دیپ‌وب

0
295

پیش از خواندن این مطلب، قول بدهید تنها به جنبه آموزشی آن توجه کنید و از جست‌وجوی بیشتر درباره واژه معرفی شده در این شماره پرهیز کنید! هرچند مفاهیم در این نوشته تا جای ممکن سرپوشیده توضیح داده شده‌اند.

وب، اینترنت، شبکه جهانی اطلاعات و… این عبارت‌ها را همه شنیده‌ایم و تقریباً هر روز با آنها سر و کار داریم؛ از گوگل کردن گرفته تا اعتراض به حذف یارانه‌ها! وقتی مرورگر خود را باز می‌کنیم و آدرس را نوشته و به مقصد آن می‌رویم، یا زمانی که در یک موتور جست‌وجو عبارتی را جست‌وجو کرده و به راحتی پایان‌نامه خود را می‌نویسیم، می‌توان گفت تنها با 4 درصد محتویات موجود در وب روبه‌رو هستیم! این به معنای آن است که اگر بتوانیم همه صفحات اینترنتی شامل وبلاگ‌ها، شبکه‌های اجتماعی، پایگاه‌های دولتی و… را مرور کنیم، در نهایت تنها 4 درصد وب را مرور کرده‌ا‌یم و باقی آن از چشمان‌مان مخفی بوده است!

وب را شهری در نظر بگیرید که خیابان، کوچه و خانه‌هایی در آن است کاربران عادی اینترنت، تنها به خیابان‌ها و کوچه‌هایی دسترسی دارند که همه افراد دیگر هم از آنها باخبرند، خانه‌های موجود در این کوچه‌ها پایگاه‌های اینترنتی هستند که آشکارا در حال کارند؛ اما در همین شهر، در زیر این پوسته، فعالیت‌هایی انجام می‌شود که خیلی از ما حتی تا به حال نام آنها را هم نشنیده‌ایم، خانه‌هایی در این شهر وجود دارند که برای رسیدن به آنها باید مستقیم به آدرس‌شان بروید، این خانه‌ها مخفی هستند و هیچ موتور جست‌وجویی از آنها خبر ندارد.

بخش مخفی وب و دنیای اینترنت را که به راحتی قابل دسترس نیست، «دیپ‌وب» می‌گویند که به عمق اینترنت اشاره دارد، یعنی محتویات موجود در زیر داده‌های سطحی اینترنت! دیپ‌وب جایی است که به معنای واقعی قانونی ندارد و هرج‌ومرج در آن خواسته‌ کاربرانش است! این قسمت از وب، به راحتی در دسترس کاربران نیست و بهتر است به دنبال دسترسی به آن هم نباشید. در دیپ‌وب خلاف، جرم، جنایت و هر کاری که قانون را نقص می‌کند، انجام می‌شود. گستره خلاف‌های انجام شده در آن می‌تواند از فروش غیرقانونی یک کتاب تا پول‌شویی، سفارش قتل، خرید و فروش مواد مخدر، سوءاستفاده‌های جنسی و… باشد. شاید تا به‌ حال برای‌تان سؤال شده باشد که اینترنت چگونه به خلافکاران کمک می‌کند، در حالی که همه کارهای ما در اینترنت قابل ردیابی است؟ باید گفت دیپ‌وب جایی است که خلافکاران استفاده خود را از اینترنت می‌برند. حتی آنها پول خود را هم برای استفاده در این دنیای تاریک ایجاد کرده‌اند! بله، بیت‌کوین، پولی مجازی که در شماره‌های پیش توضیح دادیم، بسیار در این فضا کاربرد دارد. در عمیق‌ترین نقطه جهنم مجازی به «دارک‌وب» می‌رسیم. شاید اشتباهی گذرتان به دیپ‌وب بخورد، هرچند که غیرممکن است، اما اگر خدایی نکرده با دارک‌وب سر و کارتان بیفتد، شاهد چیزهایی خواهید بود که زنده ‌بودن‌تان دیگر ممکن است برای خیلی‌ها خطرناک باشد و با جان خود بازی کرده باشید!

در قسمت عمیق اینترنت طبقاتی وجود دارند که در یک دسته‌بندی کلی به این شکل بیان می‌شوند: طبقه 1‌ـ فروشگاه‌های مجازی که کمیاب‌ترین کالاها را در آن پیدا خواهید کرد؛ طبقه 2‌ـ این طبقه مخصوص فساد مالی شرکت‌های بزرگ برای پول‌شویی است! طبقه 3ـ فروش اسلحه‌های سفارشی‌سازی شده از این طبقه آغاز می‌شود؛ طبقه 4ـ فروش آزادانه و البته غیر قانونی هرگونه مواد مخدر به هر مقدار در این طبقه اتفاق می‌افتد؛ طبقه 5ـ طبقه‌ای برای فروش اطلاعات اشخاص است؛ طبقه 6ـ متأسفانه خرید و فروش انسان‌ها برای سوءاستفاده جنسی به شکل واقعی در طبقه شش اتفاق می‌افتد؛ طبقه ۷ـ آزار و اذیت و شکنجه افراد در این طبقه است، شکنجه برای مرگ! طبقه ۸ یا همان دارک‌وب‌ـ این طبقه متشکل از جدی‌ترین کاربران دیپ‌وب برای انجام هر کار غیر مجاز و غیر ممکن است و در آن سفارش هر کاری پذیرفته می‌شود؛ از هک بزرگ‌ترین شرکت‌ها تا قتل!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید