مهارت ارتباط با نوجوان

12
3958

نوجوانی فصل گذر از دوران بی‌دغدغه کودکی و نزدیک ‌شدن به دوران پرتلاطم جوانی و بزرگسالی است. نوجوان خود را بزرگ و مستقل می‌داند و تخیلات و آرزوهای بزرگ و شیرینی را در ذهن مرورمی‌کند و از این رهگذر، طلایی‌ترین دوران زندگی را رقم می‌زند. در عین‌ حال، انواع تغییرات فیزیولوژی و روحی، او را با اختلالات رفتاری گوناگون مواجه می‌کند و موجب درگیری او با خود و اطرافیانش می‌شود.
او به اقتضای سنش، گاهی ندانسته و اشتباه رفتار می‌کند؛ اما توقع انتقاد دیگران را ندارد! در مقابل به شدت از رفتار اطرافیان و حتی بزرگ‌ترها انتقاد می‌کند! جالب‌تر اینکه همواره توقع توجه، تأیید و تحسین اطرافیان را دارد! در چنین شرایطی، برقراری ارتباط با این قشر با سختی همراه است و به همین دلیل بیشتر والدین در برخورد با آنها ابراز درماندگی می‌کنند. مهارت‌های ارتباطی درست و مناسب به والدین کمک خواهد کرد تا رابطه‌ای موفق و پایدار با نوجوانان برقرار کنند. محبت یکی از اساسی‌ترین اصولی است که در این مسیر باید از آن بهره گرفت. علاوه بر محبت کلامی، محبت رفتاری نیز در برخورد با این قشر لازم است و والدین با مبادله مهر و عطوفت می‌توانند رابطه عاطفی سالم با نوجوان را تضمین کنند. افزون بر این، نوجوان تمایل زیادی به برقراری ارتباط با همسالان دارد و گویی در این رابطه، احساس امنیت ‌روانی ‌می‌کند. از سوی دیگر والدین نباید مانع روابط سالم و دوستانه آنها شوند و باید از راه دوستی وارد رابطه با فرزند خود شوند و با شوخی و گفت‌وگوی دوستانه و طرح حرف‌های مشترک با آنها فضایی امن و آرام و دوستانه را فراهم کنند.
مدارای والدین با نوجوان موضوع مهم دیگری ‌است که نباید از آن غافل بود. سعه‌صدر، اجتناب از واکنش‌های منفی و انتقادهای مستقیم از رفتارهای غلط نوجوان، عاملی است که میان او با والدین ارتباط برقرار می‌کند. همچنین گفت‌وگوهای غیرمستقیم در فضایی دور از سرزنش و جدال، سبب خواهد شد تا او در درازمدت به عملکرد نادرست خود پی‌ ببرد. علائم بلوغ در نوجوانان یکی از عواملی است که سبب ناآرامی روحی، پرخاشگری‌ها و بروز نشانه‌هایی شبیه افسردگی می‌شود. در این میان فراهم ‌کردن شرایط تفریح و نشاط، به نوجوان کمک خواهد کرد تا این ایام را راحت‌تر و با آرامش بیشتر سپری ‌کند. همراهی پدر با پسر و مادر با دختر در دوران بلوغ، سبب می‌شود او با امنیت روانی بیشتر این دوران را سپری‌ کند و پیامدهای رفتاری و اخلاقی کمتری را از خود بروز دهد. تشویق و درگیر‌ کردن آنها با ورزش، به ویژه ورزش‌های گروهی نقش مهمی در تأمین سلامت نوجوان در این ایام دارد. نکته مهم دیگر، تلاش والدین برای گرایش نوجوانان به دین و تقویت اعتقادات آنهاست که گاهی با سخت‌گیری و واکنش‌های زننده و منفی در برابر بد‌حجابی یا کاهل ‌نمازی همراه بوده و سبب دین‌گریزی و حتی خانواده‌گریزی می‌شود؛ در حالی که با الگودهی عملی، همراه‌ کردن او در جلسات اعتقادی، معرفتی و اخلاقی و از همه مهم‌تر با مهربانی می‌توان آنها را عاشق دین کرد.

12 دیدگاه‌ها

 1. صدای بسیار زیبا و دل نشینی است
  لحن و اصول گویندگی عالی اجرا شده
  ای کاش از این گوینده خوش صدا بیشتر استفاده بشه
  عالیییییییه

 2. تشکر از صبح صادق چقدر خوبه که فایل صوتی هم میزارید
  فقط ای کاش در خود هفته نامه چاپی یا الکترونیکی بنویسید که فایل صوتی کدام مطالب را در سایت یا کانالها میزارید و اگر نام گوینده هم مثل نویسنده گفته یا نوشته بشه عالیههههه

 3. سلام
  وقت بخیر
  تشکر از صبح صادق برای قراردادن و ضبط نریشن برای متون
  امیدواریم این روند‌گسترش یابد

 4. سلام تشکر از هفته نامه پیشروی شما
  منم با همه نظرات گفته شده کاملا موافقم
  گوینده این متن بسیار مسلط است تشکر از شما به خاطر احترام گزاشتن به مخاطبتون و انتخاب بهترین افراد
  فقط
  ای کاش اسم گوینده ها هم نوشته میشد و البوم صوتی هر گوینده هم جدا میشد تا بقیه فایل های ضبط شده توسط ایشان رو هم بشنویم و لذت ببریم

 5. سلام نوجوانی لحظات شیرین و تکرار نشدنی برای انسان است
  ای کاش جوانان و نوجوانان قدر لحظات خود را بدانند…
  متن به خوبی نتوانست حق مطلب را درباره ی نوجوانی ادا کند اما گذاشتن فایل صوتی ایده بسیار جالبیه
  ممنون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید