مراکز اقامتی مشهد را مجهز به فضای آموزشی کردیم

جانشین معاونت تربیت و آموزش‌های عقیدتی‌ـ سیاسی نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه

0
1838

شاید گذر شما هم هر سه سال یکبار در توفیقی اجباری و به صورت خانوادگی به مشهد مقدس بیفتد و به بهانه دوره‎های تربیت تعالی توفیق زیارت همراه خانواده دست ‌دهد که مدیریت همه این امور در معاونت تربیت و آموزش عقیدتی‌ـ سیاسی نمایندگی است. از طرفی مرکزیت اداره دوره‎ها هم در مرکز آموزشی امامت در مشهد مقدس است. مسئول این مجموعه نیز به عنوان جانشین معاونت عقیدتی‌ـ سیاسی نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه انجام وظیفه می‌کند و به واسطه شایستگی‎های متعدد که در مسئولیت فعلی و گذشته داشته، ساماندهی و مدیریت کلیه مراکز اقامتی سپاه در مشهد مقدس را هم به عهده دارد. در ادامه در گفت‌وگویی با سردار سرتیپ دوم پاسدار کریم امیری به بررسی کم‎و‏کیف دوره‎های عقیدتی خانوادگی و مجردی در مشهد می‎پردازیم.

در مورد مرکز امامت و فعالیت‎هایی که دارید توضیح بفرمایید.
مرکز تربیت تعالی امامت در مشهد مقدس مدیریت و اجرای دوره‎های تربیت تعالی خانوادگی را در مشهد برعهده دارد و تمام مراکزی هم از سپاه که این دوره را در مشهد برگزار می‌کنند یا با مدیریت متمرکز ما یا با نظارت ما این امر را انجام می‎دهند. هماهنگی استاد و محتوای دوره هم با این مجموعه است. این دوره‎ها برای کل رده‌های سپاه برگزار می‎شود.
ما در مشهد ممکن است هم‌زمان ۱۰ دوره را در مراکز مختلف برگزار کنیم که این به زمان و هماهنگی با استان‎ها و رده‎ها بستگی دارد. استان‎ها و رده‎هایی که در مشهد فضاهای آموزشی دارند، کلاس‌های‌شان همانجا برگزار می‎شود؛ البته با نظارت ما؛ برای نمونه مرکز شهید محلاتی نیروی هوافضا، مرکز شهید مطهری نیروی دریایی، مرکز ثامن نیروی قدس، مرکز امام رضا(ع) نیروی زمینی و مجموعه قرب الرضا قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)، مرکز کاظمیه سازمان حفاظت اطلاعات و مرکز غدیر سازمان اطلاعات در مشهد فعالیت دارند و دوره‎ها برای کارکنان و خانواده‌ها همانجا برگزار می‎شود و ما نظارت می‌کنیم؛ اما در مورد دوره‎هایی هم که در مرکز امامت به صورت متمرکز انجام می‎شود باید گفت که مثلاً ما با هماهنگی با ۱۰ تا ۱۵ مرکز اقامتی سپاه‎های استانی و سایر رده‎ها هم‌زمان دوره‎ها را متمرکز برگزار می‎کنیم. این دوره‎ها صفر تا صد کارش را خودمان انجام می‎دهیم. یکسری دوره‎های مجردی هم در چهار مرکز برگزار می‎شود و بر آنها هم نظارت می‎کنیم.
ظرفیت شما برای برگزاری دوره چقدر است؟
ما در مرکز امامت مشهد ۵۰۰ صندلی آموزشی داریم. از طرفی ظرفیت اقامت مرکز امامت ۴۷۶ تخت است. رده‎هایی که مرکز اقامتی ندارند و رده‎هایی که مراکز اقامتی آنها در مشهد مکان آموزشی ندارد، دوره‎های‌شان را متمرکز در مرکز امامت برگزار می‎کنیم. گاهی تا ۲۴۰ خانواده هم متمرکز اینجا برای‌شان دوره برگزار شده است.
از طرفی، بازرسی فرماندهی معظم کل قوا در بازرسی از اماکن اقامتی سپاه در مشهد مجموعه امامت را به عنوان الگو معرفی کردند. بنا به ضرورت‌هایی که ساماندهی مراکز اقامتی سپاه در مشهد را الزام‌آور کرده بود، یک مسئولیتی هم در مورد اماکن اقامتی سپاه در مشهد به ما واگذار کردند و تمام اماکن اقامتی سپاه که زیر نظر مرکز خدمات کارکنان است مسئولیتش به عهده بنده گذاشته شده است که البته بار مسئولیت سنگین است و کار ما را خیلی زیاد کرده است.
شما از مرکز امامت به عنوان الگو صحبت کردید. در این خصوص بیشتر توضیح دهید.
چون بحث ساماندهی مراکز اقامتی پیش‎آمد ما در این امر آمدیم مرکز امامت را به عنوان الگو به مراکز معرفی کردیم؛ هم در آموزش، هم در خدمات‌دهی و اقامت و هم در سایر بخش‎ها. مراکز اقامتی مشهد را از وضعیت هتل به مراکز اقامتی و آموزشی تغییر کاربری دادیم؛ یعنی همه مراکز اقامتی و فضاهای اقامتی در مشهد باید فضای آموزشی ایجاد کنند. الآن رقابت را در مجموعه اماکن از مسئله بالابردن ستاره‎های هتل‎ها بردیم بر سر کیفیت بخشی به فضاهای آموزشی. مسائل تشویقی را هم برای اماکنی که چنین کاری انجام دهند در نظر گرفتیم و تقریباً همه در حال رفتن به این سمت هستند. فرماندهان محترم سابق و فعلی سپاه خیلی در این امر به ما کمک کردند و می‌کنند. تأیید سردار جعفری و سردار سلامی به فعالیت‎های ما زمانی که در برخی دوره‎ها در این مرکز حضور پیدا کرده‎اند واقعاً خستگی ما را رفع کرده است.
شما علاوه بر مسئولیت مرکز امامت، جانشین معاونت عقیدتی هم هستید. در این حوزه چه فعالیتی دارید؟
مأموریت مرکز امامت از مأموریت عقیدتی و سیاسی جدا نیست. ما در مشهد مأموریت عقیدتی را که دوره‎های تربیت و تعالی است مدیریت می‎کنیم؛ برای نمونه در مشهد ظرفیت بسیار بالایی از استادان با کیفیت داریم، هم در سطح حوزه و هم در سطح دانشگاه و ما اولین مجموعه‌ای در کشور هستیم که برای استادان خودمان پرونده درست کرده و حکم صادر کردیم و استادان ما صاحب رتبه و سطح‌بندی هستند و پایه هر یک مشخص شده است.
آیا برنامه‎های تربیت تعالی تنها برای پاسداران و همسران‌شان برگزار می‎شود؟ برای فرزندان هم برنامه‎ای دارید؟
در این مورد ما برای فرزندان بالای ده سال کلاس جداگانه داریم. استادانی هم که انتخاب شده‎اند از مجموعه‌ای باتجربه در این حوزه هستند که برنامه‎های خوبی اجرا می‎کنند. بچه‎های خانواده‌های شرکت‌کننده در این دوره از سایر مراکز در مرکز امامت جمع می‎شوند و متمرکز در اینجا برای‌شان دوره برگزار می‌شود. مهدکودک هم داریم؛ البته علاوه بر مرکز امامت مراکز دیگر هم فضای مهد کودک دارند که ما خودمان تصدی و مدیریت مهدها و انتخاب مربیان را بر عهده داریم. برای مادرانی که نوزاد زیر دو سال دارند هم فضای مجزا و مفرش دیده شده که با تجهیزات صوتی و تصویری به کلاس اصلی متصل است و این قسم از بانوان هم می‎توانند به راحتی از کلاس‎ها استفاده کنند. گاهی برخی‎ هم لوح فشرده کلاس‎ها را پس از اتمام از ما طلب می‎کنند که این را هم در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید