فقط یک طرف که گناهکار نیست!

نکته: بوداییان می‌گویند بودا به دهی سفر کرد. زنی که مجذوب سخنان او شده بود از بودا خواست تا میهمان وی شود. بودا پذیرفت و مهیای رفتن به خانه زن شد. کدخدای دهکده هراسان خود را به بودا رسانید و گفت: این زن، هرزه است، به خانه او نروید. بودا به کدخدا گفت: «یکی از دستانت را به من بده.» کدخدا تعجب کرد و یکی از دستانش را در دستان بودا گذاشت. آنگاه بودا گفت: «حالا کف بزن. کدخدا بیشتر تعجب کرد و گفت: «هیچ کس نمی‌تواند با یک دست کف بزند.» بودا لبخندی زد و پاسخ داد: هیچ زنی نیز نمی‌تواند به تنهایی هرزه باشد، مگر اینکه مردان دهکده نیز هرزه باشند. بنابراین مردان و پول‌های‌شان است که از این زن، زنی هرزه ساخته است. برو و به جای نگرانی برای من، نگران خودت و دیگر مردان دهکده‌ات باش.»!
نظر: قطعاً تا مردان هرزه و هوسران در جامعه‌ای نباشند، زنان هرزه‌ای وجود نخواهد داشت. فلذا این مطلب موضوعی واقعی است. اگر در جامعه‌ای مردان، با غیرت و زنان، پاکدامن باشند، زنان و مردان هرزه نمی‌توانند سبب انحراف اخلاقی جامعه شوند. اینجاست که جای امر به معروف و نهی از منکر در جوامع نیز خالی است و اصولاً این همه وفور گناه و معصیت در جامعه، خود به دلیل ترک همین واجب بزرگ الهی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>