مخالفت امام با استعفا

مروری بر ماجرای استعفای دکتر کریم سنجابی

0
249

هنوز چند ماهی از شکل‌گیری دولت موقت نگذشته بود که در روز ۲۶ فروردین ۱۳۵۸ دکتر کریم سنجابی، رهبر جبهه ملی ایران از سمت وزارت امور خارجه دولت موقت استعفا داد. متن کوتاه استعفای دکتر سنجابی که تسلیم مهندس مهدی بازرگان، نخست‌وزیر وقت شده بود، به شرح زیر است:
«جناب آقای مهندس بازرگان/ نخست‌وزیر/ نظر به اینکه در اوضاع و احوال کنونی پیشرفت امور میسر نیست و با توجه به مسئولیت مشترک وزیران در کلیه امور کشور ادامه خدمت برای اینجانب غیرمقدور است، لذا بدین وسیله استعفای خود را اعلام می‌دارم.»
در همین حال، سنجابی پس از انتشار خبر استعفایش در تشریح دلایل این اقدام به «کیهان» گفت: «استعفای من به هیچ‌وجه متوجه آقای بازرگان نیست، بلکه ناشی از بی‌نظمی‌ها و بی‌تربیتی‌هایی است که در مملکت مشاهده می‌شود، ناشی از حکومت‌هایی است که در حکومت به وجود آمده و نگرانی ایجاد کرده است. مسائلی که پیشرفت کار‌ها را غیرممکن کرده و از جریان طبیعی خارج ساختهاست.»
همان زمان برخی شایعات از اختلافات دکتر سنجابی با دکتر ابراهیم یزدی به واسطه فعالیت‌های داماد دکتر یزدی حکایت داشت. موضوعی که دکتر سنجابی نیز در جریان مصاحبه مطبوعاتی آن را رد نکرد.
جالب آن است که بدانیم حضرت امام خمینی(ره) از جمله افرادی بودند که با استعفای ایشان مخالف بودند.
مرحوم هاشمی رفسنجانی در کتاب «انقلاب و پیروزی» که به بررسی خاطرات سال‌های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ ایشان اختصاص دارد و دفتر نشر معارف منتشر کرده، آوردهاست:
«وقتی برای اولین بار مسئله استعفای آقای سنجابی از وزارت امور خارجه [در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۵۷] پیش آمد، ایشان (امام) از من خواستند كه با آقای سنجابی صحبت كنم و از این كار منصرف‌شان سازم و بخواهم كه همچنان در جمع دولت بماند كه من هم شب همان روز به منزل ایشان در منطقه نیاوران رفتم؛ آقای [احمد] سلامتیان هم كه دستیار آقای سنجابی بود، حضور
داشت.
پیام امام را با توضیحاتی از خودم كه ضروری می‌دانستم، با ایشان در میان گذاشتم. آقای سنجابی هم با پذیرش نظر امام در آن مقطع، بر بروز علنی این اختلافات سرپوش گذاشت؛ اما این كار او چندان دوام نیاورد و سرانجام با مطرح كردن دلایلی تقریباً غیر واقعی‌ـ كه حتی مورد قبول دولت و دوستانش هم نبودـ و بدون توجه به مخالفت‌های ما و برخی از اعضای جبهه ملی از وزارت خارجه [در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۵۸] استعفا داد…»
(ص ۲۶۴)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید