حال شیخ خوب نیست!

گزارش صبح صادق از وخامت وضعیت جسمانی ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه

0
485

این روزها باز هم خبرها درباره رهبر شیعیان نیجریه داغ شده است. چند روز پیش فرزند شیخ ابراهیم زکزاکی درباره وخامت حال او هشدار داد و اعلام کرد که تقریباً همه گزینه‌ها برای حفظ جان ایشان از دست رفته است.
شیخ زکزاکی در ژانویه سال 2018 یک بار دچار حمله عصبی شد که این اتفاق منجر به فلج شدنش شد. در حال حاضر فرزند او می‌گوید که مقدار زیادی سرب و کادمیوم در خون پدرش مشاهده شده است. او در یادداشتی در این باره آورده است: «شنبه یعنی ششم جولای ۲۰۱۹ با پدر و مادرم ملاقات کردم. همان‌طور که قبلاً نیز به صورت عمومی اعلام شده است، مقادیر بسیار زیاد و خطرناک و کشنده‌ای از سرب و کادمیوم در خون پدرم وجود دارد. بر همین اساس و در نتیجه مشورت‌های متعدد با نخبگان، بستری فوری پدرم در یک بیمارستان مناسب و تخصصی با تجهیزات لازم برای انجام فرایند‌های درمانی به منظور حفظ جان ایشان توصیه شده است؛ اما تقریباً یک ماه است که هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.»
همچنین در ادامه گزارش نگاری فرزند شیخ ابراهیم از حال وی آمده است: «می‌شود گفت پدرم شیخ ابراهیم زکزاکی را دارند می‌کشند. یک قتل هم اکنون در حال انجام و تقریباً رو به پایان است و عاملان، مصممند که این امر اتفاق بیفتد.»
نماینده امام در پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا
شیخ ابراهیم زکزاکی، دبیر جنبش اسلامی نیجریه است که در سال 1980 در سفر خود به ایران با شخصیت امام خمینی(ره) آشنا شد و پس از آن فعالیت خود را برای تغییر حکومت کمونیستی کشورش آغاز کرد. نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا، بزرگ‌ترین تولید کننده نفت این قاره و یکی از فقیرترین کشورهای جهان است. در واقع بیش از 70 درصد مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. همچنین این کشور محل ظهور گروه تکفیری سلفی بوکوحرام است که در سال 2002 اعلام موجودیت کرد و در سال 2015 با گروه تکفیری سلفی داعش به بیعت پرداخت. بوکوحرام به معنای «نه به آموزش غربی» است و این گروه اساساً با مدارس نوین در کشور مخالف است.
برخی نیجریه را کشور کودتا می‌نامند؛ زیرا به دلیل وجود 350 نژاد، 250 زبان و 150 دین محل آمد و شد حکومت‌های گوناگونی است که معمولاً با کودتا بر سر کار می‌آیند و همین سبب شده که ثبات در این کشور وجود نداشته باشد.
زکزاکی به تنهایی بار هدایت مردم مسلمان نیجریه را به دوش کشیده و در حدود 35 سالی که از شروع فعالیت او در جنبش اسلامی نیجریه می‌گذرد، همواره نماینده انقلاب اسلامی بود که امام(ره) آن را آغاز کرد و حالا دامنه‌هایش را در آن سوی جهان می‌بینیم.

«روز قدس» خونین در نیجریه
روز قدس سال 2014 شیخ ابراهیم از مردم شیعه نیجریه دعوت می‌کند تا به خیابان بیایند و علیه رژیم صهیونیستی شعار دهند. طی این راه‌پیمایی که به تأسی از دعوت تاریخی رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره)‌اآ= صورت گرفته بود، پلیس نیجریه به تظاهرکنندگان یورش برد. به دنبال این رویداد بیش از 30 نفر از شیعیان نیجریه به شهادت رسیدند که از جمله آنان می‌توان به سه فرزند شیخ زکزاکی اشاره کرد. شیخ زکزاکی مجموعاً 9 فرزند داشت که هفت پسر و دو دختر بودند.
دسامبر سال 2015 یعنی آذرماه 1394، منزل و حسینیه شیخ زکزاکی مورد حمله ارتش قرار گرفت. آنها به بهانه اینکه شیعیان نیجریه به رهبری شیخ ابراهیم زکزاکی قصد ترور فرمانده ارتش را داشته این حمله را انجام دادند و بسیاری را به شهادت رساندند که برخی معتقدند 350 نفر یا 1000 نفر و برخی دیگر می‌گویند بیش از 2000 نفر به شهادت رسیدند. روایت شاهدان این اتفاق حاکی از آن است که ارتش نیجریه بسیاری از مجروحان را زنده زنده در آتش سوزانده و جنازه‌ها را در گور دسته جمعی دفن کرده و با بولدوزر روی آنها خاک ریخته است. در این حادثه نیز سه فرزند دیگر شیخ ابراهیم در جمع شهدا قرار گرفتند و خود شیخ و همسر و دخترش نیز مجروح شدند. اکنون بیش از 1300 روز از زندانی شدن زکزاکی و همسرش می‌گذرد. پس از پایان حملات به خانه شیخ و آن کشتار عظیم، این بار ارتش با ارسال لودر و کامیون باقیمانده حسینیه شیعیان را از جا برداشته و چیزی از آن باقی نگذاشته است.

حکمی که اجرا نشد!
یک سال پس از این حادثه، یعنی در آذرماه 1395، دادگاه عالی فدرال نیجریه حکم آزادی شیخ ابراهیم و همسرش را صادر کرد. رسانه‎ها اعلام کردند که او و همسرش حداکثر تا 45 روز پس از صدور حکم از زندان آزاد می‌شوند و به محل امنی که دولت نیجریه مهیا خواهد کرد منتقل می‌شوند؛ اما این اتفاق پس از حدود سه سال هنوز رخ نداده است. برخی منابع معتقدند طی این مدت 45 روزه سران عربستان سعودی گفت‌وگوهایی با محمد بوهاری رئیس‌جمهور نیجریه داشتند که طی آن اقدام به تطمیع او کرده و مانع آزادی زکزاکی و همسرش شدند.

سکوت و انفعال در برابر جنایت
پس از انتشار خبر وخامت حال شیخ، بسیاری از پیروان او اقدام به برگزاری راه‌پیمایی برای آزادی رهبرشان کردند؛ اما این اعتراضات و درخواست‌های مردم نیز با گلوله‌های داغ نظامیان نیجریایی پاسخ داده شده و منجر به شهادت و مجروح شدن عده زیادی از تظاهرکنندگان شد.
متأسفانه وزارت امور خارجه کشورمان هم آن‌گونه که باید از این سرباز خمینی کبیر حمایت نکرده است. تا جایی که بسیج دانشجویی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران خواستار حمایت وزارت خارجه از شیخ ابراهیم زکزاکی شد؛ اما مهم‌ترین اتفاق در این باره آن است که می‌بینیم نه رسانه‌ها و نه دولت‌هایی که همواره داعیه دفاع از حقوق بشر دارند، از ابتدای این جریانات در مقابل این همه کشتار چند هزار نفری و زندانی کردن رهبر حداقل 10 میلیون نفر از مردم شیعه نیجریه سکوت کرده‌اند و حالا هم که این مجاهد انقلابی به مرز شهادت نزدیک شده است، باز هم خبری از مدعیان دروغین نیست.
برای نمونه اگر شما در صفحات گوناگون درباره موضوعات دست چندم جهان جست‌وجو کنید، می‌بینید رسانه‌های گوناگون حداقل آن را بازتاب داده و به آن واکنش نشان داده‌اند؛ اما سکوت درباره موضوعی به این مهمی ما را به نقطه‌ای می‌رساند که هزینه‌های گزاف رژیم سعودی حاکم بر عربستان و دست‌های پنهان رژیم صهیونیستی را مشاهده می‌کنیم.

بی‌تفاوتی به واکنش‌های جهانی
جالب است که دولت و نظامیان نیجریه هیچ هراسی از واکنش‌های جامعه جهانی به اتفاقات رخ داده در کشورشان ندارند؛ زیرا این اتفاقات در بایکوت کامل رسانه‌ای رخ می‌دهد و بسیاری از آزادیخواهان جهان حتی خبر آن را هم دریافت نخواهند کرد. دلیل دیگر اینکه آمریکا که خود را مهد حقوق بشر می‌داند، یک روز حادثه‌ای مشابه همین حادثه نیجریه که پیروان زکزاکی را در خانه‌اش محاصره کرده بودند، برای فرقه داوودی‌ها رقم زد. آمریکایی‌ها هیچ‌گاه حقیقتاً به دنبال حقوق بشر نبوده‌اند، بلکه فقط و فقط آن را به اهرمی برای فشار به مخالفان‌شان تبدیل کرده‌اند.
نکته پایانی و مهم‌تر اینکه شیخ ابراهیم زکزاکی مسیری را در کشورش ترسیم کرده و در جهت آن قدم برداشته که چه خود باشد یا نباشد این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد. هر چند وجود افرادی مانند شیخ زکزاکی برای انقلابی که خود رؤیایش را در سر می‌پروراند بسیار بابرکت و مفید است، اما مردم راه حق را یافته‌اند و با حذف افراد دیگر نمی‌توان جریانی را متوقف کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید