راهبردهای تیم اقتصادی دولت برای عبور از چالش‌ها

ترکیب گروه اقتصادی کابینه پیشنهادی دکتر روحانی به دلیل اوضاع اقتصادی کشور بیش از دیگر اعضا مورد توجه و بررسی است. گروهی که قرار است با راهبردها و برنامه‌هایی که دارد وضعیت اقتصاد ایران در این اوضاع دشوار بین‌المللی و بی‌انضباطی‌های داخلی را به سامان برساند. تیم هشت نفره وزارتخانه‌های اقتصادی دولت یازدهم متشکل از بیژن نامدار زنگنه (نفت)، علی طیب‌نیا (اقتصاد و امور دارایی)، حمید چیت‌چیان (نیرو)، عباس آخوندی (راه و شهرسازی)، محمدرضا نعمت‌زاده (صنعت، معدن و تجارت)، محمود حجتی (جهاد کشاورزی)، محمود واعظی(ارتباطات و فناوری اطلاعات) و علی ربیعی (تعاون، کار و رفاه اجتماعی) است که همکاری و همراهی آنها در اجرای راهبردها و برنامه‌های اقتصادی لازم و ضروری است.
روحانی درخصوص هماهنگی گروه اقتصادی که ترکیبی از وزیران دوران سازندگی و اصلاحات است در اولین نشست خبری‌اش با بیان اینکه گروه اقتصادی دولت برنامه اقتصادی دولت را پذیرفتند، اظهار کرده است: «یکی از دغدغه‌های همیشگی دولت‌های گذشته این بوده که تیم اقتصادی ناهماهنگ بوده است. در برخی رسانه‌ها دیدم که تیم اقتصادی دولت را به گروه‌های مختلف تقسیم کرده و گفته بودند پس اینها سازگار نیستند، اما واقعیت این نیست نمی‌خواهم بگویم گروه اقتصادی من به لحاظ تئوریکی مثل هم فکر می‌کنند، اما همین افراد در کارگروه با هم ساعت‌ها کار کردند، بیش از ۱۵، ۱۶ ساعت این گروه با حضور خود من خلاصه تمام جلسات را گزارش دادند.»
حال باید دید که چالش‌ها و مشکلات اقتصادی حال کشور چه هستند؟ راهبردها و برنامه‌های این دولت چه هستند؟ و از این بین آقای روحانی و گروه اقتصادی کابینه وی چه اولویت‌هایی را در اجرای این برنامه‌ها ضروری می‌دانند؟
۱- چالش‌ها و مشکلات اقتصادی امروزه کشور؛ کاهش درآمدهای خارجی ناشی از صادرات نفت خام و وابستگی بودجه دولت به فروش نفت، ادامه طرح هدفمندی یارانه‌ها و کسری شدید منابع درآمدزا در آن، افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها و بالا رفتن بی‌سابقه نرخ تورم، کنترل و تثبیت نرخ ارز و بازارهای تقاضا برای آن، کاهش قدرت خرید مردم و کمبود کالاهای اساسی و معضل بیکاری در کنار مشکلات قرار گرفته بر سر راه تولید ملی.
۲- راهبردها و برنامه‌های دولت؛ در خط‌مشی و اصول کلی برنامه ارائه شده آقای روحانی به مجلس، اهداف راهبردی حوزه اقتصادی عبارتند از: بهبود وضعیت رفاهی مردم، کاهش تورم و افزایش قدرت خرید خانوار- شغل‌آفرینی پایدار و مهار بیکاری- کاهش فقر و شکاف درآمدی و گسترش عدالت اقتصادی- ایجاد تعادل در بازارهای مختلف (کالا، سرمایه و…)- تعامل سازنده با اقتصاد جهانی- تحکیم بنیان‌های اقتصاد داخلی (اقتصاد مقاومتی) و کاهش آسیب‌پذیری از شوک‌های خارجی.
۳- اولویت‌های مهم در برنامه‌های اقتصادی؛ آقای روحانی مهم‌ترین و فوری‌ترین برنامه اقتصادی دولت خود را تأمین کالای اساسی مورد نیاز مردم ذکر کرده و در خط‌مشی کلی برنامه‌اش به ارائه راهکارهای مناسب برای تأمین منابع مالی برنامه هدفمندسازی یارانه‌ها، تدبیر راهکار مناسب برای تأمین مالی مسکن مهر با شرط عدم افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و تشریح وضعیت اقتصادی موجود کشور با هدف مدیریت انتظارات و تبیین گفتمان اقتصادی اعتدال اشاره کرده‌اند.
پس از تشریح چالش‌ها، برنامه‌ها و اولویت‌های دولت یازدهم باید دید که این گروه اقتصادی با این ترکیب که ذکر شد آیا توان لازم برای اجرایی کردن برنامه‌ها گفته شده را در این وضعیت متفاوت از گذشته دارند که به همین سبب از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد کسب کنند.

 

سعید مهدوی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>