راه نرفته 970 – هم صحبتي

0
418

برای شنیدن صوتی این مطلب؛فایل پنجم را پخش کنید. شما می‌توانید دیگر نسخه صوتی‌ها را در همین‌جا و یا پست اختصاصی مربوط به هرکدام، بشوید.

پرسش: هشت سال است که ازدواج کرده‌ام، در جمع آدم گرمى هستم و اهل معاشرتم، اما همسرم در جمع حتى خانه پدر و مادرش هم خيلى آرام و کم صحبت است. هر موقع هم از او می‌خواهند صحبت كند، حرفی برای گفتن ندارد. البته در موقع تدریس و رفت و‌ آمد با دوستان، خيلى خوش سر و زبان است، اما در بین خانواده و فامیل منزوی است. نمی‌دانم چه کاری انجام بدهم که وجهه او به عنوان یک شخص گوشه‌گیر تغییر بکند؟!
پاسخ: پرسشگر عزیز! همه انسان‌ها ویژگی‌های شخصیتی گوناگونی دارند که در موقعیت‌های یکسان رفتارهای متفاوتی از خود بروز می‌دهند؛ مانند درونگرایی و برونگرایی. با توجه به توضیحات شما همسرتان فرد درون‌گرا و شما برون‌گرا هستید. می‌توانید به او کمک کنید تا این بخش خود را فعال‌تر کند. لازم است زوجین به تفاوت‌های احساسی و شخصیتی یکدیگر واقف باشند و در بروز هیجانات و احساسات به یکدیگر بیش از حد خرده نگیرند. به همسرتان کمی فرصت دهید. درباره موضوعاتی که احتمال می‌دهید در خانواده‌ها مطرح شود، با همسرتان صحبت کنید و نظر وی را جویا شوید. در زمینه مدت زمان حضور در جمع با همسرتان به توافق برسید؛ به گونه‌ای که هیچ‌یک احساس خستگی نکنید. انتظار تغییرات اساسی از همسرتان نداشته باشید؛ چون در هر صورت او درونگراست. بفهمید همسرتان چه علایقی دارد و در آن مورد بحثی را در خانواده مطرح کنید. انتخاب زمان مناسب برای صحبت با همسرتان را جدی بگیرید. بهتر است به حالت ذهنی توجه کنیم که افراد درونگرا با فکر کردن مسائل را تحلیل و سپس بیان می‌کنند. برای دیدار و حضور در جمع خانواده برنامه‌ریزی داشته باشید. شرایط و بستر مناسب برای حضور در جمع را فراهم کنید. از او در جمع نظرخواهی کنید. متفاوت بودن مشکل ندارد و درک نکردن متقابل مشکل است. هیچ‌گاه یکدیگر را سرزنش نکنید و هرگز از «خودتان بودن» دست برندارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید