فراکسیون جدیدی در راه است!

مجلس شورای اسلامی،‌ همچنان که مجمعی برای قانونگذاری توسط نمایندگان اقشار مختلف مردم است، ‌نمادی از فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی کشور نیز هست. احزاب و گروه‌های سیاسی همواره به فتح کرسی‌های مجلس اندیشیده و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند. لذا مجلس همواره رنگ و لعابی سیاسی داشته و اوج تعامل، رقابت و تقابل جریان‌های سیاسی را می‌توان در مجلس شورای اسلامی مشاهده کرد.
رقابت‌های سیاسی داخل مجلس خود را در قالب شکل‌گیری فراکسیون‌های داخلی مجلس آشکار می‌سازد. هرچند برخی مسائل غیرسیاسی همچون تعلقات قومی ـ زبانی، ترکیب جنسیتی و… نیز در شکل‌گیری فراکسیون‌های مجلس دخیلند. تحولات سیاسی کشور بر ترکیب و وزن گروه‌ها و فراکسیون‌های مجلس تأثیرگذار است و گاه آثار خود را در تغییر هیئت‌رئیسه و یا شکل‌گیری فراکسیونی جدید عیان می‌سازد. این تحولات و تغییرات در مجلس نهم شاید بیش از مجالس گذشته باشد! خبر تشکیل فراکسیون جدیدی که احتمالاً عنوان «فراکسیون اعتدال» را برای خود برخواهد گزید، نمونه‌ای از این تحولات و آرایش سیاسی مجلس است که اخبار آن در روزهای پایانی فروردین‌ماه داغ شده است. این رخداد سیاسی با انتقادات و مخالفت‌هایی از یک سو و با حمایت‌ها و موافقت‌هایی از سوی دیگر همراه بوده است:
الف ـ یکی از مهم‌ترین مباحث و ابهامات مطرح در مورد علل شکل‌گیری این فراکسیون است. در حالی که اعضای اصلی این فراکسیون در حال تولد، هرگونه وابستگی مستقیم خود به دولت را نفی می‌کنند و خود را جریانی گفتمانی و فراتر از دولت یازدهم تعریف می‌کنند، مخالفان از وابستگی کامل آن به دولت سخن می‌گویند و آن را حرکتی مخالف منافع و مصالح مجلس و اقدامی به دور از شأن و وظایف نمایندگی مردم تعریف می‌کنند. از نگاه این دست از منتقدان،‌ شکل‌گیری چنین جمعی، نمادی از شکل‌گیری فراکسیونی‌ «دولت ساخت» و دخالت آشکار قوه مجریه در امور قوه مقننه است که موجب به هم‌ریختگی روابط قوا و تهدید برای استقلال قوه مقننه خواهد بود. به واقع نمایندگان،‌ وکیل‌المله هستند‌ و نباید آنان را به وکیل‌الدوله تبدیل کرد! منتقدان معتقدند این نوع وابستگی و تعلق‌خاطر فراکسیونی به دولت موجب بر زمین ماندن وظایف نمایندگی ملت و دفاع از حقوق ایشان در برابر قوه مجریه خواهد شد.
همچنین برخی منتقدان، شکل‌گیری این فراکسیون جدید را که طبیعتاً با عضوگیری از دیگر فراکسیون‌ها همراه خواهد بود، موجب تضعیف فراکسیون‌های موجود مجلس و تشدید اختلافات می‌دانند؛ حرکتی که در سراشیبی واگرایی نمایندگان مجلس قرار دارد.
ب ـ از سوی دیگر، موافقان و دست‌اندرکاران فراکسیون نوظهور نیز با رد اتهامات و ابهامات مطروحه، شکل‌گیری فراکسیون جدید را پاسخی شایسته به مطالبات موکلان خود دانسته که مبتنی بر شرایط و مقتضیات سیاسی – اجتماعی کشور اتخاذ شده است. از نگاه ایشان، آرایش و ترکیب سیاسی کنونی مجلس پاسخگوی نیازهای کشور نبوده و فراکسیون‌های موجود از کارآمدی لازم برای تحقق منویات و مطالبات ملت و نظام اسلامی برخوردار نیستند، از این‌رو شکل‌گیری این فراکسیون جدید که به باور موسسان آن به زودی به فراکسیون اول و با حمایت حداکثری مجلسیان روبه‌رو خواهد شد،‌ خواهد توانست بر کارآمدی مجلس بیفزاید.
این جمع همچنین مدعی است که هم اینک رابطه مجلس و دولت به دلیل همین ضعف عملکرد فراکسیون‌های موجود در وضعیت مطلوبی نیست و یکی از کارکردهای مهمی که فراکسیون جدید به همراه خواهد آورد، تنظیم مناسب روابط دولت و مجلس خواهد بود.
به هرحال باید منتظر اعلام موجودیت فراکسیون جدید در هفته جاری بود تا هم تعداد اعضای آن مشخص شود و هم ‌وزن سیاسی و ترکیب اعضای آن مشخص گردد. همچنین طبیعی است که باید به اعضای آن فرصت داد تا مواضع و مرامنامه خود را به‌طور رسمی اعلام کنند و در عمل نیز مشی خود را به منصه‌ظهور رسانند تا آن‌گاه بتوانیم قضاوت دقیق‌تر و جامع‌تری از شکل‌گیری این فراکسیون داشته باشیم.
البته نباید فراموش کرد، ‌همه این فرازونشیب‌ها و همه این تقسیم‌بندی‌ها و همگرایی‌ها و واگرایی‌ها،‌ تا آنجایی باید ادامه و معنا داشته باشد که نه تنها خدشه‌ای به منافع ملی و وظایف ذاتی نمایندگان وارد نسازد، بلکه موجب تقویت آن نیز شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>