جهاد همه‌جانبه برای فعال‌سازی فرایند تقویت ساخت درونی

حکیم فرزانه انقلاب اسلامی در جمع مردم آذربایجان، سخنان مهمی را ایراد کردند که می‌تواند سرفصلی نو در حرکت انقلاب اسلامی به شمار آید.
معظم‌له با یادآوری بخشی از بیانات‌شان فرمودند: «مسئله‌ هسته‌اى بهانه است براى دشمنى؛ مسئله‌ هسته‌اى هم اگر یک روزى ـ حتّى به فرض محال ـ بر طبق نظر آمریکا حل بشود، باز یک مسئله دیگرى دنبال آن مى‌آید؛ الان ملاحظه کنید سخنگویان دولت آمریکا بحث حقوق بشر، بحث موشکى، بحث سلاح و مانند اینها را به میان آوردند.»
رهبری در ادامه به این حقیقت تأکید کردند که دشمنی با انقلاب اسلامی، دشمنی ریشه‌ای و مبنایی است و حد یقفی ندارد و ما برای مقابله با دشمن، چاره‌ای جز تقویت اقتدار ملی و مستحکم کردن هرچه بیشتر ساخت درونی نداریم. راهبردی که با نگاه به درون و اعتماد به جوانان وطن میسر خواهد شد.
این اظهارات وقتی کامل شد که رهبر معظم انقلاب اسلامی سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» بر اساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است را ابلاغ کردند. معظم‌له در متن ابلاغیه تأکید کردند: «پیروی از الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی، عامل شکست و عقب‌نشینی دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی علیه ملت ایران خواهد شد، همچنین اقتصاد مقاومتی خواهد توانست در بحران‌های رو به افزایش جهانی، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش‌آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند.»
هرچند اولین باری نیست که این مضامین توسط معظم‌له بیان می‌شود، اما لحن و شیوه بیان این سخنان را می‌توان فصل‌الختامی بر برخی ادعاها و اظهارنظراتی دانست که هنوز بر حل مشکلات کشور با نگاه به بیرون و اتکاء به حمایت‌های بیگانه تأکید دارند. جریانی که متأسفانه به روی کارآمدن دولت اعتدال را فضای مناسبی برای خود یافته است تا دیدگاه‌ها و نظرات خود را با صراحت بیشتری در افکار عمومی مطرح سازد. البته سیاست‌های اتخاذی در دستگاه دیپلماسی در ماه‌های گذشته به خوبی نشان داد که دشمنان و در رأس آن آمریکایی‌ها در این زمینه حاضر به رسمیت شمردن حقوق ملت ایران نیستند. لذا از این پس تداوم دیپلماسی هسته‌ای دولت یازدهم ـ که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز هست ـ نه مبتنی بر باور حل و رفع مشکلات، بلکه برای اتمام حجت بر مدعیان و ابطال سیاست‌های فریبکارانه و خصمانه دشمنان باید ادامه پیدا کند.
از سوی دیگر، همه توان دولت باید بر چگونگی فعال‌سازی ظرفیت‌های درونی و پیاده‌سازی الگوی اقتصاد مقاومتی متمرکز شود. طبیعی است که پیش از آن باید باورها در این زمینه اصلاح شود، لذا کسانی باید در رأس تصمیم‌گیری کشور قرار گیرند که اول؛ اعتقاد واقعی به این الگوی پیشرفت داشته و ثانی؛ بضاعت و توانایی علمی لازم برای تحقق و عملیاتی کردن آن را دارا باشند.
با این معیارها به‌نظر می‌رسد دولت آقای روحانی نیازمند برخی بازنگری‌ها در سپردن مسئولیت‌ها به برخی افراد باشد. به واقع کسانی که وظیفه خطیر خود را ترجمه نسخه‌های توسعه از نوع لیبرالیستی و حتی سوسیالیستی می‌دانند و خواسته یا ناخواسته در خدمت مجموعه‌هایی چون سازمان تجارت جهانی و صندوق پول‌بین‌المللی و… قرار دارند نخواهند توانست مشاور و همکاران مناسبی برای دولتی باشند که اجراکننده سیاست‌های کلی نظام در باب «اقتصاد مقاومتی» خواهد بود.
سال ۹۳، بدون شک، سال قضاوت ملت ایران در مورد عملکرد دولت اعتدال در تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی است و دولت از هم‌اینک باید کمربندهای همت و اراده خود را برای عبور از مشکلات محکم کند و پرتوان به وعده نصرت و یاری الهی امیدوار باشد که خداوند فرموده است: «هو الذى ایدک بنصره و بالمومنین»

مهدی سعیدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>