مدیریت شوک قیمتی پیش رو

اجرای چراغ خاموش مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها با تغییر تعرفه‌ها از اسفند ماه سال گذشته کلید خورد. افزایش قیمت حامل‌های مختلف انرژی همچون گاز طبیعی، آب، برق، برخی از فرآورده‌های نفتی مانند گاز مایع، نفت کوره و نفت سفید در این مدت اجرایی شده است. از این‌رو با تعیین قیمت جدید بنزین، گازوئیل و سی‌ان‌جی به عنوان سه حامل انرژی پرطرفدار، پرونده اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها رسماً بسته می‌شود.
از اسفندماه سال گذشته تاکنون هر چند قیمت برخی از حامل‌های انرژی و فرآورده‌های نفتی افزایش یافته است، ولی روند افزایش قیمت‌ها و نرخ تورم قابل پیش‌بینی بود که این خود ناشی از تورم سالیانه و گرانی‌های ایام عید بود. اما انتظار می‌رود که با افزایش قیمت بنزین و گازوئیل، شوک شدیدی به بازار وارد شود و در نهایت، جهش نرخ تورم و افزایش قیمت‌ها را سبب ‌شود و ثبات نسبی بازار را که در این مدت بر آن حاکم بود به تلاطم بکشاند.
البته مدتی پیش با لایحه پیشنهادی وزارت نفت مبنی بر افزایش پنج درصدی قیمت هر لیتر بنزین توسط مجلس شورای اسلامی موافقت شد که این میزان بدون احتساب افزایش قیمت حامل‌های انرژی در قالب مرحله دوم یارانه‌ها بوده است. برای سال ۹۳ تاکنون قیمت‌های مختلفی از ۱۱۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان برای هر لیتر بنزین در قالب اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها تعریف شده است و در بهمن‌ماه امسال افزایش پنج درصدی هر یک لیتر فرآورده نفتی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب شد که در صورت اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها با احتساب قیمت‌های جدید باید پنج درصد به عنوان عوارض به افزایش بار مالی خرید هر لیتر فرآورده نفتی افزوده شود.
بنزین در سال‌های پیش از انقلاب با نرخی بالاتر از قیمت جهانی آن به فروش می‌رسید. در سال ۱۳۵۹ دولت قیمت بنزین را سه برابر کرد و از یک تومان به سه تومان رساند. از آن زمان به بعد هرچند سال یک بار، بنزین افزایش قیمت را تجربه می‌کند. اما افزایش نرخ تورم و کاهش ارزش ریال با شتاب بیشتری پیش رفته‌اند، به طوری که بهای بنزین که زمانی بیشتر از قیمت جهانی آن بود در سال ۱۳۸۹ و پیش از اجرای مرحله اول طرح هدفمندی یارانه‌ها به ۱۰ درصد قیمت جهانی رسید، دولت با اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت بنزین از ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان، سعی کرد بهای آن را به نرخ منطقه‌ای برساند، اما با اجرای نادرست مرحله اول هدفمندی، نرخ تورم به شدت افزایش یافت و پس از گذشت سه‌‌سال، قیمت بنزین دوباره عقب‌گرد داشته و در حال حاضر تنها چهارده درصد نرخ جهانی است.
با توجه به مطالب گفته شده، در خصوص افزایش قیمت بنزین و گازوئیل چند نگرانی مهم وجود دارد که امید داریم دولت محترم برای آنها چاره‌ای بیابد.
تجربه سال‌های گذشته و مرحله نخست هدفمندی نشان می‌دهد افزایش قیمت این دو حامل انرژی موجب افزایش قیمت کالاهای اساسی، رکود تورمی، افزایش نرخ تورم، تلاطم و بی‌ثباتی در بازار عرضه و تقاضا، کاهش توان تولید داخلی و افزایش انتظارات تورمی می‌شود. با این شرایط علاوه بر کاهش شاخص‌های اقتصادی کشور (ارزش پول ملی، تولید ناخالص داخلی، اشتغال و….)، معیشت و امنیت غذایی اقشار آسیب‌پذیر جامعه در معرض خطر قرار می‌گیرید، زیرا آن‌طور که از گفته مسئولان دولتی پیداست افزایش مبلغ یارانه نقدی برای این اقشار در دستور کار نیست و دولت تنها از طریق سبد‌های حمایتی قصد حمایت از آنها را دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>