نسخه متنی | ۶۵۳

سردار سلامی
محصول غربی‌ها و متحدان‌شان ناامنی برای منطقه است
جانشین فرمانده‌کل سپاه گفت: محصول غربی‌ها و متحدان آن‌ها این است که ناامنی‌ها در کشورهای منطقه نظیر عراق را تداوم بخشند تا بذر فتنه آمریکایی‌ها و کشورهای استکباری در سایر کشورها ریشه بدواند.
سردار حسین سلامی در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه کربلای مازندران، اظهار داشت: «رهبر بزرگ»، «مکتب حیات‌بخش» و «ملتی بزرگ» به عنوان سه عنصر موثر در شکل‌گیری ملتی ولایی هستند.
وی با بیان اینکه وقتی این سه عنصر در ملتی جمع باشد هر روز بر عظمت و بزرگی آن ملت افزوده می‌شود، گفت: آمریکا از آواره شدن مسلمان‌ها، توطئه فساد و ناامنی و فقر و درماندگی در کشورهای منطقه به شدت خوشحال است.
جانشین فرمانده‌کل سپاه با بیان اینکه نبرد استکبار با انقلاب این است که نظام اسلامی که در جست‌وجوی عزت و آبرو برای مسلمانان است را به یک نظام برهنه با تأکید بر ترویج بی‌حجابی، فقر، فحشا، ناامنی و وابستگی و افسردگی تبدیل کند، تأکید کرد: آمریکا از آواره شدن مسلمان‌ها، توطئه فساد و ناامنی و فقر و درماندگی در کشورهای منطقه به شدت خوشحال است.
سردار سلامی با بیان اینکه اثرات حرکت هر ملت در هر زمان به آن زمان محدود نمی‌شود، یادآور شد: حرکت یک تاریخ ابدیت می‌سازد نظیر اصحاب عاشورا که از صبح تا ظهر تاریخ پرافتخار شیعه را رقم زدند.

سردار جلالی
ماهیت مراکز راهبردی مشخص کردن تهدیدات پیش رو است
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: مبنای علمی قائل شدن برای تهدیدات عامل جدا شدن از رویکردهای سنتی و خودداری از تکرار گذشته و نگاه به آینده می‌شود.
سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در مراسم راه‌اندازی و افتتاح تارنما، نشریه و کتابخانه مرکز مطالعات و پژوهش‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و مطالبات ایشان به‌عنوان نقشه راه، گفت: پایه و مبنای علمی دانستن تهدیدات باعث می‌شود از رویکرد سنتی جدا شویم و از تکرار گذشته خودداری کرده و به آینده نگاه کنیم.
وی ادامه داد: با توجه به ماهیت جنگ که ماهیت دانش پایه دارد، تغییر رویکردها، نظریه‌ها با مصون‌سازی و بلااثر کردن تهدید دنبال می‌شود.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اشاره به ضرورت ایجاد مراکز راهبردی در دستگاه‌ها گفت: ماهیت مراکز راهبردی این است که تهدیدات پیش رو را برای مجموعه‌ها مشخص می‌کند، لذا سمت و سوی حرکت، اولویت کار و فعالیت در حوزه‌ها تعیین رویکرد کلان، از جمله اقدامات مرکز باید باشد.
وی با اشاره به نظرات جدید در حال پیگیری در سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار داشت: نظریه‌هایی از جمله نظریه پدافندی مردم‌محور، پدافند کالبدی و فنی مهندسی و… در حال پیگیری است که مرکز مطالعات و انجمن علمی به‌عنوان چشم بینای معاونت‌ها، نظام بودجه‌ای، نظام ساختاری و… ایفای نقش کرده ضمن حرکت پیش‌دستانه برای بررسی و رویکرد به نظریه‌پردازی برسد.

برآیند مناقشات درونی!
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور در دومین نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که در آستانه ۲۴ خرداد سالگرد انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم انجام گرفت، به پرسش‌های مختلف آنان پاسخ داد. پاسخ دکتر روحانی به پرسش‌های مرتبط با مذاکرات هسته‌ای حاوی نکات مهمی بود از جمله:
۱ ـ شرایط به عقب بر نخواهد گشت؛ «اگر ما در مذاکرات در پایان تیرماه به‌ توافق نهایی دست پیدا نکنیم، هیچ وقت شرایط به شرایط قبل برنخواهد گشت و حتی اگر آمریکا و ۵+۱ و همه جمع شوند شرایط گذشته تکرار نخواهد شد.»
۲ ـ  بحث هسته‌ای جزیی از روابط خارجی است؛ «نظام تحریم شکسته شده است و آنان می‌بینند که جمهوری اسلامی به فعالیت خود ادامه داده است. تمام روابط خارجی ما تنها به موضوع هسته‌ای مربوط نمی‌شود. ما روابط اقتصادی‌مان را با دنیا داریم و غربی‌ها باید بدانند که هیچ‌گاه شرایط به قبل برنخواهد گشت.»
۳ ـ غنی‌سازی ادامه می‌یابد، تحریم‌ها بر داشته شود؛ «اولین مسئله این است که ایران غنی‌سازی خود را ادامه خواهد داد و در این موضوع هیچ بحثی وجود ندارد. نباید در مخیله فردی بیاید که غنی‌سازی در ایران متوقف می‌شود. مسئله دوم نیز این است که اگر توافقی انجام شود باید تحریم‌ها برداشته شود، چرا که یکی از بندهای توافق نهایی برداشته شدن کامل تحریم‌ها است.»
۴ ـ تفاهم هسته‌ای جدای از راه اصلی کشور است؛ «من در بخشی از سخنانم به این نکته اشاره کردم که ما راهی که برای کشور در پیش گرفتیم جدای از این است که با آنها به تفاهم برسیم یا نرسیم… ما در اقتصاد و سیاست جلو خواهیم رفت. شما بدانید هم در مسائل منطقه‌ای و هم در مسائل بین‌المللی جایگاه امروز جمهوری اسلامی ایران با دیروز کاملاً متفاوت است.»
یکی از مسائل مهمی که پس از ورود ایران به مرحله جدید مذاکرات هسته‌ای پیش آمد، شکل‌گیری دو نگاه به مذاکرات بود. تفاوت این دو نگاه پس از امضای توافقنامه ژنو تشدید شد تا آنجا که به نحوی دو طرف بسیار جدی مقابل یکدیگر صف‌آرایی کردند. دشمن تا حدودی از این تقابل که در هر طرف پشتوانه‌های استدلالی هم داشت، استفاده کرد و این در حالی بود که مناقشات صورت گرفته بین دو نگاه بی‌فایده هم نبود تا آنجا که آثار مثبت آن در ادامه دیپلماسی هسته‌ای و مواضع استحکام‌یافته طرف ایرانی در مذاکرات مشاهده شد، اما در این میان مهم ورزید‌گی بیشتر مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران و درک طرف مقابل از پاره‌ای دیدگاه‌های مشترک در ایران درباره مواردی از مباحث هسته‌ای بود که به نظر می‌رسد حاصل شده است. چنین برداشت می‌شود که سخنان دکتر روحانی درباره مسائل هسته‌ای در جمع خبرنگاران که به مواردی از آن اشاره شد، بیانگر آن است که روند مباحث هسته‌ای در ایران در حال ورود به مرحله جدیدی است. مهم‌ترین ویژگی‌ این مرحله شکل‌گرفتن گفتمان مشترک در بین دو طرفی است که تا چندی پیش ارکان نگاه‌شان به گفت‌وگوهای هسته‌ای به میزان قابل‌توجهی با یکدیگر تفاوت داشت.اگر محورهای سخنان هسته‌ای رئیس‌جمهور در این نشست خبری را برآیند مثبت مناقشات گذشته بدانیم، باید در ادامه این مرحله جدید به چگونگی قوام بخشیدن به آن اندیشید. گسستن رشته‌‌های پیوند مذاکرات هسته‌ای به مسائل عدیده و مهم کشور که در سخنان دکتر روحانی مشاهده شد، موضع امیدوارکننده‌ای است که در عمل هم باید بیشتر تجلی پیدا کند. قرار دادن مقوله هسته‌ای در جایگاه واقعی‌اش در بین موضوعاتی که کشور و دولت باید به آن بپردازند و اعلام اینکه سایر مسائل بدون تأثیرپذیری از بحث هسته‌ای در سلسله برنامه‌های کشور با قوت و قدرت دنبال می‌شود، نکته مهمی است که مانع سوءاستفاده‌های دشمن می‌شود و آزاد ساختن سایر موضوعات از چنبره هسته‌ای به آنها امکان حرکت و شکوفایی لازم را می‌دهد. به امید رشد و تداوم هر چه بیشتر حرکت جدید آغاز شده. ان‌شاء‌الله
رضا گرمابدری

دگردیسی و استحاله برخی از انقلابیون
دگردیسی و استحاله برخی از نیروهای انقلابی در گذر زمان، خطری است که یک انقلاب را تهدید می‌کند. بزرگ‌ترین ضربه‌ها بر پیکر انقلاب‌های بزرگ در تاریخ، از ناحیه کسانی وارد شده که دارای سابقه انقلابی بوده و لکن با رویگردانی از اصول، مبانی، آرمان و اهداف آن انقلاب، خود عامل به انحراف کشاندن انقلابی شده‌اند که روزگاری در شکل‌دهی، پیروزی و پیش بردن آن نقش داشته‌اند. حرکت‌های تحول‌آفرین همه پیامبران در عصر خود، عمدتاً با استحاله برخی از اصحاب و یاران آنها پس از رحلت‌شان به انحراف کشیده شده است. هر انقلابی برای ایجاد تحول و دگرگونی در یک نظم مدنی ـ سیاسی غیرقابل قبول و بنای یک نظم مدنی ـ سیاسی بر اساس ارزش‌های پذیرفته‌شده و مورد قبول نیروهای انقلابی و رهبران آن انقلاب شکل می‌گیرد. انقلاب‌های بزرگ، همگی دارای ایدئولوژی بوده و هدفمند هستند. اهداف هر انقلابی را می‌توان براساس آرمان آن انقلاب، به اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت دسته‌بندی کرد. انقلاب اسلامی از این امر استثنا نبوده و این خطر بزرگ، انقلاب اسلامی را هم تهدید می‌کند. البته ملت ایران از این امتیاز برخوردار است که با استفاده از درس‌ها و بهره‌گیری از عبرت‌های تاریخ و انقلاب‌های بزرگ و به‌ویژه حوادث صدر اسلام، توانسته در پرتو بصیرت مثال‌زدنی خود، انقلاب اسلامی را تا به امروز در مسیر اصلی حفظ کند و با هوشیاری، انقلاب و ارزش‌های آن را از دستبرد انقلابیون استحاله شده دور نگه دارد. توطئه بزرگ و فتنه عمیقی که در سال ۱۳۸۸ در کشور پدید آمد و انقلاب و نظام را تا مرز فروپاشی به پیش برد، از ناحیه استحاله شده‌ها و تجدیدنظرطلبان انقلاب اسلامی بود. خطر این جماعت به طور کامل از بین نرفته و مردم باید با هوشیاری هرچه بیشتر و رصد تحولات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و… از انقلاب و پیشبرد آن در مسیر اصلی مراقبت کنند.
یکی از راه‌های حفظ انقلاب و پیشبرد آن در مسیر اصلی و جلوگیری از انحراف در مسیر، شناخت افراد استحاله شده است. مراد و منظور از افراد استحاله شده و دچار دگردیسی شده در این نوشتار کسانی هستند که به دلیل پایبندی به یک‌سری از ارزش‌ها، با امام(ره) همراه شده و بعضاً به‌عنوان یاران و اصحاب ایشان در بین مردم شهرت پیدا کردند، لکن در گذر زمان راه خود را از راه امام جدا کردند. مراد از استحاله‌شده‌ها، آن افرادی هستند که در سال‌های اول انقلاب، دارای مواضع انقلابی بوده و به همین دلیل در مسئولیت‌های مهم قرار گرفتند، لکن امروز از آن دیدگاه‌ها و مواضع انقلابی خود فاصله گرفته و در مسیری دیگر حرکت می‌کنند. مردم باید با شاخص‌ها و ملاک‌های صحیح در مقطع کنونی، انقلابی از غیرانقلابی و یا ضدانقلابی را تشخیص دهند و به نیروهای استحاله شده، مجال آسیب زدن به انقلاب و منحرف کردن جامعه از مسیر اصلی انقلاب را ندهند. باید برای رسیدن به این مهم، شاخص‌ها و ملاک‌های جبهه انقلاب را از شاخص‌های جبهه غیرانقلابی و یا ضدانقلابی تشخیص داد. وقتی حضرت امام(ره) می‌فرمایند: ملاک حال فعلی افراد است، به این مهم توجه دارند که برخی از افراد در گذر زمان، تغییر هویت داده و از جبهه انقلابیون خارج و یا به جرگه بی‌تفاوت‌ها می‌پیوندند و یا با تغییر مواضع ۱۸۰ درجه‌ای در مقابل انقلاب قرار گرفته و مانعی بر سر راه انقلاب و انقلابیون می‌شوند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس، مدیران، پژوشگران و محققان جهاد دانشگاهی، یکی از آسیب‌های محیط‌های سیاسی را دگردیسی برخی افراد دانستند و فرمودند: «افرادی که روزی با انگیزه‌های تند انقلابی حرکت می‌کردند، اکنون دیدگاه‌های آنها ۱۸۰ درجه تغییر کرده و حتی بینات انقلاب اسلامی برای آنها نامفهوم است…»این افراد کسانی هستند که زمانی با مواضع تند انقلابی و با شعار دفاع از محرومین و مستضعفان و پابرهنگان، در مقابل هر صاحب سرمایه و پولداری موضع می‌گرفتند، لکن امروز خود برای رسیدن به دنیا و ثروت بیشتر، هیچ حد و مرزی را نمی‌شناسند و صاحب ثروت‌های بادآورده شده‌اند. این افراد کسانی هستند که دیروز با اتخاذ مواضع انقلابی، مبارزه با آمریکا را بر هر کاری مقدم دانسته و به تبعیت از حضرت امام(ره) آمریکا را شیطان بزرگ می‌دانستند؛ لکن امروز برای تأمین دنیای خود، در جست‌وجوی راه‌های تعامل با آمریکا هستند. این افراد استحاله‌شده همان کسانی هستند که دیروز با مواضع انقلابی دفاع از محرومان و مستضعفان عام و خصوصاً ملت فلسطین را یک واجب شرعی می‌دانستند، لکن امروز دفاع از ملت فلسطین را در تعارض با منافع ملی ارزیابی می‌کنند. این افراد دچار دگردیسی شده، همان کسانی هستند که در سال‌های اول انقلاب، تبعیت از ولایت‌فقیه و حضرت امام(ره) را اطاعت خدا و رسول خدا دانسته و ولی‌فقیه را نایب امام زمان(عج) می‌دانستند، لکن امروز با سر دادن شعار دموکراسی و جمهوری‌خواهی، تحقق دموکراسی در ایران را با وجود ولایت‌فقیه غیرممکن می‌دانند. این افراد، کسانی هستند که در سال‌های اول انقلاب با مظاهر فساد و بی‌بندوباری مخالف بودند، لکن امروز مروج لیبرالیسم فرهنگی در کشور هستند. این افراد کسانی هستند که در گذشته، مبارزه با مفاسد اخلاقی، اداری، اقتصادی و مالی را یک عمل انقلابی و ضروری می‌دانستند، لکن اکنون خود به نوعی گرفتار این مفاسد شده‌اند. آری استحاله‌شده‌ها و کسانی که دچار دگردیسی شده‌اند، در یک کلام آن کسانی هستند که فکر و نگاه، روحیات و خلقیات آنان نسبت به گذشته تغییر کرده و اگر دیروز مواضع و رفتار آنان معطوف به ارزش‌های اسلامی و انقلابی بود، امروز مواضع و رفتارشان معطوف به قدرت و منافع فردی و گروهی شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>