نسخه متنی | ۶۵۳

«داعش» را بهتر بشناسیم
گروهک تروریستی داعش ابتدا این‌گونه معرفی شد که از ادغام بین «دولت اسلامی» وابسته به شبکه القاعده که اکتبر سال ۲۰۰۶ میلادی به وجود آمد و گروه تکفیری مسلح در سوریه معروف به «جبهه النصره» تشکیل شده است، اما جبهه النصره به سرعت این ادغام را که «ابوبکر بغدادی» یکی از رهبران «دولت اسلامی عراق» اعلام کرده بود، تکذیب شد. پس از گذشت دو ماه از این قضیه، «ایمن الظواهری» رهبر شبکه القاعده دستور داد این ادغام ملغی شود، اما بغدادی این روند را ادامه داد تا اینکه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به یکی از گروه‌های تروریستی اصلی تبدیل شد که در سوریه و عراق، آدم‌کشی و ویرانگری می‌کند. داعش حروف اختصاری «دولت اسلامی عراق و شام» است، اما در مناطق تحت کنترل داعش در سوریه از نام «دولت» برای داعش استفاده می‌شود و هرکس از کلمه داعش استفاده کند، هفتادوپنج ضربه شلاق مجازات اوست. داعش یک گروه مسلح تروریستی است که اندیشه سلفی جهادی (تکفیر) را پیشه خود کرده است و هدف سازمان‌دهندگان داعش نیز بازگرداندن چیزی است که آنان آن را «خلافت اسلامی و اجرای شریعت» می‌نامند و عراق و سوریه نیز جولانگاه عملیات داعش است. با توجه به این مطالب، داعش چیست؟

ریشه‌ها و فرایند تأسیس داعش در عراق
با وجود آنکه این گروه به‌تازگی در سوریه پا به عرصه گذاشته است، اما یک تشکیلات جدید نیست، بلکه قدیمی‌ترین تشکیلات در بین همه گروه‌های مسلح برجسته در سوریه و در منطقه است.
ریشه‌های تشکیل داعش به سال ۲۰۰۴ میلادی باز می‌گردد زمانی که ابومصعب زرقاوی (سرکرده القاعده در عراق) گروهی به نام «جماعت توحید و جهاد» را تشکیل داد.
زرقاوی، ریاست این گروه را به عهده داشت و در آن زمان با القاعده به رهبری اسامه بن‌لادن بیعت کرد و سپس نماینده القاعده در این منطقه شد و «شبکه القاعده در کشور رافدین (عراق)» نام گرفت.
شبکه القاعده در عراق در زمان اشغالگری آمریکا در این کشور به عنوان یک گروه جهادی ضد نیروهای آمریکایی مطرح و همین سبب جذب جوانان عراقی شد که برای مقابله با اشغالگران آمریکایی در عراق تلاش می‌کردند و به سرعت بر نفوذ این شبکه و نیروهای آن افزوده شد تا اینکه به قدرتمندترین شبه‌نظامیان مستقر و جنگجو در عراق تبدیل گردید. زرقاوی در سال ۲۰۰۶ میلادی در نوار ویدئویی ظاهر شد و تشکیل «شورای مشورتی مجاهدین» به رهبری «عبدالله رشید بغدادی» را اعلام کرد. زرقاوی در همان ماهی که تشکیل این شورا را اعلام کرد، کشته شد و ابوحمزه مهاجر به عنوان رهبر شبکه القاعده در عراق انتخاب شد. اواخر سال ۲۰۰۶ میلادی یک گروه نظامی تشکیل شد که دربرگیرنده همه شبکه‌ها و تشکیلات بنیادگرا در عراق بود، علاوه بر اینکه مظهر و نماد اهداف این گروه‌ها بود و نامش نیز «دولت اسلامی عراق» به رهبری ابوعمر بغدادی است.

فرمانده داعش در عراق کیست؟
در چهارمین ماه سال ۲۰۱۰ میلادی و مشخصاً در آوریل آن سال، نیروهای آمریکایی به اجرای عملیات نظامی در منطقه «ثرثار» اقدام و به خانه‌ای که ابوعمر بغدادی و ابوحمزه مهاجر در آن حضور داشتند، حمله کردند و پس از درگیری‌های شدید بین دو طرف و به‌کارگیری هواپیما، این دو نفر کشته شدند. یک هفته بعد، این گروه در بیانیه‌ای در اینترنت به کشته شدن ابوعمر بغدادی و ابوحمزه مهاجر اعتراف کرد.
شورای مشورتی دولت اسلامی عراق پس از گذشت ده روز، تشکیل جلسه داد و ابوبکر بغدادی را به جای عمر بغدادی به ریاست انتخاب کرد و او امروز «امیر دولت اسلامی عراق و شام» محسوب می‌شود.
ابوبکر بغدادی که نام اصلی آن ابراهیم بن‌عواد بن‌ابراهیم البدری است متولد سال ۱۹۷۱ میلادی در شهر سامرا است. بغدادی فارغ‌التحصیل دانشگاه اسلامی بغداد است و لیسانس و فوق‌لیسانس و دکترایش را در این دانشگاه گرفته و معلم و استاد و مبلّغ بوده است و با فرهنگ اسلام، علم و فقه شرعی نیز آشناست و با علوم تاریخی و نسب افراد نیز آشنایی دارد.
وی در یک خانواده مذهبی دارای عقیده سلفی تکفیری متولد شده است. پدرش شیخ عواد، از بزرگان عشیره البو بدری عراق است که نسب وی به قریش باز می‌گردد و عموهایش از مبلّغان اسلامگرا در عراق است. بغدادی فعالیت‌های خود را با تبلیغ و آموزش شروع کرد، اما طولی نکشید که به عرصه جهادی کشیده شد و به عنوان قطبی از قطب‌های سلفیه جهادی و از برجسته‌ترین نظریه‌پردازان سلفیه جهادی در استان‌های دیاله و سامرای عراق مطرح شد. نخستین فعالیت‌های خود را از مسجد امام احمد بن‌حنبل آغاز کرد و یک مؤسسه جهادی کوچک در این منطقه به وجود آورد و این مؤسسه نیز چندین عملیات تروریستی انجام داد و در جنگ‌های خیابانی در عراق در سال‌های گذشته شرکت کرد.
بغدادی سپس نخستین گروه موسوم به «ارتش اهل سنت و جماعت» را با همکاری با برخی شخصیت‌های بنیادگرایی که با وی در اندیشه و خط‌مشی و هدف هم‌سو بودند تشکیل داد و در بغداد، سامرا و دیاله فعالیت‌هایش را گسترش بخشید.
ابوبکر بغدادی با ابوعمر بغدادی روابط نزدیکی داشت تا جایی‌که ابوعمر بغدادی پیش از کشته شدنش، توصیه کرد ابوبکر بغدادی جانشین وی در رهبری دولت اسلامی عراق باشد و این اتفاق در ۱۶ ماه مه سال ۲۰۱۰ میلادی رخ داد و ابوبکر بغدادی امیر دولت اسلامی عراق شد.
صرف‌نظر از اقدامات القاعده در عراق و دوره زرقاوی و پیروان زرقاوی،‌ دولت اسلامی عراق از زمانی که ابوبکر بغدادی به رهبری آن انتخاب شده است، یک تاریخ خونین طولانی دارد.
این گروهک تروریستی در عراق تعداد زیادی عملیات و حملات تروریستی انجام داده که نتیجه آن، کشته شدن هزاران عراقی بوده است.
همچنین بغدادی از بحرانی که در سوریه رخ داد و از هرج‌ومرجی که آنجا به وجود آمد بهره‌برداری و ورود خود را به خط رویارویی در سوریه اعلام کرد. بغدادی نیز مانند سایر گروه‌های تکفیری مسلح و مرتبط با القاعده دریافت که خاک سوریه جای مناسبی برای ارتکاب جنایت و کافر دانستن دیگران است؛ علاوه بر این، از این هرج‌ومرج برای تحقق خواسته‌ها و گسترش نفوذ از مرزهای گسترده سوریه با عراق تا شرق سوریه بهره‌برداری و علیه نظام سوریه اعلام جنگ کرد. این گروه از شرق سوریه تحت عنوان «یاری اهل سنت در سوریه» دست به کار شد.

عوامل حمله داعش به عراق
عوامل متعددی در حملات اخیر تروریست‌های مسلح داعش به عراق وجود دارد و آن، شکست‌های پیاپی رهبران فکری و اتاق فکر این گروه در افغانستان، سوریه، مصر و… بود. نخسین عامل، ناکامی ریشه نحله فکری طالبان در افغانستان بود. این گروه که در اندیشه بازگشت به قدرت در افغانستان در پی خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی تا پایان سال جاری میلادی بود، با انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر در افغانستان، خود را بازنده دید.
عامل دوم، شکست‌های پیاپی این گروه سرکش در سوریه و پیروزی‌های ارتش این کشور بود؛ زمانی که این گروه تروریستی در سوریه سرخورده شد، تلاش کرد با یارگیری از مناطق مختلف جهان، از آسیا تا آفریقا و از اروپا تا آمریکا، از مرزهای نامستحکم عراق سود برد و به این کشور لشکرکشی کند تا با فتنه‌انگیزی به خیال خود بتواند دولتی بنا کند که اساس آن بر پایه شریعتی نوپدید باشد که متأسفانه نام مقدس «اسلام» را با خود یدک می‌کشد.
عامل دیگر این بود که جریان تکفیری هرگز گمان نمی‌کرد انتخابات ریاست‌جمهوری در سوریه با مشارکت و استقبال عظیم مردمی مواجه شود و بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور، با رأی بالایی بار دیگر بر عرصه قدرت بنشیند؛ این، شکستی بزرگ و تلخ برای آنها بود.
یکی دیگر از عوامل مهم، برگزاری انتخابات مجلس در عراق و نتایج آن بود که تروریست‌های داعش را عصبانی کرد. رهبران فکری این گروه تروریستی هرگز گمان نمی‌بردند که مردم عراق در انتخابات اخیر مجلس، بیشتر از دور قبلی به نامزدهای دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست‌وزیر، رأی دهند و دست رد بر سینه تندروهای وابسته به غرب بزنند.
گروه‌های تروریستی داعش وابسته به القاعده که از ناکامی‌ها و شکست‌های پیاپی خود به تنگ آمده بودند، تنها راه را در فتنه‌انگیزی دیدند. از این رو، به مناطق شمالی و غربی عراق یورش بردند و هر که را رودرروی خود دیدند، کشتند و سر بریدند. این گروه که زاییده و مولود نامبارک تهاجم نظامی ارتش آمریکا و انگلیس به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی است، ابتدا با شعار مبارزه با آمریکا سر برآورد و با دامن زدن به تبلیغات دروغین مذهبی و مظلوم‌نمایی تلاش کرد که به قول سرکردگان خارج‌نشینش، در عراق و شام، دولت اسلامی برقرار کند و جایگزین نیروهای اشغالگر آمریکایی در عراق شود، اما خیلی زود دست‌شان برای همگان رو شد، زیرا این تروریست‌های اجاره‌ای که مقر فرماندهی آنها در خارج از عراق بود، هرگز یارای ایستادگی مقابل اراده ملت‌های مسلمان و رهبری کشورهای اسلامی را نداشتند.
عراق در روزهای اخیر سرگرم رایزنی‌های سران احزاب پیروز و راه یافته به مجلس برای انتخاب نخست‌وزیر و تشکیل دولت مرکزی و تمرکز آنها بر آینده قدرت سیاسی است؛ از این‌رو، موضوع امنیت در این کشور کمی به حاشیه رفته و همین موضوع زمینه را برای تجاوز گروه‌های مسلح به این کشور آماده کرده بود.
یکی دیگر از عواملی که سبب شد داعش به آسانی وارد شهرهای شمالی عراق شود و آشوب کند، وجود اختلافات ریشه‌ای در مناطق سنی‌نشین با دولت مرکزی و نیز اختلافات سیاسی میان برخی سران احزاب و گروه‌هاست؛ تروریست‌های داعش با حمایت‌های مالی و تسلیحاتی و رسانه‌ای و اطلاعاتی غرب و برخی کشورهای عربی منطقه و همچنین از برخی شکاف‌های موجود در میان گروه‌های سیاسی به ویژه شکاف‌های سیاسی و امنیتی در مناطق سنی‌نشین عراق وارد این مناطق شدند و خونریزی کردند.
«اسامه نجیفی» رئیس مجلس نمایندگان عراق به صراحت ‌گفت که پشت پرده حمله تروریست‌های داعش به عراق، دست‌های برخی کشورهای خارجی دیده می‌شود. اگرچه بسیاری از کشورهای غربی ازجمله آمریکا و انگلیس حملات اخیر داعش به عراق را محکوم کردند، اما کیست که نداند اکنون تروریست‌های تکفیری با پیشرفته‌ترین و مجهزترین سلاح‌های ساخت همین کشورها با دولت و مردم عراق می‌جنگندند.
در پی ناآرامی‌های گسترده و حملات بی‌رحمانه داعش در استان‌های شمالی و غربی عراق، نوری مالکی، نخست‌وزیر این کشور، وضع فوق‌العاده در عراق اعلام و از همه گروه‌های سیاسی و مردمی و حتی برخی کشورهای عربی منطقه برای مقابله با شورشیان مسلح و خطرناک داعش درخواست کمک کرد. مرجعیت دینی عراق به ویژه آیت‌الله سیستانی و عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق نیز با اعلام پشتیبانی از دولت و ارتش عراق، مردم و گروه‌های سیاسی را به وحدت کلمه و مقابله با گروه‌های تروریستی فراخواندند. در پی این فراخوانی، سران گروه‌های سیاسی عراق اعم از شیعیان، اهل تسنن، کردها و مسیحیان این کشور در منزل ابراهیم جعفری، رئیس فهرست اصلاح ملی عراق، گرد هم آمدند تا برای خروج کشورشان از بحران تصمیم بگیرند؛ گروه‌های مختلف مردمی نیز آمادگی خود را برای مبارزه با شورشیان مسلح اعلام کردند و از دولت مالکی خواستند که آنها را مسلح کند. پیشمرگان کرد هم به کمک ارتش شتافتند و ارتش نیز با کمک‌های مردمی و عشایر منطقه موفق شد بسیاری از مناطق تحت کنترل نیروهای داعش را از وجود تروریست‌ها پاکسازی کند.

جایگاه مدیریت جهادی در ارتقای فرهنگ اشتغال و کارآفرینی(۱)
مقدمه
اگرچه تأکید بر منابع انسانی که مهم‌ترین سرمایه هر سازمان هستند، برای برخی مدیران اجرایی به شعاری کلیشه‌ای تبدیل شده است، اما باید پذیرفت که این موضوع به‌ویژه در مورد افراد کارآفرین و نخبگان یک واقعیت انکارناپذیر است. افراد کارآفرین باوجود تفاوت‌هایی که در سن، جنس و نژاد دارند، در یک نکته با هم مشترک هستند و آن نکته چیزی نیست جز رها شدن از گذشته و اندیشیدن به آینده. اکثر آنها از روش خاصی پیروی نمی‌کنند و در واقع بعد انقلابی بودن مدیریت در آنان، تابع روش خاص خودشان است، اما در عین حال منطقی می‌اندیشند و نظام‌مند حرکت می‌کنند. همچنین کارآفرینان این توان را دارند که افراد هوشمند را نیز کشف و جذب کرده، از توانایی‌های آنان بالاترین بهره‌مندی را عاید کشور یا سازمان خود کنند؛ بنابراین می‌توانیم فرهنگ‌سازی کسب و کار را نیز بخش دیگری از حاصل کار آنان تلقی کنیم.
یکی از مزیت‌های برتری‌ساز جمهوری اسلامی نیز برخورداری از دریای بیکران بسیجیانی است که می‌توانند با اتکا به فرهنگ و تفکر بسیجی و مدیریت جهادی، تحولی بزرگ در این عرصه ایجاد کنند و این در حالی است که بسیاری از سازمان‌ها از این فرصت استثنایی به درستی استفاده نمی‌کنند و با عملکرد نامناسب خود سبب هدر رفتن و خشکاندن استعدادهای درون سازمانی می‌شوند.
این عملکرد سبب شده تا امروز موضوع مدیریت جهادی با اتکا به فرهنگ و تفکر بسیجی به‌طور جدی مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گیرد؛ اما بدیهی است که موفقیت در این زمینه مستلزم همکاری متقابل دولت و آحاد مردم بوده و بسیج به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و اثربخش‌ترین نهادهای مردمی، می‌تواند نقش اساسی در این زمینه ایفا کند.
برای روشن شدن موضوع و تبیین بهتر نقش بسیج در این زمینه، ابتدا باید واژگان مرتبط با موضوع تعریف و شاخصه‌های افراد کارآفرین مشخص و سپس به نقش بسیج در این زمینه اشاره شود؛ از این‌رو در این مجموعه، مباحث مرتبط با کارآفرینی، از جمله: مدیریت جهادی، الزامات کار، عوامل موثر در این موضوع، آثار و پیامدهای توجه به مقوله کارآفرینی، راهکارهای رشد توانمندی‌های افراد کارآفرین، رموز موفقیت مدیران کامیاب در این زمینه و در نهایت مهم‌ترین مولفه‌های تأثیرگذار فرهنگ بسیجی در این فرایند، در چند شماره بررسی خواهد شد.
نگاهی اجمالی به وضعیت کسب و کار در کشور نشان می‌دهد که کارآفرینی در ایران با مشکلات متعددی مواجه است که شاید بتوان ناهنجاری‌های فرهنگی حاکم بر فضای مدیریت کسب و کار را مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عامل بروز نابسامانی‌های موجود در این زمینه دانست به گونه‌ای که بنا به گزارش سال ۲۰۱۰ بانک جهانی و بر مبنای شاخص‌های انجام کسب و کار، مجموعه نواقص موجود از جمله ضعف‌های فرهنگی در این بخش سبب شده است که جمهوری اسلامی ایران در میان ۱۸۷ کشور رتبه ۱۳۷ کارآفرینی را به خود اختصاص ‌دهد.
از آنجا که فرهنگ کسب و کار از مؤلفه‌هایی به‌شمار می‌رود که می‌تواند نقش اساسی بر سایر عوامل داشته باشد، لذا لزوم توجه به مقوله مدیریت جهادی و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگ و تفکر بسیجی برای توسعه و بهبود مدیریت فضای کسب و کار از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، زیرا در نتیجه بهبود در این بخش، می‌توان انتظار داشت که بسیاری از معضلات موجود در سایر بخش‌های محیط کسب و کار نیز حذف شود و یا به حداقل برسد.
چنانچه با نگاهی دقیق و موشکافانه، فرایند تولید ثروت در جهان را بررسی کنیم، تصویری ترسیم خواهد شد که با داد و ستد بین افراد جوامع، آغاز شده و با گسترش کسب و کار، در قالب صادرات و واردات مواد اولیه (عمدتاً خام) مانند محصولات کشاورزی و مصنوعات نساجی، شکلی جهانی به خود گرفته و به تدریج با تولید انواع محصولات صنعتی کوچک و بزرگ در سطح دنیا توسعه یافته و هم اکنون نیز در کشورهای پیشرفته با اتکا به نیروی کار و توان کارآفرینان و با رویکردی راهبردی به تولید علم با بیشترین میزان آورده و کمترین هزینه برای تولید و توزیع، تغییر مسیر یافته و جایگزین محصولات حجیم صنعتی شده است.
ژاپنی‌ها را می‌توان یکی از موفق‌ترین کشورها در این زمینه معرفی کرد، زیرا فرهنگ‌سازی در زمینه کسب و کار را از همان ابتدا در مدارس خود مورد توجه قرار می‌دهند، به‌گونه‌ای که در این کشور باوجود اینکه منابع طبیعی ـ یکی از سه عامل اصلی تولید ثروت ـ فقط ۲ درصد از منابع را به خود اختصاص داده است، اما این مشکل، مانع کارآفرینی و تولید ثروت نشده و آنها توانسته‌اند با تقویت دو عامل دیگر یعنی امکانات فیزیکی با ۱۸ درصد سهم و به ویژه منابع انسانی (فرهنگ‌سازی و ارتقای سطح علم و دانش نیروهای متخصص و ماهر) با ۸۰ درصد سهم، نه تنها شکاف موجود را برطرف کنند، بلکه با اتکا به ظرفیت‌های بالقوه کارآفرینان و نخبگان و از طریق تولید علم و فناوری عمدتاً بومی، ژاپن را به یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان و صاحبان سرمایه در دنیا تبدیل کنند.
به عبارت دیگر می‌توان رمز موفقیت کشورهای توسعه‌یافته را در فرهنگ‌سازی مناسب و گرایش به تولید علم و دانش با اتکا به ظرفیت کارآفرینان جست‌وجو کرد و این نکته‌ای است که حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بارها به اشکال مختلف مطرح و به‌ویژه در سال‌های اخیر بر آن تأکید کرده‌اند و این در حالی است که بخش قابل توجهی از نظام مدیریتی کشور، غافل از اهمیت آن، در جست‌وجوی راهکارهای جدید برای اشتغال‌زایی و توسعه صنایع، به این و آن متوسل می‌شود.
چینی‌ها نیز این مشکل را با استفاده از روش‌های دیگر مانند: بهره‌گیری از روش مهندسی معکوس و بازاریابی گسترده، با کمترین هزینه و بالاترین سطح بهره‌وری مورد توجه قرار داده و موفقیت‌های فراوانی را عاید خود ساخته‌اند تا جایی که طی مدتی نه چندان طولانی، در ردیف دومین کشور صاحب سرمایه در جهان قرار گرفتند.
بررسی‌های کلی نیز گویای آن است که باوجود تمام تلاش‌های کشورهای در حال توسعه، در مجموع سهم سرمایه‌های انسانی و اجتماعی در تولید ملی کشورهایی مانند کشور ما و به‌خصوص کشورهای توسعه‌نیافته (جهان سومی) بسیار اندک است، به‌گونه‌ای که از مجموع ۶۳ کشور صادرکننده مواد خام عضو این گروه، باوجود برخورداری از ۳۶ درصد منابع انسانی، ۲۰ درصد امکانات فیزیکی و ۴۴ درصد از منابع طبیعی، فقط ۶/۴ درصد از تولید ثروت جهانی را به خود اختصاص داده‌اند و ۱۰۰ کشور در حال توسعه از جمله ایران نیز با ۵۶ درصد منابع انسانی، ۱۶ درصد امکانات فیزیکی و ۲۸ درصد از منابع طبیعی حدود ۹/۱۵ درصد از تولید ثروت جهانی را از آن خود کرده‌اند و متقابلاً ۲۹ کشور صنعتی (توسعه‌یافته) با ۶۷ درصد منابع انسانی، ۱۶ درصد امکانات فیزیکی و ۱۷ درصد منابع طبیعی، بیش از ۶/۷۹ درصد تولید ثروت جهانی را در اختیار دارند و این نکته خود بیانگر عمق فاجعه است.
به این ترتیب، نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشورهای صنعتی باوجود برخورداری از کمترین میزان منابع طبیعی و عمدتاً با اتکا به فرهنگ تحقیق، مطالعه و کسب دانش جدید و به عبارت دیگر توسعه منابع انسانی متخصص و همچنین در اختیار گرفتن امکانات فیزیکی و ابزار مدرن و از طریق تولید علم و فناوری نوین توانسته‌اند بیشترین کارآفرینی و در نتیجه درآمد را عاید خود کنند.
در جمهوری اسلامی ایران نیز باوجود دستاوردهای عظیمی که طی حیات طیبه انقلاب در بخش‌های مختلف کسب شده، متأسفانه نقش مدیریت جهادی در بهبود محیط کسب و کار مورد غفلت قرار گرفته است؛ از این‌رو کارشناسان معتقدند توسعه در حد ظرفیت‌های موجود و مورد انتظار صورت نگرفته است، اما مشکلات کارآفرینی در ایران سابقه‌ای به مراتب فراتر از این مقطع زمانی داشته و ریشه در عوامل مختلفی دارد که قوانین به‌ویژه قانون کار و فرهنگ کارآفرینی را می‌توان از مهم‌ترین آنها به شمار آورد.
اگرچه در سال‌های اخیر با تدوین و تصویب پاره‌ای قوانین و مقررات جدید در مجلس شورای اسلامی یا دولت، بخشی از موانع موجود برطرف شده است، اما نظام اقتصادی کشور همچنان گرفتار مشکلات متعددی است که مشکلات فرهنگی همچنان در رأس آن قرار دارد.
حال این سوال مطرح است که اصولاً کارآفرین کیست؟ و معیارهای شناسایی و سنجش کارآفرینان کدام است؟ آیا می‌توان گفت افراد خلاق و نخبه همان افـــراد کارآفرین هستند؟ منظور از فرهنگ‌سازی کسب و کار چیست؟ نقش مدیریت جهادی در بهبود این شرایط چیست؟ و در نهایت اینکه جایگاه بسیج در این فرهنگ‌سازی کجاست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>