خانه عنکبوت در آتش

واکاوی بحران‌های سیاسی و فروپاشی اجتماعی رژیم صهیونیستی

0
402

 طی دو سال اخیر در صحنه داخلی رژیم صهیونیستی، بحران‌های متعددی به وجود آمده و شکاف‌های مختلفی ایجاد شده است. در حال حاضر شاهد ایجاد شکاف جدیدی در جامعه و دولت صهیونیستی میان راستگرایان سکولار و مذهبی هستیم که فعال خواهد ماند و همچنین شکاف‌های قدیمی دیندارـ سکولار، سفاردی‌ـ اشکنازی و اسرائیلی‌های اتیوپیایی‌تبار(فلاشه‌ها) نیز فعال شده است. در ادامه به بحران‌های اخیر داخلی رژیم صهیونیستی و این شکاف‌ها خواهیم پرداخت.
الف‌ـ فروپاشی دولت چهارم راستگرایان به رهبری نتانیاهو در سال 2018م
آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ دولت چهارم رژیم صهیونیستی به دلیل پذیرفتن آتش‌بس از سوی نتانیاهو با گروه‌های مقاومت در غزه در نوامبر 2018م از وزارت جنگ دولت وی استعفا داد.
استعفای لیبرمن از وزارت جنگ و توافق نداشتن بر قانون «معافیت سربازی حریدیم‌ها» در میان راستگرایان صهیونیست، سبب فروپاشی دولت نتانیاهو و برگزاری زودهنگام انتخابات کنیست در آوریل 2019م شد.
باید توجه داشت که احزاب مذهبی و اولترا ارتدکس مثل «شاس» به شدت به قانون «معافیت سربازی حریدیم‌ها» حساس و مصر هستند و لغو آن را نخواهند پذیرفت و متقابلاً حزب «ییسرائیل بیتنا» به رهبری «آویگدور لیبرمن» و برخی احزاب راستگرای سکولار بر لغو «قانون سربازی حریدیم‌ها» که آن را ضامن سکولاریسم و دموکراتیک بودن اسرائیل می‌دانند، پافشاری می‌کنند.
ب‌ـ انحلال کنیست بیست‌ویکم و تشکیل نشدن دولت پنجم نتانیاهو
انتخابات زودهنگام کنیست در 9 آوریل 2019م (20فروردین ۱۳۹۸) برگزار شد و حزب «ییسرائیل بیتنا» به رهبری «آویگدور لیبرمن» موفق به تصاحب پنج کرسی و ورود به کنیست شد.
اما بار دیگر به دلیل توافق نکردن آویگدور لیبرمن رئیس حزب ییسرائیل بیتنا با بنیامین نتانیاهو، دولت پنجم نتانیاهو تشکیل نشد و در نهایت کنیست بیست‌ویکم منحل شد و در 17 سپتامبر 2019م بار دیگر شاهد برگزاری انتخابات کنیست خواهیم بود.
برای اولین بار در تاریخ رژیم صهیونیستی طی یک سال(2019م) شاهد برگزاری دو انتخابات کنیست در سرزمین‌های اشغالی هستیم و عامل اصلی این بحران بی‌سابقه نیز اختلاف عمیق میان راستگرایان اسرائیل، یعنی احزاب حامی نتانیاهو و لیبرمن است.
این شکاف میان راستگرایان (احزاب مذهبی افراطی راستگرا و احزاب سکولار راستگرا) ادامه خواهد داشت و حتی در صورت پیروزی احتمالی نتانیاهو در انتخابات پیش روی کنیست در ۱۷ سپتامبر 2019م و در دولت جدید صهیونیستی، اختلافات میان لیبرمن و نتانیاهو اساس و پایه‌های دولت ائتلافی راستگرا را به شدت خواهد لرزاند.
بحران ایجاد شده در عرصه سیاسی داخلی رژیم صهیونیستی به نحوی است که «اریئیل رایخمان» رئیس و مؤسس «هرتزلیا» در کنفرانس نوزدهم هرتزلیا می‌گوید:
«در آستانه دومین انتخابات اسرائیل طی شش ماه (انتخابات 17 سپتامبر 2019م) به نظر می‌رسد مجموعه سیاسی و حزبی اسرائیل در حالتی از هرج و مرج بی‌سابقه در تاریخ اسرائیل به سر می‌برد که تأثیرات منفی خود را در تمام جبهه‌ها اعم از داخلی و خارجی به جا خواهد گذاشت. وی افزود هرج و مرج سیاسی که اسرائیل در آن به سر می‌برد، بهای سنگینی به خاطر آن خواهیم پرداخت و نه تنها حاکمیت و دولت بلکه همه شهروندان از آن متضرر خواهند شد.»
ج‌ـ اعتراضات گسترده اسرائیلی‌های اتیوپیایی‌تبار به نژاد پرستی نهادینه در ساختار جامعه و دولت صهیونیستی
جامعه رژیم صهیونیستی مانند گروه کنسرتی است که در ظاهر یکپارچه و هماهنگ به نظر می‌رسد، اما در واقع هر یک از اعضا، فرهنگ، وضعیت اقتصادی، مذهبی، قومی و اجتماعی متفاوت و متمایزی دارند؛
البته رهبران صهیونیست تحت فرایند مدرن دولت‌ـ ملت‌سازی به مدت طولانی و استقرار نظام دموکراتیک از نوع پارلمانی سعی در ایجاد انسجام و پیوستگی میان آنان دارند که البته موفق نبودند و اکنون جامعه صهیونیستی ناهمگونی‌ها و شکاف‌های متعدد متراکم و متقاطع بسیاری دارد، از جمله شکاف دیندار‌ـ سکولار، شکاف عرب‌ـ یهودی، شکاف اقتصادی، شکاف سفاردی‌ـ اشکنازی، شکاف چپگرا‌ـ راستگرا و اشکاف سنتی‌ـ مدرن.
گفتنی است شکاف‌هایی که میان عرب‌ها و یهودیان وجود دارد، از نوع متراکم و شکاف‌هایی که میان خود یهودیان وجود دارد شکاف‌های متقاطع هستند؛ بنابراین اعتراضات اخیر فلاشه‌ها علیه نژادپرستی ساختاری در جامعه و رژیم صهیونیستی مؤید بحران جدی این رژیم در عرصه داخلی است.
اعتراضات هزاران صهیونیست اتیوپیایی‌تبار(فلاشه) در شهرهای گوناگون فلسطین اشغالی (حیفا، تل‌آویو، بیت‌المقدس و ریشون لتسیون) به کشته شدن یک نوجوان سیاه‌پوست اتیوپیایی‌تبار، «سلیمان تکاه» در شهرک «کریات حیم» واقع در اطراف شهر «حیفا» در شمال فلسطین اشغالی از سوی افسر پلیس رژیم صهیونیستی در حجم و دامنه از بدو تأسیس این رژیم تا‌کنون بی‌سابقه بوده است.
از زمان تأسیس رژیم صهیونیستی از سال 1948م تاکنون، گستره و شدت اعتراضات اخیر در جامعه صهیونیستی و در میان خود یهودیان صهیونیستی بی‌سابقه و بسیار معنادار است و بیانگر وجود بحران شدید در ساختارهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اسرائیل و تعمیق شکاف‌های موجود این جامعه ناهمگون و بسیار متنوع است.
باید توجه داشت که اعتراضات یهودیان اتیوپیایی در سال‌های گذشته نیز به صورت مداوم جریان داشته است. از دیدگاه این یهودیان در حالی که بیشتر آنها نسل دوم مهاجران هستند و در اسرائیل به دنیا آمدند، هر روز با رفتارهای تبعیض نژادی روبه‌رو می‌شوند.
یهودیان اتیوپیایی‌تبار ساکن سرزمین‌های اشغالی اکنون بیش از 140 هزار نفر برآورد می‌شوند و قریب به ۶۰ درصد آنها در فلسطین اشغالی متولد شده‌اند. دور ریختن خون گرفته شده از فلاشه‌ها، تبعیض در بازار کار و جامعه نسبت به آنها، جدا کردن زنان زائوی آنها در زایشگاه‌ها، درخواست‌های مکرر پلیس از جوانان اتیوپیایی‌تبار برای نشان دادن کارت شناسایی، تعداد زیاد زندانیان فلاشه و سایر تبعیض‌های رایج همگی سبب اعتراضات مکرر و دامنه‌دار آنها می‌شود. فلاشه‌ها عمدتاً پایین‌ترین میزان درآمد و سطح زندگی را در این کشور دارند و تنها پس از کارزارها و مبارزات سیاسی و اجتماعی طولانی این مهاجران، حامیان آنها و نهادهای مذهبی یهودی در اسرائیل حاضر شدند این افراد را به عنوان یهودی به رسمیت بشناسند. بسیاری از آنها به دلایل مالی از ادامه تحصیل محروم ‌می‌شوند و دارای مشاغل پست مثل رفتگری بوده و تعدادی زیادی از زندانیان اسرائیل را آنها تشکیل می‌دهند.
در نهایت باید تأکید کرد که با توجه به انتخابات مجدد کنیست رژیم صهیونیستی در 26 شهریور ماه ۱۳۹۸ (17سپتامبر 2019م) و بازسازی خاموش احزاب چپ‌گرا مثل میرتص و حزب کارگر که به تازگی در انتخابات درون حزبی رؤسای خود را تغییر داده‌اند، اعتراضات گسترده، شدید و بی‌سابقه یهودیان اتیوپیایی‌تبار می‌تواند صحنه سیاسی داخل رژیم صهیونیستی را به نفع جریانات چپ‌گرا و میانه و به ضرر جریانات راست‌گرا و به ویژه شخص «بنیامین نتانیاهو» تغییر راهبردی بدهد.
19 سال پیش، سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد: «اسرائیل سست‌تر از خانه عنکبوت است» و اکنون یک مقام عالی‌رتبه رژیم صهیونیستی، عاموس گلعاد، ژنرال بازنشسته و رئیس پژوهشگاه هرتزلیا در کنفرانس نوزدهم هرتزلیا اعلام می‌کند «اسرائیل مانند خانه‌ای است که با دیوارهای محکم حمایت می‌شود؛ اما موریانه از داخل در حال جویدن آن است». گلعاد سمت‌هایی مانند رئیس هیئت سیاسی و امنیتی وزارت جنگ، رئیس بخش پژوهش‌ها در اطلاعات این رژیم، هماهنگ‌کننده رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و نوار غزه و رئیس بخش امنیتی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی و در این دوره ریاست کنفرانس نوزدهم هرتزلیا را نیز بر عهده داشت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید