شماره 913 منتشر شد

0
468

امام خامنه‌ای حسین زمان است

دکتر یدالله جوانی
مدیر مسئول
عبارت کوتاه، گویا و پرمعنای «کل یوم عاشورا و کل ارضٍ کربلا» بیش از هر زمان دیگر برای همگان قابل فهم و درک شده است. شهید سیدمرتضی آوینی (رضوان‌الله تعالی علیه) چه خوب و عالمانه و عارفانه گفت: «هر کس می‌خواهد ما را بشناسد، داستان کربلا را بخواند.» داستان کربلا از آنجا آغاز شد که با مرگ معاویه، یزید به قدرت رسید و تصمیم گرفت از امام حسین(ع) بیعت گرفته و ایشان را با خود همراه کند. حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) در برابر چنین مطالبه‌ای نفرمودند، من با یزید بیعت نمی‌کنم؛ بلکه با بیانی برگرفته از اندیشه ناب توحیدی فرمودند: «مثلی لایبایع مثله»؛ مثل و همانند من، هرگز با یزید بیعت نخواهد کرد. حضرت سیدالشهداء(ع) با این عبارت کوتاه اعتقادی، پایه‌گذار یک حرکت عزت‌طلبی، آزادی‌خواهی، عدالت‌طلبی و دین‌خواهی به معنای واقعی کلمه در جهان اسلام شدند.
امام حسین(ع) دلیل بیعت‌ نکردن با یزید را در بیانی دیگر این‌چنین اعلام داشتند: «هیهات مناالذله»؛ ذلت‌پذیری از ما به دور است. در دیدگاه امام حسین(ع) بیعت با یزید، یعنی تن دادن به ذلت و پذیرش خفت و خواری و قرار گرفتن تحت سلطه طاغوت. این در حالی است که پیام همه انبیاء الهی برای رسیدن انسان به سعادت، حرکت در مسیر عبودیت و بندگی خداوند یکتا و دوری جستن از طاغوت و ایستادگی در برابر آن است. «و لقد بعثنا فی کل امه رسولاً ان اعبدوالله و اجتنبوا الطاغوت.» بدیهی است، هر کس مانند امام حسین(ع) بخواهد در مسیر عبودیت و بندگی خداـ که همانا راه سعادت و کمال و عزت ابدی است‌ـ حرکت کند، باید در برابر طاغوتی چون یزید، دست رد بر خواسته بیعت طاغوت زده و در برابرش بایستد. بر اساس مطالعات دقیق تاریخی، در هر عصر و زمانی، طاغوت اعظمی وجود دارد. با هزار و یک دلیل، آمریکا این شیطان بزرگ، طاغوت زمان کنونی ماست.
نظام سرمایه‌داری حاکم بر ایالات متحده، به دنبال سلطه کامل بر جهان و به بردگی گرفتن همه انسان‌های روی کره زمین است. وقتی با فروپاشی بلوک شرق و شوروی سابق، آمریکایی‌ها نظم نوین جهانی را مطرح کردند، بوش پدر گفت، نظم نوین یعنی حداقل ۱۰۰ سال رهبری آمریکا بر جهان و باید ارزش‌های آمریکا را بر جهان حاکم کنیم. ارزش‌های آمریکایی در نقطه مقابل ارزش‌های توحیدی و از جنس ارزش‌های فرعونی، نمرودی و یزیدی است.
بدیهی است در برابر چنین طاغوتی، موحدان واقعی، آزادی‌خواهان، حق‌طلبان، عزت‌طلبان و همه کسانی که مانند امام حسین(ع) هستند قد علم کرده، از بیعت با آمریکا سر باز زده و در برابر او می‌ایستند. ایستادگی چهل ساله ملت ایران در برابر آمریکا، منطقی جز ایستادگی امام حسین(ع) در برابر یزید ندارد. شعارهای ملت ایران در طول چهل سال گذشته، همانند «حسین حسین شعار ماست شهادت افتخار ماست»، «هیهات مناالذله» و «ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند»، برای اثبات ادعای مذکور کفایت می‌کند. از سوی دیگر، آمریکا به مثابه طاغوت زمان، جمهوری اسلامی را در وضعیت کنونی، مانع اصلی سلطه‌اش بر جهان می‌داند. سلطه آمریکا بر منطقه راهبردی غرب آسیا شرط لازم برای سلطه بر جهان است و سلطه بر غرب آسیا بدون سلطه بر ایران ممکن نیست. یزید بسط سلطه‌اش بر جهان اسلام را، با بیعت گرفتن از فرزند پیامبر(ص)، یعنی حسین‌بن‌علی(ع) یا کشتن و از صحنه خارج کردن ایشان ممکن می‌دانست. ادامه در صفحه۲بر اساس همین محاسبه و برآورد بود که پس از ناکامی در بیعت گرفتن از امام حسین(ع) تصمیم به قتل حضرت به هر شکل و هر قیمت گرفت و این‌چنین بود که واقعه کربلا به عنوان «اعظم مصائب» با آن مختصات پدید آمد.
آری داستان امروز ما هم، داستان کربلاست. سردمداران آمریکا، یزیدیان این کربلا از یک سو و از سوی دیگر حضرت امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) پرچمدار اصلی جبهه حسینیان و به تعبیر زیبای سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان، حسین زمان در کربلای امروز است. اما کربلای امروز ما، با کربلای محرم سال ۶۱ هجری یک تفاوت اساسی دارد. به برکت کربلای اباعبدالله الحسین(ع) و درس‌ها و عبرت‌های عاشورا، اکنون تربیت‌یافتگان در مکتب امام حسین(ع)، جبهه حسین زمان را، یک جبهه قدرتمند کرده‌اند. تجارب متراکم شیعه و همه آزادی‌خواهان از عاشورای امام حسین(ع) تاکنون سبب پدیدآیی جبهه‌ای به نام «مقاومت» در برابر طاغوت زمان شده، با این مختصات که یزید زمان، یعنی آمریکا نه قادر به گرفتن بیعت از حسین زمان است و نه قدرت کشتن و از صحنه خارج کردن آن را دارد؛ چرا که جبهه حسین زمان، یاران و اصحاب باوفای قدرتمندی در یک جغرافیای وسیع دارد. سیدحسن نصرالله در سخنرانی روز عاشورای امسال به عنوان یکی از سربازان قدرتمند حسین زمان، چنین توصیفی از کربلای امروز دارد: «ما هر گونه جنگ علیه ایران را جنگ علیه کل مقاومت می‌دانیم که خیلی از کشورها را نابود خواهد کرد… . در روز عاشورا موضع خود را به عنوان بخشی از محور مقاومت بار دیگر صراحتاً اعلام می‌کنیم و می‌گوییم ما بی‌طرف نیستیم. آنان که می‌گویند این جنگ احتمالی، پایان محور مقاومت است، بدانند که این جنگ احتمالی پایان اسرائيل و هیمنه آمریکا در منطقه خواهد بود. این محور که در رأس آن امام خامنه‌ای ایستاده، اینجا به دنیا اعلام می‌کنیم که آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای سید ما و رهبر ما، حسین زمان ماست… به آقا، سید و رهبر خود می‌گوییم ای حسین زمان ما، همچنان که یاران امام حسین در شب عاشورا گفتند، ما هم می‌گوییم که والله ای سرور ما و امام ما، اگر همه ما کشته شویم و بدانیم که کشته می‌شویم و ما را می‌سوزانند، سپس زنده می‌شویم و این کار را هزار بار با ما بکنند، ای حسین زمانه، تو را تنها نخواهیم گذاشت… ما در این محور، جز پیروزی، عزت و حفظ مقدسات و حاکمیت خود ندیدیم.»
نکته بسیار مهم آنکه، نوع نگاه سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان، در دیگر رهبران اجزای محور مقاومت اعم از شیعی و غیر شیعی، مانند حماس، جهاد اسلامی، حشدالشعبی عراق، نیروهای وطنی سوریه، انصارالله یمن، فاطمیون، زینبیون، علویون، حسینیون، گروه‌های بحرینی و… نسبت به رهبر معظم انقلاب به عنوان «حسین زمان» وجود دارد. روز به روز جبهه حسین زمان قدرتمندتر می‌شود و نشانه‌های قدرتمندی آشکارتر می‌شود. حضور مقتدی‌صدر در مراسم عزاداری سالار شهیدان در حسینیه امام خمینی(ره) و نشستن در کنار امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) نمونه‌ای از این نشانه‌هاست؛ اما جبهه مقابل که جبهه یزیدیان زمان با محوریت آمریکاست، افولی موریانه‌وار دارد. این جبهه نه قادر به گرفتن بیعت از حسین زمان از طریق محاصره و تشدید تحریم‌ها خواهد بود، و نه جرئت و توان وارد جنگ شدن با جمهوری اسلامی و حسین زمان را دارد. وقتی امام خامنه‌ای فرمودند: «نه مذاکره خواهیم کرد و نه جنگی در پیش خواهد بود.»، معنایش این است که امروز، جبهه امام حسین قدرتمند است. کنار گذاشتن جان بولتون به عنوان نماد خشونت و جنگ‌طلبی از سوی ترامپ، نشانه‌ای از دورتر شدن و فاصله گرفتن آمریکایی‌ها از گزینه جنگ به دلیل ضعف و ناتوانی آمریکا از یک سو و قدرت پاسخگویی محور مقاومت از سوی دیگر است.
با گذر زمان نیز، ناکارآمدی تحریم‌های حداکثری ترامپ در حال آشکار شدن است. چنین روندهایی از پیروزی قطعی جبهه حسین(ع) و فروپاشی جبهه یزیدیان خبر می‌دهد.

دریافت نسخه پی دی اف
دریافت نسخه متنی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید