راه نرفته 963 – ارتباط محکم و همیشگی

0
79

برای شنیدن صوتی این مطلب؛فایل پنجم را پخش کنید. شما می‌توانید دیگر نسخه صوتی‌ها را در همین‌جا و یا پست اختصاصی مربوط به هرکدام، بشوید.

پرسش: چطور می‌توانم دختر ۱۷ ساله‌ام را مجاب کنم تا در روابطش با هم‌سالان افراط نکند، بسیار درگیر رفتار و واکنش به آنهاست، طوری که در رفتار با خانواده بسیار تغییر کرده است.
پاسخ: پرسشگر عزیز،در این باره توجه به این نکات مهم است:۱ـ نوجوان خود را همیشه در امور خانه و اظهار نظرات تأیید کنید؛ ۲ـ با نثار عشق و محبت به دخترتان، وقت گذاشتن برایش و تعیین حد و مرزها و تشویق او، داشتن استقلال فکری و روابط مثبت با همسالان را در وی تقویت کنید؛ ۳ـ با نوجوان‌تان به گرمی و محبت رفتار کنید تا موجب تضمین سلامت روان وی شود و اعتماد به نفس و مهارت‌های اجتماعی‌اش افزایش پیدا کند؛ ۴ـ احساساتی که به دخترتان نشان می‌دهید در همه زمینه‌ها کاملا واقعی و مثبت باشد؛ ۵ـ دخترتان را تشویق کنید مستقل فکر کند، در این صورت او در برابر فشار ناسالم هم‌سالانش بیشتر مقاومت می‌کند؛ ۶ـ با دوستان فرزند خود آشنا باشید، گاهی آنها را دعوت کنید و با آنها گفت‌وگو کنید؛ ۷ـ به انتخاب دوستان دخترتان احترام بگذارید و به عنوان والدین به دوستان او توهین نکنید، این کار سبب دوری شما از نوجوان‌تان می‌شود؛۸ـ دنیا را از دید نوجوانان ببینید و او را درک کنید. گاهی بدون قصد در شرایط پیش‌آمده وی را سریع پند و اندرز و رفتار وی را تعبیر و تفسیر می‌کنید؛ با این کار بدون آنکه بدانید ناخواسته روح و روان او را تخریب کرده‌اید، مراقب باشید؛ ۹ـ آموزش مهارت نه گفتن را جدی بگیرید، نه گفتن به درخواست‌هایی از جانب دوستان که با ارزش‌ها و باورهای نوجوان‌تان سازگار نیست؛ 10ـ زمینه را برای دوستان تربیت‌یافته و معاشران مذهبی فراهم کنید. در آخر به عنوان خانواده همراهش باشید، عشق و حمایت را از او دریغ نکنید و اجازه دهید با نظارت شما تجربیاتش را کسب کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید