راه نرفته 967 – گذشت و محبت

0
411

برای شنیدن صوتی این مطلب؛فایل اول را پخش کنید. شما می‌توانید دیگر نسخه صوتی‌ها را در همین‌جا و یا پست اختصاصی مربوط به هرکدام، بشوید.

پرسش: در زندگی مشترک با همسرم یکسری کارها انجام داده‌ام و از برخی خواسته‌ها و حقوق خود گذشته‌ام که همسرم فکر می‌کند وظیفه‌ام بوده و من از این بابت پشیمانم. چگونه می‌توانم یا رفتار خود را اصلاح کنم یا او را قانع کنم؟
پاسخ: پرسشگر عزیز برای اصلاح رفتار در زندگی‌تان چند راهکار پیشنهاد می‌شود: ۱ـ با همسرتان درباره این موضوع و احساسات‌تان صحبت کنید و از نیازهای عاطفی خود بگویید. ۲ـ از مواردی که نیاز شماست، اما خواسته همسرتان نیست، نگذرید. برای خود ارزش قائل شوید تا دیگران و همسرتان هم به نیازهای شما بها دهند. ۳ـ درباره مسائلی که هر یک از شما به درک و از خودگذشتگی طرف مقابل نیاز دارد، به توافق برسید. ۴ـ حتماً در زندگی علاقه‌مندی‌های خود را پیگیری کنید و برای اهداف خود برنامه داشته باشید. ۵ـ به این نکته توجه کنید که منت‌گذاشتن به بهانه گذشتن از نیازهای خود عواقب خوشی ندارد، لذا بدون منت فداکاری کنید. ۶ـ احساسات خود را با عمل مناسب نشان دهید. تناسب نداشتن احساسات با گفتار و نداشتن شناخت کافی دو طرف از هم مسئله‌آفرین می‌شود. ۷ـ گذشت در زندگی مشترک آرامش را به شما هدیه می‌دهد؛ بهتر است دلیل گذشتن خود از خطای همسرتان را با او در میان بگذارید. ۸ـ اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و مهارت‌های ارتباطی با همسرتان را بیشتر از گذشته محکم کنید. ۹ـ حتماً مشورت و تبادل نظر را در ارتباطات خود قرار دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.
۱۰ـ در سایه بخشش و گذشت به جای رفتار منفی زمینه تحقق رفتار مثبت را فراهم کنید. ۱۱‌ـ از خودتان انتظارات غیر واقعی نداشته باشید و خود را سرزنش نکنید. ۱۲ـ از ابراز دوست‌داشتن‌های‌تان غافل نشوید و اجازه ندهید شعله محبت بین شما خاموش شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید