فوق‌العاده قدرتمند شده‌ایم‌

فرمانده کل سپاه در جریان بازدید از مناطق سیل‌زده خرم‌آباد

0
572

اواخر هفته گذشته سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه در راستای عملی‌سازی توصیه رهبر معظم انقلاب در زمینه فراموش نکردن سیل‌زدگان در جمع مردم غیور استان لرستان حاضر شد و آخرین وضعیت ساخت‌وسازها و خدمات به سیل‌زدگان را بررسی کرد.
سردار سلامی در حاشیه بازدید از آزاد‌راه اراک – خرم‌آباد در جمع خبرنگاران در پیامی به دشمنان نظام و انقلاب اظهار داشت: «پیشرفت‌های ملت ایران همه ناشی از حس جهادی است که در دوران تحریم در جوانان، ملت و مجموع نظام ایجاد شده است، ‌به دشمنان می‌گوییم فرقی برای‌مان نمی‌کند تحریم را ادامه بدهند یا بردارند، ‌تا امروز از تحریم بهره‌های فوق‌العاده‌ای برده‌ایم؛ بنابراین آنها باید بدانند وقتی ایران را تحریم می‌کنند ملت ما پیشرفت می‌کند، به استعدادهای درونی و خداوند تکیه می‌کنیم؛ لذا دشمن بداند اسرار موفقیت را به دست آورده‌ایم.»

ایران فوق‌العاده قدرتمند است
سردار سلامی با بیان اینکه دشمن همه ابزارهای فشار علیه ایران را آزموده است، تصریح کرد: ‌«ملت ایران همه آزمون‌ها را به عمل آورده چه تحریم اقتصادی و چه در فشارهای سیاسی، عملیات روانی و چه ارعاب برای عملیات نظامی که در چند ماه اخیر دشمن همه این فشارها را توأم بر ملت ایران وارد کرد؛ اما جهان نتیجه این اعمال فشارها را دید و متوجه شد ایران فوق‌العاده قدرتمند است و نه فقط صاحب قدرت؛‌ بلکه صاحب اراده برای به کار‌گیری قدرت هم شده است.»‌ فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ملت ایران از اعمال قدرت خود برای دفاع از منافع ملت و ارزش‌های خود هیچ وقت کوتاه نمی‌آیند، گفت:‌ «برای پیشرفت اراده قاطع و هدف‌‌ داریم و از آرایش جنگی دشمنان در هیچ صحنه‌ای نمی‌ترسیم و‌ حرف‌های‌مان متکی بر عمل است.»
این موضع سردار سلامی تنها حرف و سخن ایشان نیست؛ بلکه دوستان و دشمنان زیادی در دنیا داریم که به گونه‌ای به این قدرتمندی ایران اسلامی در اثر مقاومت و ایستادگی اذعان می‌کنند. «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه با انتقاد از سیاست‌های آمریکا برای مخدوش کردن چهره ایران در منطقه تصریح کرد: «سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران مخرب و کوته‌بینانه هستند. بنا نهادن یک ساختار امنیتی قوی در خاورمیانه، بدون ایران امکان‌پذیر نخواهد بود.» این کلام در نگاه «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه این کشور نیز به گونه‌ای دیگر تکرار شد و وی به جایگاه تعیین‌کنندگی ایران در تحولات منطقه‌ای در دیدار با همتای اماراتی خود اشاره کرد.
همچنین «استنلی جانسون» پدر نخست‌وزیر جدید انگلیس به واقعیت قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران با توجه به توقیف نفت‌کش‌های دو کشور ایران و انگلیس چنین اعتراف کرد: «ایران برای بوریس مهم و تداعی‌کننده داریوش و خشایار است و من منتظر این هستم که او روابط با ایران را بهبود بخشد. احتمال اینکه روابط پایداری با کشوری که چنین تاریخ شگفت‌انگیزی دارد داشته باشیم، بالاست. ما کشتی شما را گرفتیم، شما نیز کشتی ما را گرفتید. به نظرم بهترین چیزی که می‌توان گفت این است که خب ما کشتی شما را آزاد می‌کنیم و شما نیز کشتی ما را آزاد کنید.»

به توان ضربت متقابل رسیده‌ایم
ارتقای توانمندی دفاعی و افزایش قدرت تاب‌آوری و مقاومت جمهوری اسلامی ایران در برابر تحریم‌های آمریکا در قالب نظریات روابط بین‌المللی نیز قابل تشریح و تفسیر است. در این نظریه‌ها می‌توان جایگاه و وزن کشورها را در سلسله‌مراتب طولی قدرت نسبت به هم سنجید؛ پاره‌ای از کشورها در دفاع از خود به شدت منفعل هستند که به تعبیر امام علی(ع) آنها پایمال قدرتمندان می‌شوند؛ اما دسته‌ای دیگر، با تقویت توان دفاعی خود به مرحله دفاع ملی رسیده و ابزارها و مکانیزم‌های اولیه برای دفاع در برابر دشمنان را تمهید کرده‌اند. وضعیت اینها نسبت به دسته اولی بسیار بهتر است؛ اما توقف در این سطح آنها را آسیب‌پذیر نشان می‌دهد. دسته سوم کشورهایی هستند که می‌کوشند به سطحی از دفاع ملی دست یابند که دشمن حتی تصور حمله به آنها را نیز در سر نپروراند. به این سطح از قدرت، توان بازدارندگی گفته می‌شود. آیه‌ای که بر تارک نام سپاه نقش بسته «واعدوا لهم مااستطعتم من قوه»، دنبال تبیین و تلقین همین سطح از دفاع و مقاومت است.

امروز جمهوری اسلامی ایران با تجارب درخشان دفاع مقدس و دفاع از حرم اهل بیت، با شکار پهپاد متجاوز ابرقدرت دنیا بر فراز آسمان ولایت که بدون کوچک‌ترین واهمه‌ای رخ داد، نشان داد به سطحی از قدرت دفاعی و مقاومت رسیده که خواب دشمنان را آشفته و تحلیل‌های امنیتی و نظامی آنها را بر هم زده است. این تغییر توانمندی دفاعی، عزیمت قدرت ایران از سطح بازدارندگی همه‌جانبه به رتبه توانمندی بالای پاسخگویی به تهدید دشمن موسوم به «قدرت ضربت متقابل» است؛ توانمندی‌ای که به برکت مقاومت و ایستادگی ملت ایران با تأسی از گفتمان انقلابی و عاشورایی به دست آمده و امروز در حال تبدیل شدن به الگویی برای تمام مبارزان، آزادی‌خواهان و استقلال‌طلبان جهان است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید