شجاعت غیورانه سرباز وطن

نکته: در شهریورماه سال ۱۳۲۰ زمانی که متفقین، ایران را بدون کمترین مقاومت ارتش رضاخانی به اشغال خود درآوردند، استوار گنجی که فرمانده پاسگاه ژاندارمری فلوتین هفتکل (خوزستان) بود وقتی خبردار شد هواپیماهای متفقین قصد فرود در فرودگاه هفتکل را دارند سوار بر اسب و تفنگ به دست، خود را به آنجا رساند و اجازه نشستن به هواپیماهای اشغالگر را نداد. اطرافیان و برخی مردم شهر که عموماً کارگران نفت بودند به او می‌گفتند شاه تسلیم شده و کشور را به متفقین سپرده تو هم تسلیم شو و خودت را به خطر نینداز! اما استوار گنجی محکم و استوار گفت: «مملکت که مال شاه نیست، من سرباز وطنم…»
وی توانست بعد از چند شلیک، یکی از هواپیماهای دشمن که در حال فرود آمدن بود را ساقط کند و هواپیمای دوم وقتی اوضاع را چنین دید فرودگاه و اطراف آن را به گلوله بست که در این بین استوار گنجی شهید و پیرمردی از عشایر قشقایی به نام قلیچ که برای کمک به او آمده بود نیز زخمی شد.
نظر:
ارتش رضاخانی که ید طولایی در قلع و قمع و کشتار مبارزان قیام جنگل در شمال و محمدتقی‌خان پسیان در خراسان و عشایر غیور جنوب ایران داشت، در برابر تجاوز بیگانگان کوچک‌ترین مقاومتی نکرد و طبق دستور رضاخان دست از جنگ کشید! و کشور را دو دستی به متفقین اشغالگر سپرد و مقاومت‌های پراکنده برخی نظامیان و مردم برخاسته اتزغیرت ملی و دینی آنان بود و گرنه رضاخان و ارتش او اهل جنگ و دفاع از کشور نبودند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>