راه نرفته 964 – جوان و خانواده

0
72

برای شنیدن صوتی این مطلب؛فایل پنجم را پخش کنید. شما می‌توانید دیگر نسخه صوتی‌ها را در همین‌جا و یا پست اختصاصی مربوط به هرکدام، بشوید.

پرسش: پسر جوان ۲۱ ساله‌ای دارم که با او در بسیاری از موارد دچار مشکل هستم، از جمله اینکه تا نیمه شب با دوستانش بیرون از خانه است. برای ترک این رفتار نگران‌کننده چه باید انجام دهم؟
پاسخ: پرسشگر عزیز، در پاسخ به سوال شما چند توصیه کاربردی برای رفتار با جوان‌تان ارائه خواهد شد.۱ـ به شخصیت جوان باید احترام گذاشت. جوانان همیشه استقلال را دوست دارند و این جز در سایه احترام و علاقه به‌وجود نمی‌آید؛ ۲ـ به جوان‌تان مسئولیت بسپارید. به او با مسئولیت‌پذیری ارزش دهید؛ ۳ـ ارتباط دستوری با پسرتان نداشته باشید. به جای رابطه دستوری وتحمیلی رابطه‌ای براساس همدلی و تفاهم و درک وضعیت جوان‌تان داشته باشید. دراین قالب، برای ترک رفتار نادرست پسرتان بهتر می‌توانید اقدام کنید؛ ۴ـ فرزند خود را همان‌طور که هست بپذیرید. بدون مقایسه با دیگری، اگر می‌خواهید واقعا او را از دست ندهید، مقایسه نکنید و رفتارهای مثبتش را بزرگ‌نمایی کنید؛
۵ـ علاقه خودتان را درباره حضور او کنار شما، به صورت جملات شیرین، اما نه چرب‌زبانی وبا شیوه‌های محبت‌آمیز و عملی ابراز کنید؛ ۶ـ با جوان‌تان به زبان دل او و مناسب زمان زندگی او سخن بگویید. در قالب احترام وتشویق در فرزندتان امنیت روانی مثبت ایجاد کنید؛
۷ـ اشتباهات فرزندتان را با بزرگواری بدون پرده‌دری و ایجاد جسارت در او رفع کنید. با این کار محیط خانه برایش دلنشین می‌شود؛ 8ـ نسبت به دوستان او شناخت بالایی داشته باشید. این‌کار وقتی آسان می‌شود که با پسرتان دوست باشید؛ ۹ـ توقعات و انتظارات خود را به صورت دقیق و با محبت و زبان خوش با وی درمیان بگذارید، تا او متوجه ناراحتی شما از دیر به منزل رسیدن بشود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید