مهاجرهای کوچک کابوس‌های بزرگ

گزارش صبح‌صادق از عملیات نیروی زمینی سپاه علیه تروریست‌ها در کردستان عراق

0
581

نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در پاسخ به اقدامات اخیر تروریست‌ها در مناطق غرب و شمال‌غرب کشور، مواضع این گروهک‌ها در جدار مرزی با اقلیم کردستان عراق را گلوله باران کرده است. بر اساس این گزارش، یگان‌های موشکی، توپخانه و پهپادی نیروی زمینی سپاه، مراکز تجمع و مقرهای عملیاتی تروریست‌ها را در اقلیم کردستان عراق مورد حمله قرار دادند که در نتیجه آن شمار زیادی از تروریست‌ها به هلاکت رسیدند.

پیشینه تحرکات ضدانقلاب
سابقه تحرکات ضد انقلاب در مرزهای غرب و شمال‌غرب اگرچه به دوران ابتدای انقلاب بازمی‌گردد، ابتدای دهه 90 با دستور به سپاه برای برقراری امنیت پایدار در این مناطق، نیروی زمینی سپاه مأموریت ویژه در این حوزه یافت و با اقدام جدی علیه مواضع ضد انقلاب موسوم به پژاک در حاشیه مرزهای ایران، عراق و ترکیه طی حدود پنج ماه منطقه را از لوث وجود این گروه پاکسازی کرد. پژاک منحل شد و پ.ک.ک تعهد داد که این تجاوزات ادامه نیابد؛ اما ارتجاع عربی، آمریکا و رژیم صهیونیستی این بار با حمایت از گروه‌های معاند که سال‌ها فاز مبارزه سیاسی را پی‌گرفته بودند، بار دیگر کومله و دموکرات را مسلح و وارد فاز نظامی کرد. اقدامات تروریستی این گروه در سال گذشته یک‌بار موجب شد تا قلعه دموکرات، مقر مهم این گروه در منطقه در اقلیم کردستان محل انتقام سختی از آنها شود؛ اما این تجاوزهای تروریستی ادامه پیدا کرد و این‌بار چهارشنبه هفته گذشته در اقدامی تروریستی خودروی حامل چند نفر از نیروهای سپاه مورد حمله این گروه‌ها قرار گرفت و سه تن از برادران پاسدار به شهادت رسیدند. فردای آن روز نیز گروه تروریستی بسیار مجهزی در منطقه هنگام ورود متلاشی شد؛ اما انتقام سختی دیگر برای تروریست‌ها در راه بود.

عملیات یگان تازه تأسیس
آنچه در این عملیات مهم است، استفاده نیروی زمینی سپاه از پهپاد برای هدف قرار دادن مواضع تروریست‌هاست. تا پیش از این کاربرد پهپادها در نیروی زمینی سپاه تنها شناسایی بود. یگان پهپادی نیروی زمینی سپاه هم از جمله یگان‌‌های تازه تأسیس این نیروست که در مدت زمانی کوتاه که از زمان تشکیل آن می‌گذرد توانسته است کارایی زیادی از خود نشان دهد.
نخستین بار اسفند ماه ۱۳۹۵ که سردار پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه از تشکیل یگان پهپادی در این نیرو خبر داد. حدود یکسال بعد و در جریان رزمایش محرم در شمال‌غرب کشور، یگان پهپادی نیروی زمینی سپاه ظهور و بروز عینی پیدا کرد؛ اما از فعالیت آن چیزی رسانه‌ای نشد. تا اینکه چندی بعد در بهمن ماه ۱۳۹۶ با تحویل پهپادهای مهاجر M-6 به نیروی زمینی سپاه، قدرت پهپادی نزسا به صورت چشمگیری افزایش یافت.
پهپاد مهاجر M-6 که جدیدترین عضو خانواده پهپادهای مهاجر است، پهپادی رزمی‌ـ شناسایی با برد عملیاتی 2000 کیلومتر است که توانمندی انجام مأموریت‌های شناسایی، مراقبت و رزمی را با شعاع عملیاتی گسترده و مداومت پروازی بالا با قابلیت اطمینان مناسب فراهم می‌کند تا بتوانند عملیات مراقبت، شناسایی و انهدام اهداف مورد نظر را انجام دهند.

دکترین تهاجم به عمق دشمن
هفته پیش سردار پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه در همایش فرماندهان این نیرو در مشهد مقدس از دکترین جدید دفاعی نیروی زمینی سپاه، یعنی «دکترین تهاجم به عمق دشمن» خبر داد. فردای همان روز با اقدام تروریستی در پیرانشهر و انهدام تیم بزرگ تروریستی در شمال‌غرب کشور عزم این نیرو برای اجرای عملی این دکترین جزم شد.

سه سلاح در یک عملیات
پهپادهای مهاجر M-6 با بمب های قائم که با جست‌وجوگر اپتیکی و حرارتی کار می‌کنند، توپ‌های توپخانه کششی ۱۵۵ میلیمتریHM ۴۱ با گلوله‌های کراسنوپل، که در حقیقت نوعی از مهمات و پرتابه‌هایی هستند که با استفاده از فناوری لیزر به سمت اهداف هدایت می‌شوند (با تاباندن لیزر از هوا یا زمین گلوله نقطه‌ لیزر مشخص شده را دنبال می‌کند و مورد اصابت قرار می‌دهد) و توپخانه موشکی گراد که موشک‌های عملیاتی در اختیار نیروی زمینی هستند، سه نوع سلاح مهم استفاده شده در این عملیات تهاجم به عمق دشمن بود. در این عملیات پهپادهای مهاجر و فناوری هدایت لیزری گلوله‌های توپ برای اولین بار در فضای عملیاتی حقیقی استفاده شد و بسیار موفقیت‌آمیز عمل کرد.
این پهپاد از بمب‌های هوشمند و نقطه زن قائم استفاده می‌کند که در دو نوع با جست‌وجوگرهای اپتیکی و حرارتی تجهیز شده‌اند و مهاجر M-6 می‌تواند تا دو بمب قائم را زیر بال‌های خود حمل کند. این پهپاد همچنین با استفاده از سامانه اپتیکی پیشرفته می‌تواند در شب و روز و شرایط نامساعد جوی پرواز کند و به اجرای عملیات بپردازد. از دیگر ویژگی‌های این پهپاد می‌توان به نشست و برخاست آن در باندهای کوتاه اشاره کرد.

نخستین به کارگیری پهپادهای رزمی در نزسا
پس از موشک باران مواضع حزب دموکرات کردستان عراق در سال گذشته، که پهپادهای شناسایی نیروی زمینی در آن عملیات نقش شناسایی را ایفا کردند، این نخستین مرتبه است که نیروی زمینی سپاه در عملیاتی برون‌مرزی، پهپادهای خود را در نقش رزمی به‌ کار گرفته است. همچنین تصاویر منتشر شده از این عملیات نشان می‌دهد پهپادهای مهاجر با استفاده از بمب‌های قائم اهداف مورد نظر را به دقت مورد اصابت قرار داده‌اند.

اهمیت دقت اصابت و اشراف اطلاعاتی
دقت آتش و دقت اصابت در چنین عملیاتی که مرز میان دشمن و مردم عادی بسیار نزدیک است، موضوع فوق‌العاده مهمی است که استفاده از این سلاح‌‌ها را می‌طلبد تا دقیقاً نفرات دشمن صدمه ببینند و مردم بی‌گناه مصون باشند؛ اما نکته مهم‌تر از دقت اصابت و نقطه‌زنی، قدرت اشراف اطلاعاتی رزمندگان نیروی زمینی سپاه برای شناسایی درست عمق دشمن و پایگاه‌های آنها در کشور همسایه و در خاک اقلیم کردستان است که بخش دیگری از توانمندی نیروهای سپاه را نشان می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید