دست برتر جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای

سه هفته مذاکرات هسته‌ای را در حالی پشت سر گذاشته‌ایم که هنوز از محتوای آن چیز زیادی به بیرون درز نکرده و خبرهای منتشرشده نیز ضد و نقیض است. غربی‌ها همچون همیشه با استفاده از غول رسانه‌ای خود سعی زیادی دارند تا با آلوده کردن فضا بر این مذاکرات و به‌ویژه طرف ایرانی تأثیر بگذارند و از این رو هر از گاه خبرهای جهت‌داری از این مذاکرات منتشر می‌کنند. اما آنچه که روشن است، پیچیدگی و سختی این دور مذاکرات برای دو طرف و احتمال تمدید زمان آن به همین دلیل است؛ تمدیدی که بیشتر طرف غربی خواهان آن است و به گمان خود می‌خواهد با طولانی شدن آن، طرف ایرانی را به پذیرش درخواست‌های غیرقانونی و زورگویانه خود راضی نماید. برخلاف آنچه که غرب سعی دارد نشان دهد، طرف غربی و به‌ویژه آمریکا بیش از ایران به نتیجه دادن این دور مذاکرات نیاز دارد. از طرفی، دست ایران در این مذاکرات برخلاف دست طرف غربی و آمریکایی، پرتر است. فقط کافی است به آن باور داشته باشیم. این نوشتار همین موضوع را بررسی می‌کند.
۱ـ قدرت و نفوذ روزافزون جمهوری اسلامی
واقعیت این است که طرف غربی و صهیونیستی با کمک برخی کشورهای منطقه از سه سال پیش تاکنون در سناریویی خطرناک سعی کرده تا با تضعیف و سرنگون کردن برخی دولت‌های حامی مقاومت ـ که عقبه راهبردی جمهوری اسلامی و دست برتر آن در منطقه محسوب می‌شوند ـ قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه را به چالش کشیده تا در سایه آن بتوانند امتیازات زیادی را از طرف ایرانی در مسائل فی‌مابین، به‌ویژه در بحث هسته‌ای کسب نمایند. اما شکست این سناریو در سوریه و آشکار شدن نشانه‌های شکست آن در عراق و از طرفی، زمزمه‌های شکست صهیونیست‌ها از حمله اخیر به غزه، بار دیگر دست برتر جبهه مقاومت و جمهوری اسلامی را به غرب و صهیونیست‌ها نشان داد. این، نکته مهم و قابل توجهی است که طرف ایرانی باید به خوبی به آن آگاه بوده تا از این پتانسیل در مذاکرات استفاده بهینه کند، چراکه غرب، ناچار به حل مسئله هسته‌ای با ایران است، اما چون همیشه و مکارانه، با القای نیاز بیشتر ایران به حل مسئله هسته‌ای، سعی دارد در اوج ناتوانی‌اش، طرف ایرانی را وادار به پذیرش درخواست‌های غیرقانونی خود کند! این در حالی است که این ما هستیم که دست برتر را داریم.
۲ـ تحریم‌ها به مثابه تیغ دولبه
اگرچه طرف غربی به‌ویژه آمریکا‌ همواره از حربه تحریم برای پیشبرد اهداف زورگویانه خود در بحث هسته‌ای ایران استفاده می‌کند و همیشه نیز چنین تبلیغ می‌کند که مشکل تحریم‌ها فقط با عقب‌نشینی ایران از حقوق هسته‌ای‌اش حل خواهد شد ـ که متأسفانه حتی گاه برخی جریانات خاص سیاسی و ساده‌لوحان داخلی هم آن را باور کرده و همه مشکلات اقتصادی را به آن ربط می‌دهند ـ اما افشای یک واقعیت در روزهای گذشته، به خوبی خلاف این موضوع را ثابت ‌کرد و نشان ‌داد که تحریم‌ها، تیغ دو لبه‌ای است که نه فقط برای جمهوری اسلامی که حتی، برای کشورهای تحریم‌کننده آن نیز مشکل‌آفرین است. فقط کافی است نتایج تحقیق و بررسی گروه آمریکایی «نایاک» را که مجله آمریکایی تایم به‌تازگی منتشر کرده است ملاک و موید این ادعا قرار دهیم. این گروه مطالعاتی به‌تازگی فاش کرده‌اند: «بر اساس بررسی‌های صورت گرفته (این) تحریم‌ها علاوه بر اقتصاد ایران، اقتصاد خود آمریکا را نیز با خسارات هنگفت مواجه کرده است.» در این تحقیق، رقم خسارات ناشی از تحریم‌ها برای آمریکا ۲/۱۷۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است. بنا بر همین گزارش کشور آلمان تا ۷۳ میلیارد دلار، ایتالیا تا ۸/۴۲ میلیارد دلار و فرانسه هم تا ۲/۳۴ میلیارد دلار از این تحریم‌ها خسارت دیده‌اند. پس بحث لغو تحریم‌ها نیز بیش از آنکه برای ایران مفید ‌باشد برای طرف غربی‌ها مفید فایده است، فقط باید آن را باور داشته باشیم.

علی اسماعیلی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>