فجایع غزه سند رسوایی «بی‌بی‌سی»

دور جدید حملات ارتش رژیم صهیونیستی به باریکه غزه به نام عملیات «صخره سخت»، در حالی خشم و نفرت افکار عمومی جهان را برانگیخته است که رسانه‌های حامی این رژیم مانند «بی‌بی‌سی»، «صدای آمریکا»، «یورونیوز» و… نه تنها هیچ خبری از این جنایت‌ها منتشر نمی‌کنند، بلکه در مقابل، با پوشش خبری حملات خمپاره‌ای و موشکی حماس به شهرک‌های صهیونیست‌نشین ـ که برای مقابله با تجاوزات سنگین این رژیم صورت می‌گیرد ـ می‌کوشند تا با دور زدن واقعیت، نمای دیگری از صحنه را به نمایش بگذارند. در همین حال وقتی رسانه‌های مستقل بین‌المللی، تصاویر تأسف‌بار تجاوزگری‌های پی‌درپی رژیم صهیونیستی را به نمایش می‌گذارند، شبکه بی‌بی‌سی از این اخبار که با صدا و تصاویر مستند شده‌اند، روایت دیگری نقل می‌کند. «اسرائیل زیر حملات حماس»، «اسرائیل برنامه‌های خود را برای توقف حملات موشکی از سوی نوار غزه شدت می‌بخشد» نمونه‌هایی از تیترهایی است که بی‌بی‌سی فارسی در راستای این هدف خود منتشر می‌کند.
این برخورد دوگانه سبب شد تا هزاران نفر از مردم لندن با تظاهرات در مقابل دفتر شبکه «بی‌بی‌سی» نسبت به نحوه پوشش اخبار این شبکه از تجاوزات صهیونیست‌ها علیه مردم غزه‌ اعتراض کنند. آنها ضمن اعتراض به پوشش خبری نامتوازن حوادث فلسطین و جانبداری این شبکه از رژیم صهیونیستی، خواستار توقف سیاست توجیه جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها شدند. حرف اصلی این جماعت که در قالب شعارشان مطرح شده بود این بود که؛ «بی‌بی‌سی پوشش خبری جنایت‌های اسرائیل علیه شهروندان فلسطین را نادیده می‌گیرد، در حالی که هرگونه اقدام ضد اسرائیلی را به صورت فوری و گسترده پوشش می‌دهد.»
جلوه گسترده‌تری از اعتراضات در واکنش به این سبک انتشار خبر که کاملاً با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای مغایرت دارد، در سطح شبکه‌های اجتماعی روی داد. تعداد زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با قرار دادن عکس‌ها و فیلم‌های جنایات صهیونیست‌ها، خواستار تغییر رویکرد این رسانه‌ها در قبال وقایع غزه شدند. جالب اینجاست که بخشی از این کاربران که پیشتر رسانه‌هایی چون بی‌بی‌سی فارسی را منبع خود می‌دانستند، با گلایه از نقض بی‌طرفی رسانه‌ای این شبکه، رویکرد غرب در قبال پوشش اخبار تجاوزات صهیونیستی را ناشی از نوعی تعصب نژادی ارزیابی کردند.
در حقیقت بی‌بی‌سی با دست زدن به این شیوه‌های خبری تلاش می‌کند تا اینطور القا کند که دو کشور مستقل و شاید برابر از نظر نظامی روبه‌روی هم ایستاده‌اند و صحنه جنگ متوازنی رقم خورده است! در حالی که واقعیت این است که؛ رژیمی تا بن دندان مسلح در گستره سرزمین‌های اشغالی مردم بی‌دفاعی را در باریکه کوچکی به وسعت ۴۰ کیلومتر در محاصره و تهاجم پی در پی قرار داده است.
نکته دیگری که نباید از نظر دور داشت این است که چگونه یک رسانه حاضر می‌شود برای جلب رضایت صهیونیست‌های حامی خود، اعتماد مخاطبانش را در نقاط مختلف جهان و حتی در خود انگلیس نادیده بگیرد.
شاید برخی بگویند مگر بی‌بی‌سی پیش از این، در عملکرد خود صداقت داشت و واقعیت‌ها را منتشر می‌کرد که این اولین بارش باشد؟! واقعیت همین است که این شبکه و همپالگی‌هایش در مقاطع مختلف همین شیوه‌ها را دنبال کرده‌اند، اما برخی اوقات آنچنان حرفه‌ای خبر صحیح و غیرصحیح را در هم می‌آمیزند و به خورد مخاطب می‌دهند که مخاطب عام که سواد رسانه‌ای چندانی ندارد، متوجه تحریف و دروغ‌ آن نمی‌شود. اما در چنین شرایطی که افکار عمومی از طرق گوناگون شاهد حوادث صحنه است، نه تنها این تکنیک‌های بی‌بی‌سی جواب نمی‌دهد، بلکه رسوایی و بی‌آبرویی را برای‌شان در پی دارد.

علی حیدری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>