اقتداری که ناشی از انتخابات ملت باشد، محترم است و مخالفت با شخص منتخب حرام است.»
دوشنبه(۱۹/۳) این جمله وزیر ارشاد تیتر درشت برخی روزنامه‌ها و تیتر یک روزنامه‌هایی چون «آفتاب یزد» و «آرمان» بود که گفته بود: «برخی تحمل یک جمله رئیس‌جمهور را ندارند.»
سه‌شنبه(۲۰/۳) «مردم‌سالاری» و «آرمان» واکنش سیدمهدی طباطبایی را تیتر کردند. اولی در حالی کاربرد لفظ انگلیسی در کلام آقای مصباح را مورد نقد قرار داد که دومی با حروف درشتی نوشت: «نه غلوهای گذشته و نه تخریب‌های امروز.»

مروری بر سفر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به ترکیه
گام‌های بلند تهران ـ آنکارا به سوی روابط راهبردی
هر چند که از آغاز روند تحولات جدید در غرب آسیا (خاورمیانه) و شمال آفریقا در سال ۲۰۱۱ به دلیل شرایط جاری در منطقه و به‌ویژه تحرکات غرب برای دور ساختن ترکیه از همسایگان، برخی سردی‌ها در روابط جمهوری اسلامی ایران و ترکیه ایجاد شد؛ اما شرایط مذکور، موجب قطع این روابط نگردید، بلکه با آشکارتر شدن ماهیت واقعی نیات غرب و برخی کشورهای عربی از رویکرد به ترکیه، در نهایت این کشور بازگشت به خویشتن خویش را در دستور کار قرار داد.
آنچه در روند رفتاری ترکیه به‌ویژه در طول یک سال اخیر مشاهده می‌شود، تلاش برای احیای روابط با همسایگان و تقویت دیدگاه شرق‌گرایی به جای غرب‌گرایی است. هر چند که مواضع ترکیه در قبال سوریه به عنوان امری حیثیتی برای این کشور چندان با دیدگاه منطقه‌ای و حتی مردم ترکیه همسو نیست؛ اما در بسیاری از جهات، ترکیه به سمت تعاملات نزدیک با همسایگان و دوستان قدیمی گرایش یافته است. توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران، عراق، افغانستان، پاکستان، کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز، چین و روسیه و… از نمودهای این تغییرات است.
بسیاری از ناظران سیاسی بر این عقیده‌اند که خیانت‌های آمریکایی و اروپایی و منفعت‌طلبی کشورهای عربی در روابط با ترکیه و استفاده ابزاری آنها از این کشور به عنوان مولفه‌ای برای مقابله با روند بیداری اسلامی در منطقه که در نهایت نیز برای رسیدن به منافع بیشتر، منافع این کشور را حذف کردند (تحولات مصر) در کنار اینها، نارضایتی مردم ترکیه از رویکرد غرب‌گرایانه دولتمردان، موجب شد تا اهمیت رویکرد به همسایگان و جبهه شرق به عنوان دوستانی وفادار و اطمینان‌بخش برای سران ترکیه آشکارتر شود.
به اذعان محافل رسانه‌ای و سیاسی ترکیه، جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که به دلیل روابط تاریخی و سنتی و نیز اشتراکات دینی و فرهنگی و نیز ارزش‌های اقتصادی و سیاسی و امنیتی از جایگاه ویژه‌ای در این عرصه برخوردار است.
آنچه نقطه عطف در این عرصه شمرده می‌شود، سفر دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به ترکیه است؛ سفری که در ۱۹ و ۲۰ خرداد ماه صورت گرفت تا تحولی جدید در مناسبات دو همسایه ایجاد شود.
مهم‌ترین مسئله در این سفر، برگزاری نشست راهبردی میان وزرا و سران دو کشور و توافق برای افزایش مبادلات تا ۳۰ میلیارد دلار است که افقی تازه را در روابط دو کشور گشوده است. در سفر رئیس‌جمهور به ترکیه ۱۰ سند همکاری میان دو کشور امضا شد.
نکته مهم دیگر، نگاه ترکیه به فعالیت‌های هسته‌ای ایران است. باوجود فضاسازی‌های آمریکا، ترکیه همواره بر ماهیت صلح‌آمیز و لزوم دستیابی ایران به تمام دانش هسته‌ای تأکید کرده و حتی در مقاطعی همراه برزیل، گام‌های مهمی همچون توافق سه‌جانبه تهران برای پایان دادن به رفتارهای غیرمنطقی آمریکا برداشته که البته به دلیل کارشکنی‌ها و خلف وعده‌های آمریکا به نتیحه مطلوبی نرسیده است. ترکیه تاکنون چندین بار میزبان گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران با کشورهای غربی بوده است.
امنیت و ثبات در منطقه از دیگر ابعاد مهم روابط دو کشور است. گسترش تروریسم در منطقه و نیز تحرکات آمریکا و صهیونیست‌ها برای ترویج ناامنی در منطقه، اهمیت همگرایی امنیتی همسایگان را بیش از پیش الزام‌آور ساخته است. در مقاطعی، ائتلاف چهارجانبه ایران، عراق، ترکیه و سوریه مولفه‌ای مهم در این عرصه ایجاد کرده بود که به دلیل برخی تحولات منطقه از جمله دلبستگی ترکیه به وعده‌های غربی ـ عربی و ایفای نقش منفی آن در قبال سوریه و عراق، این پیوند با وقفه‌هایی مواجه شد. با توجه به دستاوردهای گسترده ائتلاف مذکور، اوضاع کنونی منطقه احیای آن را امری الزام‌آور ساخته است که تغییر رفتار گسترده ترکیه در قبال سوریه می‌تواند زمینه‌ساز تحقق آن باشد.
ایران و ترکیه به عنوان قدرت‌های منطقه‌ای در همجواری یکدیگر و در حوزه حساس‌ترین مناطق جهان از جمله خاورمیانه (غرب آسیا)، آسیای مرکزی و قفقاز واقع شده‌اند. به نظر می‌رسد که هر دو طرف تمایل زیادی برای گسترش همکاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، امنیتی و همچنین تشریک مساعی درباره بحران‌های منطقه‌ای و جهانی دارند. در این راستا، گسترش همکاری‌های اقتصادی هم در حوزه مبادلات کالا و خدمات و هم در حوزه انرژی می‌تواند بر تعاملات دوستانه میان دو طرف بیفزاید. در این بین، چرخش گام‌به‌گام موضع ترکیه در قبال سوریه و نقشی که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در بهبود روابط دمشق و آنکارا ایفا کند نیز به نوبه خود از اهمیت زیادی برخوردار است و یک‌بار دیگر می‌تواند مواضع منطقه‌ای ایران و ترکیه را به یکدیگر نزدیک‌تر کند.
راهکار ترکیه برای اثبات صداقت خویش مبنی بر شرق‌گرایی و دوری از غرب، تغییر رفتار در قبال سوریه است که حمایت از این کشور در مبارزه با تروریسم و عدم پناه دادن به سران معارض می‌تواند گامی مقدماتی در این عرصه باشد. حملات داعش به کنسولگری ترکیه در موصل عراق نشان داد که تروریست‌ها حتی به حامیان خود نیز رحم نمی‌کنند، لذا ترکیه برای حفظ امنیت خود جز رویکرد به همسایگان در عرصه مبارزه با تروریسم، گزینه‌ای پیش رو ندارد. در غیر این صورت، ترکیه نمی‌تواند انتظار اعتماد منطقه به تغییر رفتارهایش را داشته باشد، هر چند که کشورهای منطقه نگاهی مثبت به برخی رفتارهای ترکیه داشته و برای بازگشت این کشور به جمع همسایگان، آغوش خود را باز کرده‌اند.

بهانه‌های واهی
مذاکرات میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ در حالی ادامه دارد که چند محور را در عملکردهای رسانه‌های غربی می‌توان مشاهده کرد که محور آن را برجسته‌سازی تغییرات در ساختار کنگره و اوضاع حاکم بر مذاکره تشکیل می‌دهد.
بخشی از این عملکرد را در برجسته‌سازی کناره‌گیری شرمن نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای می‌توان مشاهده کرد. آنها ادعا کرده‌اند که شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا به سمتی بالاتر ارتقا یافته و در صورت تمدید شش ماهه مذاکرات، دیگر در گروه آمریکا نخواهد بود. بخش دیگر این ادعاها را در باب پایان کار کاترین اشتون در سمت رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در نهایت حذف وی از ریاست گروه ۱+۵ تشکیل می‌دهد. رسانه‌های غربی مدعی هستند که اشتون در اکتبر از سمت خود کناره‌گیری می‌کند که به منزله حذف وی به عنوان فردی با تجربه در مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ است.
نکته مهم دیگری که محافل رسانه‌ای و سیاسی غرب بر آن تأکید دارند مربوط به برگزاری انتخابات کنگره است. آنها بر این ادعایند که در صورت پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات کنگره، اوباما نمی‌تواند سیاست‌های خود در مذاکرات را ادامه دهد و جمهوریخواهان که بر گزینه نظامی به جای دیپلماسی تأکید دارند، تقویت خواهند شد.
مجموع آنچه ذکر شد تماماً یک اصل را نشان می‌دهد و آن، اینکه غرب تلاش دارد چنان وانمود سازد که تغییرات مذکور تأثیرات منفی بر مذاکرات هسته‌ای دارد، از این رو به‌گمان آنها، ایران باید پیش از اجرای این تحولات با غرب به توافق دست یابد. غربی‌ها با برجسته‌سازی مسئله تحریم‌ها و نیز برخی چالش‌های درونی و بیرونی برای ایران، ادعا دارند که ایران باید با عقب‌نشینی از حقوق هسته‌ای خود به توافق با غرب تن دهد تا با چالش‌های احتمالی تغییرات مذکور مواجه نشود.
این ادعاها در حالی مطرح شده که در باب آنها چند نکته قابل توجه است. نخست آنکه ایران صرفاً براساس اصول و حقوق خود وارد مذاکره شده و به هیچ قیمت و بهانه‌ای حاضر به عقب‌نشینی از این چارچوب‌ها نیست. بودن شرمن و اشتون و یا نبودن آنها تأثیری در مواضع ایران ندارد چرا که جمهوری اسلامی ایران نه براساس افراد، بلکه براساس خطوط قرمز و اصول خود مذاکره می‌کند، از این رو ادعای غربی‌ها مبنی بر تأثیر منفی رفتن این افراد بر مذاکرات و لزوم امتیاز‌دهی ایران، امری واهی است.
دوم آنکه ایران در طول ۱۰ سال اخیر هم دوران دموکرات‌ها و هم جمهوریخواهان را تجربه کرده است. بررسی کارنامه جمهوریخواه و دموکرات نشان می‌دهد که آنها در راهبرد تفاوتی ندارند و صرفاً در شگرد متفاوت هستند و هدف نهایی هر دوی آنها مقابله با حقوق هسته‌ای و جایگاه منطقه‌ای ایران است، از این رو دلیلی برای هراس ایران از تغییر در ساختار کنگره آمریکا وجود ندارد.
نکته قابل توجه آنکه اوباما و حزب دموکرات برای کسب آرا در انتخابات نیازمند توافق ایران با گروه ۱+۵ هستند، لذا اگر قرار باشد تغییری در رفتارها ایجاد شود این آمریکا است که باید تصمیمی دشوار گرفته و امتیازات گسترده‌ای برای ایران در نظر گیرد تا مذاکرات به نتیجه برسد.
با توجه به آنچه ذکر شد ادعاهای غربی مبنی بر تأثیرات منفی رفتن شرمن، اشتون و انتخابات کنگره بر مذاکرات، صرفاً فضایی تبلیغاتی برای سوق دادن ایران به امتیازدهی هسته‌ای است، حال آنکه ایران همواره براساس حقوق و خطوط قرمز خود مذاکره کرده و دلیلی برای هراس از این تغییرات نمی‌بیند، لذا ضرورتی برای تغییر در خطوط قرمز ایران وجود ندارد و اگر تغییری در رفتار لازم است این طرف غربی است که باید تغییر کند، نه ایران.
با توجه به این وضعیت می‌توان گفت که اقدامات غرب در قبال برخی تغییرات در ساختار اعضای ۱+۵ و حتی کنگره آمریکا بهانه‌های واهی برای تأثیرگذاری بر مذاکرات است، در حالی که محور ادعایی آنها را نیز لزوم تغییر رفتار ایران تشکیل می‌دهد، نه رفتار غرب؛ رفتاری که بیشتر جنبه باج‌خواهی دارد، نه نگرانی از سرنوشت مذاکرات.

هانس بلیکس: توافق هسته‌ای ایران پسندیده و مطلوب بود
«هانس بلیکس» مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس مجمع بین‌المللی لوکزامبورگ در گفت‌وگو با جروزالم‌پست گفت: توافق هسته‌ای ایران پسندیده و مطلوب بوده حتی اگر ضعیف‌تر از آن چیزی باشد که دنبال شود؛ چرا که گزینه‌های جایگزین، هولناک هستند. هانس بلیکس گفت تهدید استفاده از زور یا یک حمله، مخرب و غیرسازنده خواهد بود چرا که (به ادعای وی) یک حمله می‌تواند ایران را به دنبال کردن کسب سلاح‌های هسته‌ای وادار کند.
تنها راه از بین بردن برنامه هسته‌ای ایران!
موشه یعلون، وزیر جنگ رژیم اشغالگر قدس طی سخنانی خواستار افزایش تحریم‌ها علیه ایران شد. وی همزمان با پیشرفت مذاکرات دوجانبه ایران با اعضای ۱+۵ مدعی شد: ایرانی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند با لبخندهای‌شان غرب را فریب دهند و به گزینه‌ها و امکانات هسته‌ای بیشتری دست یابند. موشه یعلون تأکید کرد که تمدید مذاکرات ۱+۵ با تهران پس از ضرب‌الاجل ۲۰ جولای به ایران اجازه خواهد داد که موقعیت خود را به عنوان یک کشور در آستانه هسته‌ای شدن تثبیت کند. وزیر جنگ اسرائیل مدعی است: ایران خواستار تمدید مذاکرات است تا زمان بخرد و اقتصاد خود را بهبود بخشد درحالی که هنوز قابلیت‌های هسته‌ای را حفظ کرده است.
امتیاز مهم آمریکایی‌ها به ایران در مذاکرات هسته‌ای!
کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی پیش‌شرط‌هایی برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای با ایران، جلسه‌ای با عنوان «راستی‌آزمایی پایبندی ایران به توافق هسته‌ای» برگزار کرد. رویس، رئیس این کمیته گفت: متأسفانه مذاکره‌کننده‌های آمریکایی امتیاز مهمی به ایران داده‌اند که ممکن است راستی‌آزمایی تعهدات ایران در توافق هسته‌ای را پیچیده کند. به گزارش صدای آمریکا(VOA)، رویس در ادامه افزود: بسیاری از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نگران هستند که دولت ایالات متحده در گفت‌وگو با ایران، روندی را در پیش گرفته باشد که از ایران، یک تهدید هسته‌ای دائم علیه منطقه و علیه آمریکا بسازد. اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تردیدهایی درباره توافق هسته‌ای با ایران دارند و معتقدند  توافق نکردن، بهتر از توافق بد است. آنها همچنین از دولت باراک اوباما می‌خواهند جزئیات بیشتری درباره توافق موقت هسته‌ای به آنها دهد.
نحوه رفع تحریم‌ها و حجم غنی‌‌سازی ایران، دشوارترین مباحث مذاکرات هستند
داریل کیمبال، مدیر انجمن کنترل تسلیحات آمریکا، در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل تسنیم گفت: دیدارهای دوجانبه بین مقامات ارشد آمریکایی با همتایان ایرانی در ژنو نشان می‌دهد که دو طرف در حل اختلافات باقی‌مانده برای رسیدن به توافق جامع، جدی هستند. دشوارترین بحث در مذاکرات، حجم و دامنه برنامه غنی‌سازی ایران و همچنین سرعت و ترتیب رفع تحریم‌ها هستند.

ضربه واردات به تولید ملی
کنترل واردات یکی از روش‌های حمایت از تولید داخلی است. این روش تنها در صورتی منتهی به نتیجه می‌شود که بتواند از این طریق، قدرت رقابت‌پذیری تولیدات داخلی را بالا ببرد (ارتقای کیفیت) و مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای ارزان قیمت را در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار دهد. مشکلات تولیدکنندگان و اوضاع نامساعدی که دولت خواسته و یا ناخواسته برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کند در این یادداشت نمی‌گنجد، لذا در ادامه، تنها به معضل واردات برای تولید ملی پرداخته می‌شود.
همانطور که در ابتدا اشاره شد، یکی از سیاست‌هایی که به منظور حمایت از تولیدات داخلی، بسیار مورد توجه سیاست‌گذاران اقتصادی کشور قرار دارد، واردات آسان و ارزان قیمت مواد اولیه یا کالاهای واسطه‌ای است. اما در پاسخ به این پرسش که آیا این سیاست به حمایت از تولید داخلی منجر شده و در بلندمدت به نفع تولیدات داخلی است یا خیر؟ باید تا آثار این سیاست اقتصادی را در کوتاه‌مدت و بلندمدت بررسی کنیم.
رایج‌ترین و متداول‌ترین روش‌ اجرای سیاست کاهش قیمت مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای تولید، واردات از راه ارز ارزان‌قیمت و یا کاهش حقوق ورودی کالاهای وارداتی است. بهترین حالت آن است که تولیدکنندگان به علت کاهش هزینه‌های اولیه، تولیدات خود را افزایش دهند که و در نتیجه، در بخش تولید رونق رخ می‌دهد و به افزایش نرخ اشتغال و کاهش نرخ بیکاری منجر خواهد شد؛ اما آثار بلندمدت این سیاست بر تولید نیز قابل توجه است.
به منظور بررسی آثار بلندمدت چنین سیاستی بیش از هر چیز باید در نظر داشت که مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای نیز می‌توانند در قالب تولیدات داخلی قرار گیرند، بنابراین نمی‌توان با منطق واسطه‌ای یا اولیه بودن آنها، به واردات ارزان‌قیمت این نوع از کالاها مبادرت کرد. به‌خصوص آنکه، مرز مشخصی بین کالاهای واسطه‌ای و نهایی نیز وجود ندارد. پس باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از کالاهایی که به عنوان واسطه‌ای و مواد اولیه برای تولید داخلی از طریق واردات ارزان قیمت (به وسیله ارز ارزان‌قیمت و کاهش تعرفه واردات) به کشور وارد می‌شود در داخل تولید می‌شوند و محصول نهایی بسیاری از تولیدکنندگان است.
ارز ارزان‌قیمت که به واردات اختصاص می‌یابد به دلیل اختلاف قیمتی که با ارز آزاد دارد و مشکلات کمبود ارز در کشور، نوعی رانت و فساد رانت به دنبال دارد که از دو طریق به تولید ضربه می‌زند. نخست اینکه ارز ارزان به‌جای اختصاص به تولیدکننده به واسطه‌گر می‌رسد و دوم سبب تشویق نیروی کار کشور به فعالیت دلالی که سود سرشاری دارد، می‌شود و در بلندمدت کاهش تولید داخلی را به همراه دارد. روش دیگری که به منظور اعمال سیاست واردات ارزان کالاهای مواد اولیه و واسطه‌ای می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، کاهش نرخ حقوق ورودی این نوع از کالاهاست که به کاهش قیمت کالای وارداتی منجر می‌شود. اعمال این سیاست نیز به نوبه‌ خود در بلندمدت می‌تواند به کاهش تولیدات داخلی منجر شود، به این دلیل که نخست زمینه فساد در این روش بسیار بالا است و ممکن است بسیاری از کالاهای دیگر نیز در قالب این ردیف‌های تعرفه‌ای وارد شوند. دوم همان طور که اشاره شد، مرز مشخصی بین کالاهای واسطه‌ای و مصرفی وجود ندارد و از این رو بسیاری از کالاها که دارای مصارف نهایی هستند می‌توانند در قالب کالاهای واسطه‌ای وارد شوند که این کالاها در داخل آسیب جدی وارد می‌سازند.
آسیب‌هایی که در بالا به آن اشاره شد در صورتی رقم می‌خورد که رانت واردات در اختیار برخی از واردکنندگان و دلالان قرار ‌گیرد و این افراد تنها به فکر پر کردن جیب خود باشند. تصور کنید که چه بر سر تولید ملی می‌آید؟ و آیا اصلاً چیزی به نام تولید ملی باقی خواهد ماند؟

بازجویی از مقامات ارشد صهیونیست
به اتهام فساد مالی
پلیس رژیم صهیونیستی از «بنیامین‌بن‌الیعاز» عضوسابق کنست(پارلمان) این رژیم از حزب کار و «گابی اشکنازی» رئیس سابق ستاد مشترک ارتش این رژیم در مقر یگان ۴۴۳ (اداره مبارزه با فساد و جرائم سازمان‌یافته) بازجویی می‌کند. به گزارش خبرگزاری قدس، پلیس این رژیم، بنیامین‌بن‌الیعاز را به اتهام دست داشتن در  فساد مالی و همچنین دریافت رشوه از یک سرمایه‌دار صهیونیست برای خریدن یک منزل گران‌قیمت در شهر اشغالی یافا فراخوانده است. پلیس این رژیم همچنین صدها هزار دلار را در حساب شخصی این صهیونیست در بانک «دیسکونت» در شهر اشغالی قدس بلوکه کرده است. براساس این گزارش، پلیس رژیم صهیونیستی همچنین تحقیقات جنایی خود از «گابی اشکنازی» رئیس سابق ستاد مشترک ارتش و متهم به سوء‌استفاده از موقعیت و اختیارات نظامی‌‌اش را آغاز خواهد کرد.
تلاش فلسطینیان برای پیوستن به سازمان‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی
«ریاض المالکی» وزیر خارجه فلسطین در مصاحبه با تلویزیون فلسطین گفت: ما با پیوستن به سازمان‌ها و کنوانسیون‌های بیشتر برای دستیابی به استقلال کشورمان نزدیک‌تر می‌شویم. «مالکی» افزود: تشکیلات خودگردان به‌دنبال این است که با انجام این اقدامات رژیم صهیونیستی را در مقابل جامعه بین‌الملل پاسخگو کند. وی تأکید کرد: تنها آمریکا و کانادا و رژیم صهیونیستی مخالف تلاش‌های تشکیلات خودگردان برای پیوستن به سازمان‌های بین‌المللی هستند. وزیر خارجه فلسطین همچنین درباره روابط فلسطین با کشورهای عربی گفت: توافقی میان السیسی و ابومازن شده است که ما را به نقش آینده مصر خوشبین‌تر کرده است. پذیرش تشکیلات خودگردان به عنوان ناظر غیرعضو در سازمان ملل در نوامبر سال ۲۰۱۲ راه را برای عضویت فلسطین در نهادهای بین‌المللی باز کرده است.
ساخت پهپادهای انتحاری توسط رژیم صهیونیستی
به گزارش روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» این روزها متخصصان سازمان هوایی رژیم صهیونیستی  در «گوشدان» در نزدیکی تل‌آویو سرگرم ساخت پهپادی انتحاری هستند. از پهپاد جدید صهیونیست‌ها که «هاروپ» نام گرفته است به‌عنوان موشک هدایت‌شونده استفاده می‌شود و این قابلیت را خواهد داشت که خود را به هدف مورد نظر زده و آن را منهدم کند.
نتایج منفی بحران اوکراین بر اقتصاد رژیم صهیونیستی
به گزارش خبرگزاری قدس تیرگی روابط بین آمریکا و روسیه بر سر شبه جزیره کریمه به توقف همکاری‌های اقتصادی رژیم صهیونیستی با روسیه  منجر شده است. دلیل آن هم این است که همکاری رژیم صهیونیستی با روسیه خشم ایالات متحده آمریکا که بزرگترین هم‌پیمان این رژیم بوده، برانگیخته است. کانال هفت تلویزیون رژیم صهیونیستی به‌نقل از مجله آمریکایی «دیفنس‌نیوز» گفت: به دنبال توقف همکاری‌های تجاری رژیم صهیونیستی با روسیه، تل‌آویو حدود یک میلیارد دلار متضرر شده است.
تهدید حماس علیه نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، حسام بدران سخنگوی رسمی جنبش حماس در گفت‌وگو با روزنامه «القدس العربی» خاطرنشان کرد که حماس از مبارزان مقاومت در کرانه باختری و در رأس آنها اعضای گردان‌های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس می‌خواهد به وظایف خود در زمینه حمایت از اسرای اعتصاب غذا در زندان‌های صهیونیستی عمل کنند و نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست را هدف قرار دهند. بدران تصریح کرد که رژیم صهیونیستی برای متقاعد شدن به حل مسئله اسرای اعتصاب غذا در زندان‌های صهیونیستی باید هزینه سنگینی را از طریق ریخته شدن خون نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیستی بدهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>