در چارچوب محبت

0
106

برای شنیدن صوتی این مطلب؛فایل سوم را پخش کنید. شما می‌توانید دیگر نسخه صوتی‌ها را در همین‌جا و یا پست اختصاصی مربوط به هرکدام، بشوید.

پرسش: با سلام، فرزند دومم به تازگی متولد شده است. با اینکه خیلی به دختر چهارساله‌ام توجه می‌شود اما افسرده و بی‌حوصله شده است و مثل قبل بازی و شادی نمی‌کند. برای بازگشت او به روزهای شاد قبل چه باید بکنم؟
پاسخ: پرسشگر عزیز، تولد فرزند دوم تأثیرات زیادی در کل خانواده، به ویژه فرزند اول دارد. اینکه شما توجه ویژه‌ای به تغییر رفتار فرزند اول‌تان دارید، بسیار عالی‌ است و حتماً با کسب آگاهی به نتیجه مثبت دست می‌یابید؛ با این ‌حال شما نمی‌توانید از همه واکنش‌های منفی جلوگیری کنید؛ ولی می‌توانید با همراهی پدر خانواده در سرگرم کردن و بهبود رفتارهای فرزند اول‌تان اقداماتی را انجام دهید و تعادل را در رفتار او برقرار کنید. در اینجا به چند نکته اشاره می‌شود:
۱ـ هنگام شیردهی به فرزند دوم، دخترتان را کنار خود جای دهید و مدتی با هم باشید؛
۲ـ هدایایی که مهمانان برای فرزند دوم می‌آورند، در نظر داشته باشید و برای دخترتان هدایایی را در نظر بگیرید؛
۳ـ به دخترتان اجازه دهید نوزاد را در آغوش بگیرد؛
۴ـ مدت زمانی را در طول روز به دخترتان اختصاص دهید و سعی کنید حتی چند دقیقه با او تنها باشید و اجازه دهید با شما صحبت کند و درباره بعضی مسائل از او نظرخواهی کنید؛
۵ـ زمانی که شیرخوار خواب است، با دخترتان بازی‌های مورد علاقه را انجام دهید و او را برای آرام بازی کردنش، تشویق کنید؛
۶ـ از کمک‌ها و محبت‌هایی که دخترتان به شما و فرزند دوم می‌کند، قدردانی کنید؛
۷ـ بی‌حوصلگی و رفتار نادرست فرزند اول با فرزند دوم فقط به دلیل ترس او بابت از دست دادن شماست؛ او را مطمئن کنید که همیشه پناه و عاشق او هستید.
۸ـ به نیاز دخترتان در زمینه معاشرت با هم‌سن و سالانش توجه بیشتری نشان دهید و این فرصت را به گونه‌ای مدیریت‌شده در اختیار او قرار دهید و در منزل کنار خودتان فرصتی را برای بازی آنها فراهم کنید؛
۹ـ از او درباره برخی تصمیمات خانه نظرخواهی کنید تا احساسی از اهمیت را تجربه کند؛
۱۰ـ به دخترتان مسئولیت‌هایی در حد توان وی بدهید؛ کارهایی که از درست انجام دادنش اطمینان دارید تا از این طریق اعتماد به نفس وی را افزایش دهید؛
۱۱ـ در بین صحبت‌های‌تان، از زبان فرزند دوم به دخترتان بگویید که دوست دارد با او مهربان باشد و از ویژگی‌های نوزاد برایش بگویید. کودک اول را در برخورد با فرزند دوم قرنطینه نکنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید