نسخه متنی | ۶۵۳

سخنگوی سابق شورای نگهبان بیان کرد
نحوه سفارش مقام معظم رهبری به شورای نگهبان
«عباسعلی کدخدایی» سخنگو و عضو سابق حقوقدان شورای نگهبان، در مورد مدیریت رهبری در انتخابات‌ها گفت: اصولاًً دأب مقام معظم رهبری این است که موضوع به نهادهای ذی‌ربط واگذار شود.
وی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم افزود: من در طول مدتی که در شورای نگهبان بودم، دخالت و دستور خاصی را از ایشان نمی‌دیدم.
به جز آنکه تأکید بر اجرای قانون و رعایت قوانین و مقررات شود. اینگونه نیست که شورای نگهبان و هر نهاد دیگری هر روز خدمت ایشان باشند و دستورات ایشان را ببینند که چیست و بخواهند آن را اجرا کنند. شورای نگهبان در قانون اساسی وظیفه‌ای دارد و آن را انجام می‌دهد و اگر جایی لازم باشد شورای نگهبان نظر ایشان را اخذ کند، خب به طریق متعارفی نظر ایشان اخذ و براساس آن نظر عمل می‌شود. یا اگر مقام معظم رهبری نظری داشته باشند، ابلاغ می‌کنند و اطاعت می‌شود. البته این‌ها بسیار نادر است و به‌ندرت اتفاق می‌افتد. مثلاً اگر در وقت انتخابات، گزارش‌هایی از جاهای مختلف به دست ایشان برسد، ایشان گزارش‌ها را به شورای نگهبان و وزارت کشور ارجاع می‌دهند و توصیه‌شان این است که قانون و مقررات رعایت شود و هیچ توصیه دیگری ندارند و هیچ دخالتی در تصمیم‌گیری نمی‌کنند، مگر در زمانی مانند انتخابات یکی دو دوره پیش که بنا بر مصلحتی تشخیص دادند یکی دو نفر که شورای نگهبان، صلاحیت آن دو را احراز نکرد، آنها صلاحیت‌شان احراز شود و آن، رسماً و علناً اعلام شد و شورای نگهبان، هم اعلام کرد و به‌اصطلاح هیچ پشت پرده‌ای وجود نداشت. این اختیارات ولی فقیه است و استفاده شده است. مثلاً در جلسه ۲۶ خردادماه سال ۱۳۸۸ که ما همراه رؤسای ستادها بودیم، در آنجا تصریح کردند که قانون اجرا شود. به شورای نگهبان و وزارت کشور خطاب کردند که قانون اجرا شود، ولی از آن طرف هم کوتاه نیامدند. یکی از اعضای رؤسای ستادها، به اصطلاح رؤسای ستادهای انتخاباتی، اعلام کردند ما می‌دانیم که هیچ‌گونه تقلبی نشده است، ولی برای اینکه مسئله اجتماعی ما حل شود، بگوییم نامزدی که برنده شده است، کنار رود(!) من به‌خوبی این وضعیت را لمس می‌کردم که ایشان شجاعانه در اجرای قانون تأکید دارند.

گزارشی از اقدامات داعش و اهداف آنها در عراق
نقشه داعش در منطقه چیست؟
داعش در نقشه‌ای که بر روی شبکه‌های اجتماعی اینترنتی منتشر کرده، عراق، سوریه، اردن، فلسطین و کویت را جزو قلمرو خود محاسبه کرده است، قلمروی که مدعی است قصد دارد در آن دولت اسلامی برپا کند.
داعش که یک سال پیش و به نام سازمانی وابسته به القاعده، شاخه عراق تشکیل شد، اکنون بر یک پهنه سرزمینی به اندازه یک کشور مسلط شده ‌که از سمت شرق شهر حلب در سوریه تا فلوجه در غرب عراق را شامل می‌شود و اکنون به شهر موصل در بخش شمالی عراق نیز کشیده شده است. برآوردها حاکی از این است که داعش اکنون بین هفت تا ده هزار نیروی مسلح ‌دارد و بر خلاف دیگر گروه‌های مستقر در سوریه، بیش از اینکه بر ساقط کردن حکومت اسد متمرکز باشد، بر اجرایی کردن قوانین و ضوابط خود نظر دارد. باید در نظر داشت که پس از تسلط بر موصل، مسیر تقویت داعش نیز تا اندازه‌ای هموار شده است. تسلط بر بانک‌ها در موصل، به دست‌آوردن بخش زیادی از تجهیزات ارتش عراق در موصل و نیز آزاد شدن ۲۵۰۰ زندانی در موصل و پیوستن آنها به صفوف داعش، باعث تقویت این گروه شده است.
از سوی دیگر، گسترده شدن داعش در یک قلمرو گسترده، سبب کاهش تمرکز آن بر سوریه و نیز از دست رفتن بعضی قلمروهای آن شده است. داعش اکنون در سه جبهه با دولت‌های عراق و سوریه و نیز دیگر گروه‌های شورشی در سوریه در حال جنگ است.
با توجه به اینکه انتخابات عراق انجام شده و هنوز مجلس شکل نگرفته و اختلاف سیاسی عراق در معرفی یک نخست‌وزیر، خلأ سیاسی را در عراق پدید آورده، داعش از این فرصت بهره گرفته و با کمک عناصر حزب بعث و همچنین برخی ژنرال‌های وابسته به رژیم صدام، حرکت خود را آغاز کرده است. هدف بعدی آنها شبیه‌سازی حوادث مصر در دوران محمد مرسی و تغییر ساختار عراق و سرانجام از بین بردن و سرنگونی دولت نوری مالکی است تا بتوانند از دل نیروهای مسلح عراق، یک ژنرال السیسی جدید با نام ناجی ملت عراق ایجاد کنند. آن‌ها می‌خواهند، وضعیت عراق را به وضعیت پیش از ۲۰۰۳ بازگردانند؛ بنابراین، در داخل عراق عوامل حزب بعث، بازماندگان رژیم صدام و برخی ژنرال‌ها در حلب با داعش همکاری کردند.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه
بحران جمعیت در ایران جدی است
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه گفت: نرخ رشد جمعیت با ادامه روند فعلی در آینده به صفر می‌رسد و در این صورت با بحران جمعیت مواجه خواهیم شد. محمدجواد محمودی  گفت: تغییر نگرش، هنجار و رفتار جمعیتی در قشر مرفه و تحصیل‌کرده از جمله شروطی است که باعث فرزندآوری آنان می‌شود. وی با اشاره به اینکه کاهش نرخ باروری قطعاً در آینده مشکلاتی را ایجاد می‌کند، اظهار داشت: توجه به مقوله سالمندی، افزایش مهاجرت‌های بین‌المللی، کم شدن جمعیت کار و… هزینه‌ها و پیامدهایی را در آینده به بار می‌آورد که البته نسبت به یارانه نقدی که ماهیانه پرداخت می‌شود، مبلغ آن کم است. محمودی درباره فعالیت زنان در جامعه گفت: در حال حاضر فعالیت‌های زنان در جامعه نسبت به گذشته تغییر کرده به طوری که درصد بیشتری از آنها تحصیل‌کرده، شاغل و در اجتماع حضور دارند و تمامی این عوامل در کاهش نرخ باروری در جامعه موثر است. وی با اشاره به اینکه باید با حفظ این تغییرات به سمت افزایش موالید در جامعه پیش رویم، گفت: چنانچه جمعیت در جامعه افزایش پیدا کند، در این صورت باید در خصوص رفع مشکل اشتغال، بهداشت و درمان، آموزش، تفریح و… آنها سیاستگذاری‌های ویژه‌ای انجام شود و صرف اینکه بگوییم نرخ رشد موالید افزایش پیدا کند، به‌تنهایی درست نیست. وی گفت: نرخ رشد موالید از سال ۷۹ به کمتر از ۱/۲ رسیده و استمرار پیدا کرده به طوری‌که در حال حاضر در مازندران این نرخ به ۳/۱ درصد رسیده است. بنابراین مشکل باروری، مشکل حادی است که در آینده نتیجه آن را مشاهده می‌کنیم و به صفر و زیر صفر خواهد رسید. رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه با اشاره به اینکه رسیدن نرخ باروری به زیر سطح جانشینی در آینده با چالش روبه‌رو می‌شود، اظهار داشت: کاهش این نرخ یعنی افزایش سالمندان به طوری که در حال حاضر بیش از ۵/۸ درصد جمعیت ما بیش از ۶۰ سال سن دارد یعنی وارد مرحله اول کاهش نرخ باروری شده‌ایم و ادامه همین روند با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شود. به گفته وی، این ترس نباید وجود داشته باشد که سیاست‌های جمعیتی باعث افزایش افسارگسیخته جمعیت می‌شود. هدف این است که تا سال ۱۴۰۵ نرخ باروری را به ۵/۲ فرزند برسانیم.

پایگاه بصیرت تبیین کرد
هدف غرب از تلاش برای محدودسازی تعداد سانتریفیوژهای ایران
به گزارش گروه پرسمان پایگاه بصیرت، خواسته غرب برای محدود کردن تعداد سانتریفیوژهای ایران، یکی از موضوع‌های اختلافی میان ایران و گروه ۱+۵ است؛ از این رو، مقامات این کشورها به مناسبت‌های مختلف از اینکه ایران باید تعداد سانتریفیوژهای خود را محدود کند، سخن می‌گویند که در جدیدترین موضع‌گیری، «لوران فابیوس» وزیرخارجه فرانسه، در آستانه دور اخیر مذاکرات نیز بار دیگر این خواسته را مطرح کرده است. در واقع، غرب از ایران می‌‌خواهد که تعداد سانتریفیوژهای خود را از ۱۹ هزار عدد به حدود ۷ ـ ۸  هزار عدد (و حتی کمتر از چهار هزار عدد) برساند. در پاسخ به این پرسش باید گفت که هدف نهایی غرب در موضوع هسته‌ای ایران، تعطیلی کامل این فناوری در ایران است، اما چون نمی‌توانند این موضوع را به طور مشخص مطرح کنند و بگویند که تعداد سانتریفیوژها باید به صفر برسد، تلاش دارند تا این خواسته خود را با رنگ و لعابی خاص و به عبارت دقیق‌تر، در لفافه مطرح کنند و طرح این خواسته یعنی محدود کردن تعداد سانتریفیوژهای ایران به حدود ۴ هزار عدد دقیقاً در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است. بدین معنا که فناوری هسته‌ای یا باید در مقیاس آزمایشگاهی باشد و یا در مقیاس صنعتی. برای فعالیت در مقیاس آزمایشگاهی، فعالیت تعداد محدودی سانتریفیوژ کفایت می‌کند؛ اما برای فعالیت در مقیاس صنعتی که اتفاقاً مهم‌ترین حوزه فعالیت هسته‌ای است و فعالیت در این حوزه است که می‌تواند سبب جهش در وضعیت صنعتی یک کشور شود، تعداد سانتریفیوژها باید به رقم بالایی برسد (حداقل در حدود ۶۰ هزار عدد) و حالتی بین این دو، یعنی حالتی که ظرفیت آن از مقیاس صنعتی شدن کمتر باشد و از طرفی، بالاتر از مقیاس آزمایشگاهی باشد، در عمل به معنای تعطیلی فعالیت‌های هسته‌ای خواهد بود. به عبارت دیگر، در صورت محدود شدن تعداد سانتریفیوژهای ایران به چهار هزار عدد، توان ایران در زمینه فناوری هسته‌ای در حد R&D یعنی تحقیق و توسعه آزمایشگاهی قرار می‌گیرد و همین امر هم فارغ از چرخه صنعتی و چرخیدن سانتریفیوژها در فضای عملیاتی واقعی عملاًً اتفاق نمی‌افتد و باعث تعطیلی آن هم می‌شود. بنابراین این یک تله است که ایران سانتریفیوژها را کسر کند و در حد آزمایشگاهی داشته باشد؛ اما در عمل صنعتی نباشد، چون اینها در حالت همزمانی و هم‌افزایی پیش می‌روند.

فرصت برآمده از اشتباه محاسباتی داعش
رسول سنایی‌راد
در بررسی و تحلیل وقایع اخیر کشور عراق و جولان تروریست‌های داعش در آن که با سقوط چند شهر و موج گسترده وحشت و ارعاب شهروندان عراقی و نگرانی از پیشروی بیشتر تروریست‌ها همراه بود، باید به چند ویژگی این پدیده توجه داشت:
الف ـ زمان بروز این پدیده ب ـ سابقه و ترکیب نیروهای داعش ج ـ شرایط حاکم بر نیروهای امنیتی و نظامی عراق د ـ شرایط سیاسی حاکم بر نیروهای سیاسی ـ اجتماعی عراق
الف ـ زمان بروز این پدیده: این پدیده درست پس از برگزاری انتخابات در عراق و سوریه اتفاق افتاد که به معنای شکست مخالفان نوری مالکی در عراق و بشار اسد در سوریه و به بن‌بست رسیدن جری‌های معارض در مسیر دموکراسی و ناکامی حامیان خارجی آنان بود. حامیانی که برای به شکست کشاندن مالکی و بشار اسد هزینه های سنگین سیاسی و تبلیغاتی را متحمل شده بودند. به‌علاوه در عرصه میدانی نیز تحولاتی به ضرر نیروهای معارض و تروریست در جریان بود.
ب ـ سابقه و ترکیب نیروهای داعش: داعش که مخفف دولت اسلامی عراق و شام است، یک گروهک تروریستی جدا شده از القاعده است که پس از اشغال عراق با ادعای تشکیل دولت اسلامی در عراق و مبارزه با اشغال تشکیل شد. این گروهک با تکیه بر تفکر تکفیری و اتصال نیروهای چندملیتی تکفیری با بخشی از نیروهای امنیتی و نظامی وابسته به صدام و حزب بعث، استان‌های غربی عراق یعنی همان خاستگاه رژیم بعثی صدام را پایگاه خود قرار داد که عقبه آن به کشورهای سوریه، اردن و عربستان متصل است و امکان دریافت کمک و تردد نیروها برای آن فراهم می‌باشد.
اما جالب اینکه این گروهک بیشتر تلاش خود را به اشغال استان‌های همجوار باعراق و ترکیه معطوف داشت که به لحاظ جمعیتی، مستعد واگرایی از دمشق و از لحاظ سرزمینی هم مثل منطقه دیروالزور دارای منابع آبی و نفتی هستند. همان‌گونه که امروز هم به‌دنبال اشغال مناطقی مانند موصل و کرکوک است که منابع لازم برای تشکیل دولتی جدید را فراهم می‌آورد.
نکته قابل توجه دیگر اینکه سرکرده این گروهک که به نام «ابوبکر بغدادی» شناخته می‌شود فردی عامی است که آمریکایی‌ها وی را در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ دستگیر و زندانی کردند و سپس آزاد شد. گفته می‌شود وی در این مدت با فرا گرفتن آموزه‌های تکفیری از برخی نیروهای دستگیر شده متصل به القاعده، توسط آمریکایی‌ها برای نفوذ به داعش تربیت شده است. علت دستگیری و آزادسازی وی همچنان اسرارآمیز باقی مانده است. همچنین نفر اصلی نظامی داعش یک سرهنگ بعثی است که حتی در ابتدا مورد اعتراض تکفیری‌ها بوده اما به‌تدریج با تغییر رویه و آرایش ظاهری در این جایگاه قرار گرفته است.
جالب اینکه در تحولات اخیر رغد صدام، دختر رئیس‌جمهور بعثی و معدوم عراق ـ صدام معدوم ـ با تشکر از داعش آنان را مجاهد نامیده و با تشکر از کشورهای عربستان و قطر در حمایت از داعش اعلام آمادگی کرده که به عنوان اولین زن مجاهد در استان الانبار عراق به آغوش داعش برود.
ج ـ شرایط حاکم بر نیروهای امنیتی و نظامی عراق: باوجود اینکه انتظار می‌رفت با سقوط رژیم بعثی صدام ساختار نظامی و امنیتی دچار تغییرات اساسی شود، اما با اصرار اشغالگران این ساختار باقی ماند و حتی بخشی از نیروهای وابسته به حزب بعث در جایگاه‌های راهبردی و موثر باقی ماندند. این در حالی بود که بخشی از آنان هم به گروهک‌هایی چون داعش پیوسته‌اند که سابقه همکاری و رفاقت بین این دو بخش نتیجه‌اش پدید آمدن نوعی ارتباط است.
به‌علاوه نحوه توزیع نیروها، شرایط موزاییکی پدید آورده که خلأها و شکاف‌هایی را بین نیروها یا خط و حد استقرار آنان موجب شده که اجازه بهره‌برداری از آن را به معارضان می‌دهد. همین شرایط موجب شده که باوجود حضور گروه‌های بعثی و تکفیری در مناطقی مانند الانبار و فلوجه ارتش، پلیس و نیروهای امنیتی از پاکسازی و تصرف آن خودداری نمایند.
د ـ شرایط حاکم بر نیروهای سیاسی ـ اجتماعی: نیروهای سیاسی ـ اجتماعی آزاد شده از دیکتاتوری صدام، امروز در رقابت‌های سیاسی برخی الزامات کشور چند قومیتی عراق را نادیده گرفته و به سهم‌خواهی برآمده‌اند. به علاوه حضور چند قرنی اقلیت اهل سنت در قدرت و اتکای آنان به سابقه قدرت قبلی و حمایت کشورهای خارجی و دخالت بیگانگان نیز به پیچیدگی شرایط افزوده است. لذا در حالی که کردها با مالکی بر روی درآمدهای نفتی و محدوده سرزمینی به چانه‌زنی و حتی جدال و چالش رو آورده بودند، برخی جریانات سنی هم با فراموشی الزامات دموکراتیک و حتی امنیتی به‌دنبال سهم‌خواهی بیشتر از قدرت بوده و میدان جولان را برای امثال طارق الهاشمی فراهم می‌ساختند و امثال النجیفی در حالی که در قدرت حضور دارد، از نیروهای واگرا و مخالف مستقر در الفلوجه و الانبار حمایت علنی می‌کند.
در بین شیعیان نیز نوعی رقابت و حتی اختلاف پدید آمده و فراموشی از شرایط عراق آنان را گرفتار سرگرمی به امور فرعی ساخته است. نتیجه چنین شرایطی پدید آمدن شکاف‌های چندگانه و سرگرم شدن به اختلافات و منازعات بیهوده و غفلت از خطر تکفیری‌ها و بعثی‌ها بوده که در واقع فرصتی برای گروهک‌هایی امثال داعش فراهم کرده است.
این در حالی است که همسایگی عراق با کشور سوریه، اردن، ترکیه و عربستان عقبه مناسبی برای میدان مانور و شرایط برخورداری از حمایت‌های پولی، تسلیحاتی قدرت‌های رقیب دولت نوری مالکی و پوشش رسانه‌ای به نفع داعش را فراهم آورده است. به‌گونه‌ای که در تحولات اخیر داعش هم تسلیحات مدرن و به روز در اختیار داشت و هم امکانات پشتیبانی آن نشان‌دهنده حمایت مالی بالای حامیان خارجی بود.
به این ترتیب تحولات عراق را باید فراتر از قدرت یک گروهک تروریستی دانست که علاوه بر حمایت و پشتیبانی بیگانگان، مواردی چون؛ ضعف توان امنیتی و دفاعی در داخل، نفوذ عناصر وابسته در ساخت قدرت و سرگرمی به منازعات و سهم‌خواهی قدرت، زمینه بهره‌برداری این گروهک را فراهم کرده است. ضمن آنکه تحولات سه ساله اخیر سوریه نیز در قدرت‌یابی این گروهک و کسب حمایت‌های گسترده از کشورهای مخالف بشار اسد و نوری مالکی موثر بوده است.
با این نگاه، پیشروی داعش در عراق و دست زدن آن به جنایت‌های سنگین و بهره‌گیری از تروریسم وحشی فرصت مناسبی پدید آورده تا دولت قانونی عراق نسبت به استحکام‌بخشی به ساخت قدرت اقدام کند.
اقداماتی چون:
۱ـ اصلاح ساختاری ارتش، پلیس و دستگاه امنیتی و خلع مسئولیت از عناصر وابسته به رژیم بعثی گذشته.
۲ـ پاسخگویی منطقی و قانونی به مطالبات قومیتی و مشارکت دادن آنان در قدرت.
۳ـ کنترل مرزها و پایان دادن به هرج‌ومرج و جدایی‌طلبی در مناطق غربی این کشور.
۴ـ به‌کارگیری ساختاری و سازمان‌یافته نیروهای مردمی برای اعمال حاکمیت ملی و تأمین امنیت و ثبات در کشور.
۵ـ یکپارچه‌سازی توان دفاعی و امنیتی کشور و پر کردن خلأهای دفاعی و امنیتی.
به احتمال قوی عبور از بحران اخیر اگرچه خساراتی را متوجه دولت عراق خواهد کرد، اما می‌تواند فرصتی برای تغییرات لازم به تأخیر افتاده جهت برطرف کردن مسائل و خلأهایی باشد که فشار بیگانگان در دوران اشغال و نفوذ وابستگان به رژیم قبل و یا مزدوران بیگانه پدید آورده است.
اخبار مبتنی بر همگرایی بین گروه‌های سیاسی، همکاری دولت اقلیم کردستان با دولت مرکزی در مقابله با داعش و هجوم نیروهای مردمی برای دفاع در برابر تروریست‌ها حاکی از پدید آمدن فرصت برای تغییر است که اشتباه محاسباتی داعش و حامیان خارجی آن، زمینه‌ساز چنین فرصتی شده‌اند. بازی خطرناک داعش و حامیان بیگانه‌اش می‌تواند مقدمه پایان دادن به حیات داعش در منطقه باشد.

چرا دشمنان از ایران نگران هستند؟
آقای «فهمی الهویدی» نویسنده مشهور مصری دو سال پیش در مقاله‌ای نوشته بود: «زمانی که ما کمپ دیوید را با اسرائیل و آمریکا امضا کردیم و متحد آمریکا شدیم، ایران انقلاب کرد و شد مبارز در برابر آمریکا. امروز بعد از سی‌وچند سال در قاهره دو میلیون نفر در قبرستان‌ها و در خیابان‌ها می‌خوابند و ایران ماهواره به هوا می‌فرستد.» آقای جلیلی با بیان نکته فوق گفت: «به همین دلیل است که دشمنان ما نگران هستند. امروز آمریکایی‌ها خودشان بیان می‌کنند که ایران یک قدرت منطقه‌ای است. آنها خودشان بیان می‌‌کنند که ما نگران این هستیم که ایران نشان داده است که نه تنها می‌شود بدون آمریکا پیشرفت کرد، بلکه با مبارزه با آمریکا هم می‌شود پیشرفت کرد. یکی از همان نویسندگان آمریکایی چند وقت پیش نوشته بود که تمام رؤسای جمهور آمریکا از کارتر تا اوباما همه این‌ها در یک جمله با حضرت امام متفق‌القول هستند که: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.»

«دا» افغانی‌ها را رمان‌خوان کرد
بر اساس آمار موزعان و فعالان نشر افغانستان تاکنون نزدیک به ۱۰ هزار نسخه از کتاب «دا»‌ در افغانستان و در شهرهای مختلف این کشور به فروش رفته است. این کتاب‌ها طی چهار سال گذشته و به مرور وارد افغانستان شده‌اند.
سناریوی کاهش جمعیت شیعیان
«نبیل رجب» رئیس مرکز حقوق بشر بحرین از یک توطئه حساب‌شده علیه شیعیان بحرین خبر داد و گفت: هیچ خانواده شیعه بحرینی وجود ندارد که یک بازداشتی، شهید و یا آواره در آن وجود نداشته باشد و سیاست‌های نظام، دائماً شیعیان را هدف قرار گرفته است. وی افزود: روند اعطای تابعیت، فقیر کردن و بیکار شدن از کار یک سناریوی برنامه‌ریزی شده است، هنگامی‌که که انسان کار نداشته باشد ازدواجش به تأخیر می‌افتد، هنگامی که ازدواج به تأخیر بیفتد انسان دیر صاحب فرزند می‌شود و این روند در کاهش شدید جمعیت (شیعه) اثر می‌گذارد، در حال حاضر سن ازدواج در بحرین بالا رفته و تعداد فرزند از چهار تا به دو تا رسیده است و این آمار نیز در حال کمتر شدن است.

متأسفانه کوتاه آمده‌ایم
آیت‌الله صافی گلپایگانی با اشاره به اهتمام دیگران نسبت به ترویج عقاید و مکتب‌های باطل خود گفت: آنها عقاید باطل خود را با صرف بودجه‌های کلان مادی تبلیغ و ترویج می‌کنند، اما متأسفانه ما که مکتب حق و دارای معارف غنی دینی هستیم، این‌گونه اهتمام نداریم و نسبت به این امر کوتاهی می‌شود. ببینید بودجه‌هایی که برای اموری مانند ورزش و مراکزی که ارزش‌های اسلامی در آنها رعایت نمی‌شود و برای مملکت و جامعه هم مفید نیستند، بلکه در بعضی اوقات به عفت عمومی جامعه و کرامت انسانی ضربه می‌زنند، صرف می‌شود، اگر مقداری از آن برای ترویج معارف دین هزینه شود، چه اتفاق بزرگی می‌افتد. متأسفانه کوتاه آمده‌ایم. ما که ادعای‌مان این است که جمهوری اسلامی تشکیل داده‌ایم باید از همه بیشتر به ترویج معارف اسلام توجه کنیم.

نقش نامزد اصولگرا در پیروزی روحانی
«محمدجواد حق‌شناس» عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در اولین سالگرد پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲ گفت: آقای دکتر ولایتی با اینکه می‌دانست در انتخابات رأی ندارد در رقابت‌های انتخاباتی باقی ماند و می‌توان گفت حتی ماندن او در رقابت‌ها را می‌توان با کناره‌گیری عارف از رقابت‌ها مقایسه کرد که هر دو نقش پررنگی در پیروزی آقای روحانی داشتند.

مردمی که داعشی‌ها را ندیده فرار می‌کردند
ناظم دباغ، نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در مورد چرایی پیشروی‌های داعش در برخی از مناطق عراق گفت: در برخی مناطق که داعش تصرف کرده، تعداد نیروهای مسلح، ارتشی و امنیتی عراق بالای صدهزار نفر هستند و می‌گویند کل نیروهای داعش سه تا شش هزار نفر بیشتر نیستند. در برخی مناطق که تصرف شد، تعداد نیروهای داعش از ۶۰ تا ۱۰۰ نفر بیشتر نبودند. به‌طور صددرصدی، داعش عوامل نفوذی زیادی در ارتش داشت، البته نه فقط در نیروهای معمولی ارتش، بلکه در میان فرماندهان ارتش. چون اگر این طوری نبود حداقل یک مقاومتی صورت می‌گرفت. برخی آوارگانی که امروز به اقلیم کردستان آمدند و مستقر شدند، وقتی سوال می‌شود می‌گویند ما داعش را ندیدیم. خوب چرا فرار کردید، وقتی داعش را ندیدید؟! اسامی‌ در پایگاه‌های خبری منتشر شده که سه فرمانده بزرگ ارتش در منطقه با داعش همکار بودند.

مشاور هاشمی خواستار برکناری برخی وزرا شد
«قدرت علیخانی» مشاور هاشمی رفسنجانی خواستار برکناری برخی وزرا شد و گفت: در عرصه سیاسی برخی گلایه‌هایی مشاهده می‌شود که بیشتر به دلیل عدم همراهی برخی وزراست که بعضاً همراه با شعارهای دولت نیستند و برخی مواقع به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور تنهاست. مردم به رفتارهای بعضی وزرا خوش‌بین نیستند و شاید اکنون زمان مناسبی باشد تا رئیس‌جمهور در انتخاب این افراد، تجدیدنظر کند و هر کس را که همراه این دولت نبوده و خوب عمل نکرده و نتوانسته مردم را به سوی برنامه‌های این دولت جذب کند، کنار بگذارد و مسئولانی شایسته جایگزین کند که حداقل حاضر باشند برای تحقق وعده‌های مورد نظر مردم هزینه بدهند.

میهمانان خارجی شهید مطهری
«آثار پدرت مرا تکان داد.» این اولین سخن پروفسور چارلز تالیافرو، فیلسوف دینی مشهور و میهمان ویژه همایش بین‌المللی اندیشه‌های فلسفی شهید مطهری خطاب به من بود که مدتی پیش ترجمه چند کتاب استاد برایش ارسال شده بود. پروفسور گوئن دیکسون، استاد دانشگاه لندن با ملاحظه ترجمه کتاب مقدمه‌ای بر جهان‌بینی اسلامی در مقاله خود آورده بود که «دیدگاه مطهری درباره توحید، جهانی از بینش و بصیرت است.» یکی از میهمانان اصلی در پایان همایش تأکید می‌کرد که وظیفه خود می‌دانم مطهری را به غرب معرفی کنم و دیگری پیشنهاد تشکیل همایش بعدی در دانشگاه متبوع خود را می‌داد. حجت‌الاسلام دکتر محمد مطهری با بیان مطالب فوق سفر پروفسور کلی جیمز کلارک به مشهد که به جنجال تبدیل شد را مورد انتقاد قرار می‌دهد و می‌گوید: میان ما مسلمانان در مورد مسائل مختلف اختلاف نظر وجود دارد. چطور توقع داریم که یک مسیحی و یا یک فیلسوف خارجی اختلاف فکری اساسی با ما نداشته باشد؟

رأی سوری‌ها چه کسانی را توبیخ کرد؟
یک سناتور ایالت ویرجینیا در پیامی به بشار اسد گفت: من از اظهارات ناشایست کری درباره انتخابات عذرخواهی می‌کنم. آدم عاقل نمی‌تواند انتخاباتی را که سه‌چهارم رأی‌دهندگان به پای صندوق‌های رأی آمدند و شخصی را با آرای بالا انتخاب کردند، نادیده بگیرد. سناتور بلک تصریح کرد رأی‌دهندگان سوری با حضور خود در انتخابات، جهادی‌های خشونت‌طلب را به شدت توبیخ کردند. همچنین این انتخابات بیزاری و تنفر سوری‌ها از قطع‌کنندگان سرها و اعدام‌های علنی و آدم‌خوارها و کشتارها را ثابت کرد.

نادرترین مسئول ایرانی!
در حالی که فرهنگ عذرخواهی در میان بسیاری از مسئولان ایرانی وجود نداشته و در مواقعی که حادثه‌ای رخ می‌دهد، هیچ کدام از این افراد اشتباه و کم‌کاری خود را نپذیرفته و به دلیل نداشتن نظارت دقیق بر مسئولیت خود از کار استعفا نمی‌دهند، در حادثه قطار تهران ـ مشهد مسئولی پیدا شده که ضمن عذرخواهی از مردم به دلیل کم‌کاری و نقصان در انجام وظایفش از سمت خود استعفا داده است.  امیرحسن تاوپور، مدیر کل راه‌آهن شمال شرق کشور، اولین مسئول ایرانی بوده که با پذیرفتن اشتباهش از سمت خود استعفا داده و هم‌اینک در رسانه‌های اجتماعی به عنوان الگوی جدیدی در این زمینه به مردم و دیگر مسئولان معرفی شده است.

بهترین‌الگو‌ی ‌اخلاق جامعه ما
سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی، در مراسم اختتامیه دهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت اظهار کرد: اخلاق و سبک زندگی مهدوی اسوه‌ای به نام حضرت رسول‌الله(ص) دارد و در رأس آنها علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) و اهل بیت پیامبر و ائمه معصومین(علیهم‌السلام) هستند. وی گفت: در زمان ما امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی سفارش حضرت صاحب‌الزمان(عج) هستند که اسوه اخلاق و سبک زندگی مهدوی به‌شمار می‌روند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: بهترین راهنما برای اخلاق و سبک زندگی مهدوی اخلاق و سبک زندگی امام(ره) و حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای است. وی بیان کرد: به نمایندگی از میلیون‌ها بسیجی ابراز می‌کنم که اخلاق و سبک زندگی مهدوی یک کلمه است و آن هم جانم فدای رهبر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>