جاسوس‌‌بازی

0
307

حتماً افرادی را دیده‌اید که به دوربین تلفن همراه، رایانه‌های شخصی و… چسب زده‌اند و خیال می‌کنند امنیت را به دست آورده‌اند؛ اما وسایل الکترونیکی شما تنها از راه دوربین نفوذپذیر نیستند. میکروفن، جی پی اس و حتی نمایشگر، اطلاعات مهمی را دریافت می‌کنند که رسیدن به آن می‌تواند برای هر مهاجمی ارزشمند باشد. زمانی که نفوذگری قصد نفوذ به تلفن همراه شما را دارد، صداهای دریافتی از میکروفون، مکان‌های رفته که به وسیله جی‌پی‌اس ثبت شده است یا حتی تصاویر نمایش داده‌شده در نمایشگر می‌تواند برای او مهم باشد. صفحه کلید تلفن همراه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین اجزای تلفن همراه است که اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار دارد و شاید محرم‌ترین عنصر مجازی باشد. تصور کنید تمام صحبت‌های شما با دیگران، رمزهایی که استفاده می‌کنید، قرارهایی که می‌گذارید، سخنان عاشقانه‌ای که به مخاطب خود می‌گویید و… همه در دل صفحه کلید قرار می‌گیرد و یک نفوذگر، با نفوذ به صفحه کلید می‌تواند به تمام اطلاعات شما دست یابد. این گونه از نفوذها را کی‌لاگرها انجام می‌دهند؛ جاسوس‌افزارهایی که به دزدیدن تمام اطلاعات ورودی به وسیله صفحه کلید مشغول هستند.
بهترین روش برای مقابله با دزدی اطلاعات، توجه به پیام‌ها و مجوزهای دسترسی است که به یک نرم‌افزار می‌دهیم. تمام برنامه‌های مورد نیاز خود را باید تنها از منابع مطمئن دریافت کرد. در سیستم عامل اندروید، فروشگاه پلی و در سیستم عامل اپل، اَپ استور مطمئن‌ترین منابع دریافت برنامه هستند. هشدارهایی که روی صفحه نمایش آشکار می‌شوند، حتی اگر هزاران بار شبیه آن را دیده‌اید، باز هم تا آخر آنها را بخوانید و عکس‌العمل مناسب را در برابر آن بروز دهید. بسیاری از آلودگی‌های نرم‌افزاری از سوی کاربر اتفاق می‌افتد، زمانی که پیامی را نخوانده تأیید و ندانسته برنامه‌ای مخرب را روی گوشی خود بارگذاری کرده است.
یکی از راهکار‌هایی که تقریبا همه کارشناسان آن را توصیه می‌کنند، توجه ویژه به مجوز‌هایی است که نرم‌افزار از شما درخواست می‌کند. اگر به نرم‌افزار اجازه دسترسی به فهرست مخاطبان، اطلاعات جی‌پی‌اس، عکس‌ها یا هرچیز دیگری را بدهید، نباید تعجب کنید از اینکه از اطلاعات شما سوءاستفاده شود. هنگام نصب نرم‌افزار، همیشه تمام درخواست‌ها را بررسی و هر تعداد درخواستی را که می‌توانید، در بخش تنظیمات ابزارتان لغو کنید. همیشه از خودتان بپرسید آیا معنی دارد یک نرم‌افزار این مجوز‌ها را درخواست کند؟ اگر نرم‌افزاری تقاضای دسترسی به داده‌هایی را داشته باشد که ارتباطی با عملکرد آن ندارند، باید این درخواست مجوز را علامت هشدار بدانید؛ برای نمونه اگر برنامه ساده‌ای را برای داشتن ماشین‌حساب جیبی دانلود می‌کنید و آن نرم‌افزار دسترسی به فهرست مخاطبان و موقعیت مکانی شما را درخواست می‌کند، باید از خودتان بپرسید چرا یک ماشین‌حساب باید به فهرست مخاطبان و موقعیت مکانی شما نیاز داشته باشد؟ چنین مواردی زنگ هشدار جدی هستند. علاوه بر توجه به مجوز‌هایی که نرم‌افزار درخواست می‌کند، در نظر گرفتن چگونگی عملکرد تلفن همراه پس از دانلود هم اهمیت زیادی دارد.
تغییرات زیاد در طول عمر باتری ابزارتان یک علامت هشدار دیگر است. اگر پس از نصب یک نرم‌افزار متوجه شدید عمر باتری دستگاه‌تان کوتاه‌تر از حد معمول شده است، احتمالاً این علامتی است که می‌گوید برنامه نصب‌شده خیالات بدی دارد و در حال انجام کار‌های پشت‌پرده است. اغلب برنامه‌های مخرب، به طور مداوم در حال آپلود اطلاعاتی مانند فهرست مخاطبان تلفن همراه هستند.
امروزه یکی از روش‌های جاسوسی، جاسوسی به صورت آشکار و با میل کاربران است. در این روش نرم‌افزار جاسوسی، خدمتی را ارائه می‌کند که کاربرانش با وجود یقین به استفاده نادرست آن نرم‌افزار از اطلاعات‌شان، کماکان علاقه‌مند به دریافت آن خدمت هستند. نرم‌افزارfaceapp نمونه‌ای از این نوع نرم‌افزارهاست که با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، جلوه‌هایی روی تصاویر قرار می‌دهد که هر کاربری خطر استفاده نادرست از تصاویرش را می‌پذیرد. همان‌طور که سازندگان این نرم‌افزار گفته‌اند تاکنون تصاویر و مشخصات چندین میلیون نفر در دنیا را در سرورهای خود ذخیره کرده‌اند.
در انتها باید گفت آسیب‌پذیری تلفن همراه شما تنها از راه دوربین آن نیست. چسب زدن آن مانند این است که بخواهید نشتی یک آبکش را با چسب زدن یک گوشه از آن رفع کنید! روش‌های حفظ امنیت اطلاعات تا زمانی که اینترنت فعلی در اختیار همه کاربران باشد، اگرچه در بعضی مکان‌ها و کاربردها نتیجه بخش است ولی بیشتر به این شباهت دارد که مهمان فکر کند بیشتر از صاحبخانه بر اوضاع خانه و گوشه و کنارهایش مسلط است!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید