راه نرفته ۹۶۲ – وابستگی‌های ایمن

0
70

برای شنیدن صوتی این مطلب؛فایل نهم را پخش کنید. شما می‌توانید دیگر نسخه صوتی‌ها را در همین‌جا و یا پست اختصاصی مربوط به هرکدام، بشوید.

پرسش: دختر شش ساله‌ام به شدت به مادربزرگش وابسته است و این موضوع مرا نگران کرده است؛ برای ایجاد تعادل در رابطه‌اش چه باید بکنم؟
پاسخ: پرسشگر عزیز، کودکان غیر از والدین‌شان لازم است با پدربزرگ و مادربزرگ هم ارتباط داشته باشند و از محبت آنها بهره‌مند شوند؛ ولی اینکه دچار وابستگی ناایمن شوند، صحیح نیست. موضوع دوتربیتی شدن و وابستگی از جمله موضوعات مهم تربیتی در روند رشد فرزندان است. توجه و محبت از جانب افرادی غیر از والدین، به کودکان احساس امنیت و اعتماد به نفس می‌دهد. این امر در صورتی مفید است که رابطه کودک با پدر و مادر از استحکام و امنیت اولیه برخوردار باشد. اولین کاری که باید انجام دهید، بیشتر کردن ارتباط خود با دخترتان است. اگر او از عشق و محبت بی‌قیدوشرط شما سیراب شود(مطمئن شود) به دیگر اعضای خانواده کمتر وابسته می‌شود. پایدارترین یادگیری‌ها برای فرزندان پیش از دبستان اتفاق می‌افتد و برجسته‌ترین ویژگی ارتباطی که تقلید و همانندسازی است، بین دختران و مادران در همین سنین رخ می‌دهد. توجه و تمرکز ویژه به او باشید، عکس‌العمل‌های بهتری نسبت به اعمال و رفتارهایش بروز دهید، با زبان تشویق و تأیید و تکریم با او صحبت کنید و در زمان‌بندی‌های رفت و آمد در منزل پدربزرگ و مادربزرگ، دقت بیشتری داشته باشید. مادر غنی‌ترین الگوی رفتاری برای دختر است، زمانی‌که این الگو در خانه همراه او نباشد، فرزند دنبال جایگزینی و وابستگی می‌رود. روابط پرجاذبه مملو از صمیمیت را حفظ کنید، آزادی‌های مجاز در خانه را برای او فراهم کنید تا تمایلش برای در خانه ماندن نسبت به خانه مادربزرگ بیشتر شود، صبورانه و مهربانانه کنار دخترتان تفریح و با چهره‌ای گشاده با او گفت‌وگو کنید، از امر و نهی زیاد بپرهیزید؛ زیرا کودک در مقایسه با منزل مادربزرگ بهترین انتخاب را می‌کند، محیط منزل را لذت‌بخش‌تر از قبل فراهم کنید، در چارچوب تربیتی و هماهنگ بین پدر و مادر، ولی با آزادی و صمیمیت. یکی از رازهای موفقیت مادربزرگ‌ها در ارتباط با نوه‌ها، صبر و حوصله در گوش دادن به صحبت‌های آنان است که سبب وابستگی می‌شود. به صحبت‌های دخترتان با دل و جان گوش دهید، هرگز او را تهدید نکنید؛ مانند: اگر این کار را انجام ندهی، دیگر مادرت نیستم؛ چون یک دنیا ناامنی به وی هدیه کرده‌اید. ایجاد امنیت عاطفی بسیار مهم است، به فرزند خود حق انتخاب دهید و قانون‌گذاری‌های دست‌وپاگیر درمنزل نداشته باشید، به خواسته‌های وی توجه کنید، همان‌طور که در منزل پدربزرگ و مادربزرگ‌ها این شرایط مهیاست و در پایان در همه این راهکارها از همراهی مادربزرگ هم کمک بگیرید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید