مقاومت در برابر معامله

0
778

«معامله قرن» یک طرح آمریکایی‌ـ صهیونیستی علیه مسئله فلسطین و محور مقاومت است. از این رو همزمان با طرح این موضوع تهاجم بی‌سابقه‌ای علیه ایران‌ـ مدافع، حامی و پشتیبان اصلی قضیه فلسطین‌ـ در همه ابعاد پیگیری می‌شود. رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با هیئت بلندپایه حماس فرمودند، «علی‌رغم تمام شرایطی که به ما تحمیل می‌شود، ما از مسئله فلسطین غافل نیستیم.» این سخن بسیار مهم و راهبردی است؛ چرا که یکی از اهداف حمله به ایران و فشارهای اقتصادی، جنگ روانی و حتی تهدید به حمله نظامی، دور کردن ایران از مسئله فلسطین و اجرای معامله قرن به صورت روان و آسان است.
بنابراین، بحث معامله قرن را از دو منظر می‌توان قرائت کرد؛ منظر اول نگاه موافقان آن است، معامله قرن یک طرح غربی‌ـ عبری‌ـ عربی است، یک طرف آن کشورهای اروپایی به سرکردگی آمریکا هستند و طرف دیگر کشورهای هم‌پیمان آمریکا به سرکردگی عربستان سعودی و با حضور امارات، بحرین و… قرار دارند البته کشورهایی مانند عمان و… هم با اینکه همراهی علنی و جدی نمی‌کنند، اما حتی جرئت مخالفت با این موضوع را ندارند و منظر دوم روایت مخالفان این طرح است اولین کشوری که می‌تواند در مقابل معامله قرن بایستد و آن را تا حد زیادی خنثی کند و الحمدلله تاکنون خنثی کرده، «ایران» است.
در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که آیا واقعاً معامله قرن، مو به مو اجرا خواهد شد و رژیم صهیونیستی و آمریکا مطابق میل خود می‌توانند آن را پیاده کرده و تومار مسئله فلسطین را بپیچند؟ قطعاً پاسخ منفی است و سیدحسن نصرالله با ضرس قاطع و قدرت تمام گفت، معامله قرن مرده به دنیا آمده است.
وقتی ترامپ، بحث انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس را مطرح کرد و گفت، از این پس بیت‌المقدس، پایتخت یکپارچه و ابدی اسرائیل است و تأکید کرد؛ سرزمین‌های اشغالی ارتفاعات جولان هم که برای سوریه است، به خاک اسرائیل ملحق می‌کنیم، یک‌سری موضع‌گیری‌هایی در مقابل این اقدام ترامپ، رژیم صهیونیستی و کشورهای توطئه‌گر منطقه اتخاذ شد. در این زمینه سه موضوع مطرح است که ان‌شاءالله سبب خنثی شدن معامله قرن خواهد شد.
موضوع اول این است که اقدام آقای ترامپ وجهه قانونی ندارد. بیش از 70 قطع‌نامه درباره همه مسائل مربوط به فلسطین، درگیری رژیم صهیونیستی با فلسطینی‌ها، بحث سرنوشت قدس شریف، بازگشت پناهندگان فلسطینی و مسائل دیگر از سوی سازمان ملل و شورای امنیت صادر شده است. اینکه او به راحتی همه اینها را کنار بزند و بگوید من تصمیم‌گیرنده نهایی هستم و می‌خواهم خارج از سازمان ملل و شورای امنیت این کار را انجام دهم، قطعاً مقبول جامعه جهانی و مردم دنیا نخواهد بود.
موضوع دوم این است که 14 عضو شورای امنیت با انتقال سفارت و بحث یکپارچه اعلام کردن قدس به نفع رژیم صهیونیستی مخالفت کردند و این طرح رأی نیاورد. در مجمع عمومی سازمان ملل نیز رأی‌گیری شد و حدود 138 کشور، مخالفت خود را با این اقدام ترامپ اعلام کردند، بنابراین ظرفیت جهانی در مقابله و معارضه با اقدام دونالد ترامپ وجود دارد. در سطح منطقه، محور مقاومت به رهبری ایران و هم‌سویی سوریه، لبنان، عراق، فلسطین و یمن اعلام کردند با هر آنچه توان داریم و با هر وسیله‌ای که در اختیار داریم، با این مسئله مخالفت خواهیم کرد. خوشبختانه، این مخالفت هم تاکنون بی‌تأثیر نبوده و اجرای معامله قرن را مختل کرده است.
موضوع و ظرفیت سوم در داخل فلسطین اشغالی بود. از لحظه‌ای که این معامله قرن مطرح و سفارت منتقل شد، مردم فلسطین قیام کرده و این قیام را با عنوان تظاهرات یا قیام بازگشت مطرح کردند.
به طور کل می‌توان امیدوار بود که یک مانع جدی، حقوقی، قانونی، بین‌المللی و مردمی وجود دارد که به سادگی اجازه نمی‌دهد طرح معامله قرن را اجرا کنند.
از سوی دیگر، این را هم باید گفت که دشمن قدرت دارد و آن نفوذ سیاسی، مالی، تسلیحاتی، منطقه‌ای و هم‌پیمانانش است. در ارتباط با قدرت مالی دستور دادند که همه کمک‌های کشورهای عربی به فلسطین را متوقف کنند تا فلسطینی‌ها تحت فشار قرار گرفته و تسلیم این طرح خیانت‌بار شوند. در بحث قدرت نظامی چندین مرتبه رژیم صهیونیستی به غزه حمله کرد تا آنها را بترساند، اما پاسخ‌های دندان‌شکنی دریافت کردند و خود آقای نتانیاهو پرچم سفید را بالا برد و گفت، ما فعلاً خواهان جنگ با حماس نیستیم. در بحث فشارهای دیپلماتیک هم در «ورشو» موضوع معامله قرن را مطرح کردند و خواستند اجماع به وجود بیاورند که خوشبختانه آن اجماع هم شکست خورد. پس از آن در «منامه» بحث کمک‌های مالی را مطرح کردند و گفتند، ما می‌خواهیم مثلاً 65 میلیارد دلار برای بازسازی غزه و ایجاد فرصت‌های شغلی برای مردم فلسطین هزینه کنیم که مردم فلسطین بر دهان آنها زدند و گفتند، کسی شرف و حیثیت سرزمین خود را نمی‌فروشد. دشمن بعد از شکست در آنچه مطرح شد به حربه‌های گوناگون دیگری متوسل شده است که یکی از آنها بحث «عادی‌سازی» است.
اگر ظرفیت دشمن و ظرفیت خودی را کنار هم قرار دهیم، می‌بینیم که قطعاً ظرفیت خودی در حمایت از مسئله فلسطین در خنثی‌سازی «معامله قرن» اثرگذارتر و سنگین‌تر خواهد بود. بنابراین ان‌شاءالله پروژه معامله قرن با این ظرفیت‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی فلسطین راه به جایی نخواهد برد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید