نسخه متنی | ۶۵۳

امام خامنه‌ای در دیدار رئیس، مدیران و محققان جهاد دانشگاهی تاکید کردند
ضرورت تقویت و تثبیت عناصر جوان انقلابی در دانشگاه‌ها از طریق حرکت علمی
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس، مدیران، پژوهشگران و محققان جهاد دانشگاهی، لازمه ادامه صحیح و پرشتاب حرکت علمی کشور را، «کار و مدیریت جهادی» و تقویت روحیه «ما می توانیم» با حفظ جهت‌گیری‌های انقلابی و اسلامی و ترسیم دقیق جایگاه و وظایف، در چارچوب نقشه جامع علمی دانستند و تأکید کردند: هدف‌گذاری حرکت علمی کشور باید افزایش دانش جهانی از طریق تولید فرآورده‌های جدید و ناشناخته دانش بشری در چارچوب ارزش‌های انسانی باشد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار با گرامیداشت «روز جوان»، مهم‌ترین ویژگی جهاد دانشگاهی را برخورداری از نیروی جوان و در عین حال متخصص و دارای تفکر جهادی برشمردند و گفتند: جهاد دانشگاهی، نهادی مهم است، زیرا هم با دانشگاه به عنوان سنگر علم و مرکز پیشرفت علمی کشور مرتبط است و هم دارای تلاش جهادی است و در مقابل موانع و مزاحمت‌ها از حرکت نمی‌ایستد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای با تأکید بر اینکه پرهیزکاری، نیت الهی و توکل به خداوند متعال، از لوازم تلاش و حرکت جهادی است، افزودند: چنین تفکر و روحیه‌ای در کارهای علمی، موجب عنایت پروردگار و باز شدن راه‌ها به سوی پیشرفت علمی خواهد شد.
ایشان در همین خصوص به شبهه‌ای اشاره کردند و گفتند: ممکن است برای برخی این سؤال پیش بیاید که اگر تقوای الهی زمینه‌ساز پیشرفت علمی است، پس چگونه برخی دانشمندان که تقوا نداشتند و حتی به خدا هم معتقد نبودند، توانسته‌اند به پیشرفت‌های علمی دست پیدا کنند؟
معظم‌له برای پاسخ به این پرسش، به وعده الهی در قرآن کریم مبنی بر اینکه هر فردِ برخوردار از تلاش و پشتکار، به محصول و هدف مورد نظر در مسیر حرکت خود، خواهد رسید، اشاره کردند و افزودند: اما میان کیفیت محصول و پیشرفتی که در چارچوب تلاش با جهت‌گیری الهی و حرکت در مسیر غیرخدایی به دست می‌آید، تفاوت اساسی وجود دارد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در تبیین این تفاوت گفتند: امروز با وجود پیشرفت‌های گسترده علمی در عرصه‌های مختلف، خطرات، ضررها، انحطاط‌ها و قدرت‌طلبی‌هایی نیز برای بشریت به‌وجود آمده و این آفات انسان‌ها را دچار رنج‌ها و گرفتاری‌های فراوانی کرده است.
ایشان خاطرنشان کردند: اگر تلاش‌ها و حرکت‌های علمی در چارچوب جهت‌گیری‌ها و تقوای الهی باشند، قطعاًً نتایج و محصولات آنها، از ضررها و فجایع به دور و برای بشریت نافع خواهند بود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: با چنین دیدگاهی می‌توان نتیجه گرفت که دستاوردهای علمی مجموعه دانشگاهی و تحقیقاتی کشور در ۳۵ سال گذشته، قطعاًً از دستاوردهای ۳۵ سال بدون شرایط و روحیه جهادی، بیشتر و با کیفیت‌تر است.
پر کردن شکاف و فاصله علمی، نیازمند حرکت جهادی
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای خاطرنشان کردند: بر همین اساس اگر این حرکت علمی ۱۵۰ سال دیگر نیز ادامه یابد، پیشرفت‌ها و دستاوردهای ملت ایران، به مراتب بیشتر از حرکت علمی کشوری همانند آمریکا،  در ۱۵۰ سال گذشته خواهد بود.
ایشان با اشاره به فاصله روزافزون علمی دنیای غرب با کشورهای شرقی و آسیایی، تأکید کردند: پُر کردن این شکاف و فاصله علمی، نیازمند حرکت جهادی است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی نیت خالص، ارتباط با خداوند، خشوع در مقابل پروردگار و زاویه پیدا نکردن با اهداف الهی را از پایه‌های اصلی حرکت و مدیریت جهادی برشمردند و افزودند: اگر این روحیه به‌وجود آمد، خداوند در همه میدان‌ها اعم از مدیریت کشور و مدیریت علمی، سیاسی، اجتماعی و تعاملات جهانی کمک خواهد کرد و راه‌ها را بر روی بندگان خود خواهد گشود.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، تقویت روحیه خودباوری و «ما می‌توانیم» را از ضروریات حرکت جهادی دانستند و گفتند: متأسفانه در سال‌های متمادی تلاش شد تا به ایرانی تلقین شود که «نمی‌تواند»، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، امام بزرگوار(ره)، روحیه «ما می‌توانیم» را وارد  فرهنگ و ادبیات سیاسی و انقلابی کشور کرد و نتیجه آن اکنون، به‌صورت بروز توانایی‌های ملت ایران، در عرصه‌های گوناگون، قابل مشاهده است.
تزریق روحیه خودباوری پس از پیروزی انقلاب اسلامی
ایشان خاطرنشان کردند: با وجود تزریق روحیه خودباوری در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اما همچنان ریشه فرهنگ غلط «ما نمی‌توانیم» قلع و قمع نشده است و متأسفانه هنوز عده‌ای در زمینه‌های مختلف، نگاه به بیگانگان و پیشرفت‌های علمی، سیاسی، نظامی و مادی آنها دارند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در همین خصوص یک نکته را متذکر شدند و گفتند: «ما می‌توانیم»، به معنای اِبا داشتن از فراگیری علم و دانش از دیگران و صاحبان پیشرفت‌های علمی نیست، اما آنچه که باید توجه کرد، آموختن دانش است و نه گرفتن دانش به همراه ارزش‌ها و جهت‌گیری‌های غلط آنها.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای تأکید کردند: در موضوع حرکت و پیشرفت علمی، آنچه که باید به عنوان هدف مد نظر قرار گیرد، افزودن بر دانش جهانی و تولید فرآورده‌های جدید دانش بشری است.
ایشان گفتند: امروز ما به واسطه پیشرفت‌های علمی کشور، می‌توانیم برخی از پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین فناوری‌های دنیا را بسازیم که مایه افتخار است، اما این پیشرفت‌ها قبلاًً به‌وسیله دانشمندان دیگر کشورها به دست آمده، بنابراین باید به دنبال تولید محصولات جدید علمی باشیم که دانش بشری تاکنون نتوانسته است آنها را به دست آورد و دارای آثار مخربی هم برای بشریت نباشند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در همین خصوص به دانش هسته‌ای به عنوان یکی از پیشرفت‌های مهم و پیچیده علمی بشریت اشاره کردند و افزودند: این دانش، با وجود اهمیت بالایی که دارد، اما زمینه‌ساز تولید سلاح مخرب اتمی شده که صددرصد بر ضد بشریت است.
معظم‌له خاطرنشان کردند: ما باید در مسیر پیشرفت علمی خود به‌دنبال کشف ناشناخته‌های علمی باشیم که زندگی انسان‌ها را متناسب با ارزش‌های انسانی، ارتقا دهد و در عین حال آثار مخربی برای بشریت نداشته باشد.
شکل‌گیری جهاد دانشگاهی براساس تفکر انقلابی
ایشان در ادامه سخنان خود به شکل‌گیری جهاد دانشگاهی براساس تفکر انقلابی اشاره کردند و گفتند: باید جهت‌گیری و مسیر انقلابی جهاد دانشگاهی حفظ شود و نباید گذاشت این مرکز مهم علمی گرفتار آسیب‌های ناشی از پیچ و خم‌های سیاسی و «چپ‌روی‌ها» و «راست‌روی‌های» غلطِ عرصه سیاسی شود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی یکی از آسیب‌های فراز و فرودهای محیط‌های سیاسی را دگردیسی برخی افراد دانستند و افزودند: افرادی که روزی با انگیزه‌های تند انقلابی حرکت می‌کردند، اکنون دیدگاه‌های آنها ۱۸۰ درجه تغییر کرده و حتی بیّنات انقلاب اسلامی برای آنها نامفهوم است. باید مراقب بود، این خصوصیات به مجموعه جهاد دانشگاهی راه پیدا نکند.
حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، مسئولان جهاد دانشگاهی را به استفاده از جوانان انقلابی و تقویت و تثبیت عناصر جوان انقلابی در دانشگاه‌ها از طریق حرکت علمی توصیه و خاطرنشان کردند: یک نمونه از عناصر مؤمن، انقلابی و تأثیرگذار در حرکت علمی کشور، مرحوم دکتر کاظمی است که با ایمان و اخلاص خود، توفیقات زیادی را در مؤسسه رویان به دست آورد و دانشمندان برجسته‌ای را نیز تربیت کند.
ایشان تأکید کردند: یکی از مهم‌ترین کارها، در جهاد دانشگاهی تربیت شخصیت‌های مؤمن و برجسته علمی، با جهت‌گیری‌های انقلابی و دلبسته به آرمان‌های انقلاب است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم تدوین چشم‌انداز میان‌مدت و بلندمدت جهاد دانشگاهی در چارچوب جایگاه و وظایف این مجموعه در نقشه جامع علمی کشور، افزودند: مسئولان جهاد دانشگاهی باید با یک کار علمی و دانش‌بنیان، تعریف صحیحی از نحوه تعامل با دستگاه‌های مختلف و مدیریت این تعامل ارائه دهند تا براساس یک هدف‌گذاری دقیق بتوانند خانه‌های مربوط به خود را در جدول بزرگ نقشه علمی کشور، به درستی پُر کنند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پایان تأکید کردند: جهاد دانشگاهی باید با پرهیز از کارهای جزئی، به سراغ کارهای اساسی و عمیق‌تر برود.

خردادی پر از انتخابات و حماسه یازدهم
مطابق زمان‌بندی برخاسته از قوانین بالادستی قانون اساسی، ادوار انتخابات ریاست‌جمهوری از دوره ششم به بعد هر چهار سال یک‌بار در خردادماه برگزار می‌شود که تعیین زمان دقیق آن بر عهده شورای نگهبان و وزارت کشور است. حاصل این برنامه‌ریزی ثبت روزهای ماندگاری در خردادماه شده است که تجلی حماسه باشکوه ملت ایران در پای صندوق‌های رأی است. اما حماسه ۲۴ خرداد دارای ابعاد ممتازی بود که جا دارد در سالگرد این حماسه باشکوه بار دیگر مورد بازخوانی قرار گیرد و دستاوردهای آن برجسته شود. در همین رابطه می‌توان به موارد زیر توجه کرد:
۱ـ یکی از دستاوردهای مهم و موفقیت‌آمیز جمهوری اسلامی توانایی و دارا بودن قدرت لازم برای عبور از چالش‌هایی است که نظام‌های سیاسی دیگر را با بحران‌هایی جدی در حوزه مشروعیت و کارآمدی مواجه می‌سازد. یکی از این چالش‌ها در انتخابات سال ۸۸ خودنمایی کرد که بخشی از جریان‌های سیاسی کشور و بدنه اجتماعی آنان با واگرایی و خطای راهبردی فرصت را برای بهره‌برداری بیگانگان فراهم آوردند.
بیگانگان انتظار داشتند که نظام اسلامی در برابر این ضربه قد علم نکند و در انتخابات بعدی با بحران مشروعیت مواجه شود؛ اما نظام اسلامی با نصرت الهی و تدبیر و هدایت حکیم فرزانه انقلاب اسلامی و بصیرت و آگاهی ملت در صحنه، در کمترین زمان و با حداقل هزینه توانست سربلند از این چالش عبور کند و دو سال بعد در اسفندماه سال ۱۳۹۰ انتخابات باشکوه نهمین دوره مجلس شورای اسلامی را با مشارکت حداکثری ۶۴ درصدی (بیش از انتخابات مجلس هفتم و هشتم) برگزار کند. حماسه بعدی در ۲۴ خردادماه سال ۱۳۹۲ محقق شد و حضور بیش از ۷۰ درصدی ملت حکایت از آن داشت که نظام اسلامی بدون هیچ تزلزلی توان مدیریت چالش‌ها و بحران‌ها را دارد و این در حالی بود که بیگانگان و ضدانقلاب منتظر بودند تا شاهد قهر ملت با صندوق‌های رأی باشند و کاهش رأی را جشن بگیرند و به چماقی برای تهدید نظام اسلامی و ملت ایران تبدیل کنند!
۲ـ مسئله دیگر موضوع سلامت انتخابات و تردیدی بود که شکست‌خوردگان فتنه‌گر سال ۸۸ با به‌کارگیری ده‌ها رسانه و میلیون‌ها دلار پول در طول چهار سال در اذهان عمومی ایجاد کرده بودند. بازندگان انتخابات ۸۸، وقتی با عدم اعتماد ملت مواجه شدند، با دروغ بزرگ تقلب که رمز آشوب‌های خرداد ۸۸ بود به میدان آمدند تا قانون اساسی، نظام انتخاباتی و نهادهای نظارتی و اجرایی کشور که محصول خون هزاران شهید این سرزمین است را نامشروع جلوه دهند، اما آنچه در انتخابات خردادماه ۹۲ تجلی یافت، رسوایی شکوهمند فتنه‌گران و برهان قاطعی بر سلامت انتخابات در بزرگ‌ترین مردم‌سالاری دینی دنیا بود.
جالب آن است که نامزد منتخب تنها با حدود هفت دهم درصد رأی بیشتر از حدنصاب، در انتخابات مرحله اول توانست پیروز صحنه رقابت انتخاباتی شود! و این در حالی بود که فتنه‌گران سال ۸۸ مدعی تقلب نزدیک به ۱۱ میلیونی در انتخابات بودند! به واقع، انتخاب آقای روحانی با اضافه رأیی در حدود ۲۷۰ هزار نشان داد که نظام انتخاباتی جمهوری اسلامی در عالی‌ترین سطح از سلامت است و ادعاهای دروغین تقلب در انتخابات آنقدر بی‌بنیان و واهی است که محلی از اعراب ندارد. روند انتخابات سال ۹۲، ساده‌دل‌ترین هواداران فتنه ۸۸ را که ممکن بوده فریب سران فتنه را خورده باشند، به این حقیقت راهنمایی کرد که ادعای تقلب، فریبی بیش نبوده است!
۳ـ یکی از مولفه‌های بنیادین و شرط لازم توسعه سیاسی در نظام‌های مردم‌سالار، بالا بودن میزان مشارکت سیاسی ملت است؛ اما این شرط لازم نیازمند شرط کافی دیگری است که از آن تحت عنوان نهادینه شدن رقابت سیاسی یاد می‌کنند. بحمدالله نظام مردم‌سالار جمهوری اسلامی در این زمینه نیز از شاخصه‌ها و ترازهای بالایی برخوردار است که تجلی عینی آن را در رقابت‌های انتخاباتی جدی و فراگیر ۲۴ خرداد ۹۲ مشاهده کرد.
۴ـ ملاحظه دیگر، اخلاقی نگه داشتن فضای رقابت‌های انتخاباتی و عدم تخریب و سیاه‌نمایی و هجمه به رقبا و پایبندی بازیگران به اصول اخلاق سیاسی بود که انتخابات برگزار شده در این زمینه نیز نمره بالاتری از انتخابات گذشته گرفت. برگزاری سه مناظره زنده تلویزیونی با کمترین تنش و بداخلاقی سیاسی، حکایت از اخلاقی بودن رقابت انتخاباتی ریاست‌جمهوری یازدهم داشت.
سخن آخر آنکه بسیاری از فرصت‌طلبان همواره تلاش کردند تا روزهای ماندگار ایران زمین را به نفع خود مصادره کنند، اما نباید فراموش کرد که حماسه ۲۴ خرداد و دیگر حماسه‌های سرزمین بزرگ ایران تنها متعلق به ملت بزرگ آن است و فرصت‌طلبان آب در هاون می‌کوبند!

برای اینکه آزاد باشیم…!
نکته: می‌گویند کریم‌خان زند، غلامی داشت به نام «سرو» که به علایق‌ دنیوی پشت‌ پا زده بود و هر چه به دستش می‌رسید فوری می‌بخشید. روزی کریم‌خان او را نصحیت کرد که از این پس باید هر چه داری برای خودت پس‌انداز کنی. سرو گفت: من از میان مال دنیا به غیر از دیوان حافظ به چیز دیگری علاقه ندارم. کریم‌خان گفت: برو همان دیوان حافظ را بیاور تا برایت فالی بگیرم، خواهی دید که حافظ نیز تو را به همین نحو نصحیت خواهد کرد. سرو رفت و دیوان حافظ را آورد. چون گشودند، غزلی آمد که یک بیتش این بود:
زیر بارند درختان که تعلق دارند/   ای خوشا سرو که از بند غم آزاد آمد
نظر:  بسیاری از مشکلات ما، به دلیل وابستگی زیادمان به تعلقات دنیوی و حرص و طمعی است که داریم. آزاد بودن از تعلقات دنیوی، آزادی‌های زیادی را برای‌مان به ارمغان می‌آورد که مهم‌ترین آن‌ها، همان آزادگی انسان در برابر زورگویان است. تعلقات دنیوی، بندگی انسان را به‌دنبال دارد و شامل بندگی مال، بندگی پست و مقام و نیز  بندگی زن و فرزند و… است که همه ناشی از تعلقات مادی و دنیوی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>